Ob otvoritveni slovesnosti pod častnim pokroviteljstvom predsednika države Boruta Pahorja in z nagovorom dr. Metke Tekavčič, dekanice Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani, so o družbeno odgovornem ravnanju ali novi dobi prevar spregovorili strokovnjaki s tega področja na okrogli mizi.
Koordinacijo dogodkov z namenom osvetlitve problematike prevar, da bi nanjo postala pozorna širša javnost, je letos skupaj s partnerji prevzela Ekonomska fakulteta Univerze Ljubljane. Po besedah dekanice Ekonomske fakultete UL dr. Metke Tekavčič so vprašanja o prevarah, ki niso vezana zgolj na poslovno etiko, temveč na moralo in etiko nasploh, približali študentom tudi z nedavnim polfinalnim mednarodnim tekmovanjem European Ethics Bowl. To je bilo letos prvič v živo na njihovi fakulteti, študenti pa so na njem obravnavali različne etične dileme.
»Poslovne šole, na katere zaradi njihove specifike in tesne povezanosti z okoljem te spremembe še posebej hitro vplivajo, imamo pomembno vlogo pri pripravi mladih na življenje in na delo, na to, da bodo zavestni posamezniki z visokimi etičnimi standardi, ki bodo krojili našo družbo v prihodnje,« je dejala dekanica ob podpisu prevzema koordinacije.
O tem, kako pomembno je, da v družbi z vso resnostjo obravnavamo prevare, pri čemer je v ospredju finančni kriminal, največ pove podatek, da posamezniki, davkoplačevalci, podjetja in skupnosti vsako leto izgubimo na milijarde dolarjev zaradi finančnih prevar.
Do kakšnih posledic zaradi prevar prihaja na področju športa, je na otvoritveni slovesnosti v teden ozaveščanja o prevarah govoril Luka Steiner, predsednik uprave Športne loterije. V predstavitvi z naslovom »Šport-Olimp »fair playa« ali »Olimp prevar« je izpostavil, kako je v športu kot poslu ključno, da si čim višje, čim hitrejši in čim močnejši. Prav takšno konkurenčno okolje je zato toliko bolj tvegano za to, da si v njem nekdo želi zagotoviti prednost pred nekom na nedovoljen način.
V športu je pridobitev te nedovoljene prednosti najbolj znana kot doping. Gre za temo, o kateri se v športu dolgo časa ni želelo govoriti, toda dejstvo je, da je veliko bolj tvegano, če se o tem ne govori ali če okolje postane takšno, da se nekdo celo »hvali« s prevaro. Vsekakor je za preprečevanje prevar ključno skupno sporočilo, da so prevare de iure in de facto nesprejemljivo in nezaželeno ravnanje.
Kakšna je nova doba prevar, je v uvodu v okroglo mizo »ESG: Družbeno odgovorno ravnanje ali nova doba prevar,« spregovorila dr. Sandra Damijan z Ekonomske fakultete in nekdanja predsednica ACFE Slovenija (regijske podružnice mednarodnega Združenja preiskovalcev prevar ACFE). Izpostavila je, kako se zaradi nejasnih pravil da veliko zapakirati v ESG, nekateri tudi uporabljajo ESG za prepričevanje potrošnikov in vlagateljev, da vlagajo na družbeno odgovoren način, četudi temu ni tako.
Na okrogli mizi, ki jo je vodila dr. Sandra Damijan so sodelovali še dr. Simon Savšek iz Evropske investicijske banke, David Lapornik iz Komisije za preprečevanje korupcije, dr. Andreja Kodrin iz InvestEU, Stanislava Zadravec Caprirolo, direktorica Združenja bank Slovenije ter Mojca Markizeti iz Deloitte, ki je dogodek mednarodnega tedna ozaveščanja o prevarah koordiniral od leta 2019.
Že pred začetkom tokratnega mednarodnega tedna ozaveščanja o prevarah se je zvrstilo nekaj dogodkov, ki so se dotaknili problematike prevar. Na sredinem dogodku Zlorabe na področju elektronskega poslovanja je bilo med drugim mogoče slišati, da so spletne prevare tudi v Sloveniji v skokovitem porastu. Policija je letos prejela 790 prijav s skupnim oškodovanjem blizu 14 milijonov evrov.
Mednarodni teden ozaveščanja o prevarah že od leta 2000 poteka pod okriljem največje svetovne organizacije za boj proti finančnim prevaram, Združenjem preizkušenih preiskovalcev prevar.