Na svečanost ob odprtju prizidka je prišel nekdanji minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj, ki je v času ministrovanja kar trikrat obiskal VDC in skrbno spremljal potek investicije, državni sekretar na omenjenem ministrstvu Simon Maljevac, ki je skupaj z direktorico VDC dr. Špelo Režun prerezal trak, zagorski župan Matjaž Švagan, izvajalci del, uporabniki VDC in drugi gostje.
Že pred tem smo par besed spregovorili z direktorico VDC, ki nam je med drugim povedala, zakaj so se sploh odločili za izgradnjo prizidka: "Za gradnjo prizidka smo se odločili, zaradi potreb uporabnikov. Gradnjo smo imeli v načrtu že v našem razvojnem programu VIP VDC za dobro človeka in narave 2020-2025. Predvsem zaradi potreb uporabnikov. Torej zaradi širitve enote bivanja v mansardi, pridobitev prostora za individualne obravnave kot so: fizioterapija, psihoterapija, delovna terapija in delo z avtisti. Z investicijo pa bi pridobili tudi skupni prostor za izobraževanja in delavnice v povezavi z lokalnim okoljem. Vse skupaj je še nekoliko pospešil čas kovida, saj se s prizidkom rešujejo tudi tako imenovane 'čiste in nečiste' poti."
S končano investicijo je sedaj urejeno tako, da lahko kar se da hitro postavijo sivo in rdečo cono za stanovalce, hkrati pa s tem niso ogroženi uporabniki, ki dnevno hodijo v enoto Zagorje, saj sta sedaj tudi vhoda povsem ločena. Prizidek jim omogoča štiri dodatne postelje za bivanje stanovalcev, s čimer povečujejo dosedanje nastanitve v treh bivalnih enotah iz 28 na 32 oseb, dve mesti pa jim ostajata še za začasne namestitve, v primeru koriščenja dopusta svojcev ali hospitalizacij, ko uporabnike nimajo kam dati. Za nameček pa lahko izobraževalna soba sprejme vseh 32 oziroma 34 stanovalcev, ki imajo zdaj tu tudi skupne aktivnosti. Prav tako bodo vsi uporabljali tudi sobe za individualno podporo, rehabilitacijo in druge obravnave.
Gradnja se je začela oktobra 2021 in bila v večini končana letošnjega marca. Sledila so še obrtniška dela, namestitev opreme, tehnični pregled in pridobitev uporabnega dovoljenja, kar se je zgodilo v začetku tega meseca. Skupna vrednost investicije po investicijskem programu IP je znašala blizu 682 tisoč evrov, od tega predvideno sofinanciranje iz ministrstva dobrih 542 tisoč evrov. Ostalo je bil prispevek iz poslovnega izida preteklih let zasavskega VDC v višini dobrih 139 tisoč evrov. Trenutno je vseh uporabnikov v VDC Zasavje 150.