Gerič je sicer včeraj, ko je prišel na delo na RTVS, dobil že drugo odredbo, da mora domov in da ne sme opravljati svojega uredniškega dela. Prvo odredbo je dobil že med božično-novoletnimi praznike, češ da zanj in za sodelavce iz ukinjene Panorame zdaj ni več dela.
Gerič je dejal, da odredba o napotitvi na čakanje ni upoštevala zakona o delovnih razmerjih, in jo označil za nezakonito.
Uprava Radiotelevizije Slovenija (RTVS) je v sredo zaposlenim v oddaji Panorama, ki za leto 2024 ni bila uvrščena v programsko-produkcijski in finančni načrt, posredovala odredbo o napotitvi na čakanje na delo doma. Po Geričevih navedbah so jim odredbo sicer posredovali že 29. decembra, a jo je podpisal namestnik direktorice TVS. Kot je Gerič povedal za STA, so zaposleni tej odredbi oporekali, ker namestnik ni pooblaščen za to.
Gerič je odnos vodstva RTVS do zaposlenih na čakanju označil za »šikaniranje« oziroma zlorabo pooblastil. Pojasnil je, da odredba ni upoštevala zakona o delovnih razmerij, po katerem bi morala uprava RTVS o tem seznaniti sindikate, narediti program dela in pozvati zaposlene, da porabijo viške ur in star dopust.
»Ker smo še vedno redno zaposleni, delodajalec nima nobene podlage, da bi nam onemogočil, da pridemo do svojega delovnega mesta,« je v izjavi za medije dejal urednik. Ker jim je bil vstop v delovne prostore onemogočen zaradi blokiranih delovnih kartic, so se že obrnili na inšpekcijske službe in policijo.
»Medtem, ko mojim kolegom ni omogočeno delo, nekatere na novo zaposlujejo,« je dodal. Interno zaposlovanje novih novinarjev in honorarnih delavcev namreč še vedno poteka.
»Pravilnik o hišnem redu prepoveduje vstop in zadrževanje v varovanih prostorih ter drugih prostorih objektov RTV Slovenija in v njihovi okolici brez utemeljenega razloga, ki ni vezan na delovanje zavoda,« pa v izjavi za javnost Uprava brani svojo današnjo potezo in odnos do novinarjev na čakanju.
A zanimivo, med blokiranimi novinarji je tudi Marko Milenković, eden od pred letom in pol v Panoramo pripeljanih novih sodelavcev RTV. Ta ni delal samo za zdaj ukinjeno oddajo temveč tudi za druge informativne oddaje prvega programa, denimo za TV Dnevnik. Danes je kljub temu ostal pred vrati RTVS.
»1,5 leta sem delal na RTV. Poleg rubrike Gospodarstvo na Panorami, sem moral delati toliko stvari, da me je kadrovska opozorila, da ne smem toliko delati... Z novim letom zame naenkrat ni več dela, poslan sem bil na čakanje na delo na domu. Danes pa ne morem v hišo niti po stvari,« je Milenković zapisal na omrežju X.
S takim odnosom do zaposlenih se ne strinja niti delavski direktor Franci Pavšer, eden od članov nove, po odstopu Simona Karduma le še tričlanske uprave.
Novo vodstvo RTV Slovenija tvega, da bo o njegovih potezah nazadnje odločalo delovno sodišče in bo vse skupaj nacionalko in posledično davkoplačevalce stalo več, kot naj bi prihranili z »varčevalnimi« ukrepi, s katerimi utemeljujejo čistko »janšističnih« novinarjev. Do čistke pa prihaja kljub pomanjkanju novinarjev celo za nekatere paradne oddaje informativnega programa.
Celotno izjavo Aktiva IP TVS lahko preberete na tej povezavi
Na dogajanje se je odzval tudi Aktiv novinarjev Informativnega programa Televizije Slovenija. V izjavi za javnost Aktiv »obžaluje, da so nekateri člani Aktiva zaradi ukinitve informativnih oddaj na TV SLO 2 trenutno na čakanju, a opozarja, da je ves čas ostro nasprotoval spremembi statuta in vzpostavitvi dveh informativnih programov na naši hiši.«
»Pričakujemo, da bo nov statut informativni program ponovno poenotil in da bodo pristojni v skladu s potrebami zaposlene na čakanju vključili v delo v IP na 1. programu TV SLO. In sicer, da bodo tudi funkcije, ki jih IP potrebuje, primerno ovrednotene,« še sporočajo iz Aktiva.