NIJZ: Ocena tveganja za ebolo v Sloveniji ostaja nizka
7. okt. 2014 12:08 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Potem ko so v Španiji v ponedeljek potrdili prvi primer okužbe z ebolo v Evropi, so danes za STA na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) zagotovili, da "trenutno ostaja ocena tveganja za Slovenijo nizka". V veljavi ostajajo dosedanja priporočila, razmere v svetu in Sloveniji pa še naprej pozorno spremljajo.
Z navodili za ukrepanje ob morebitnem sumu na ebolo je seznanjena strokovna javnost, pripravljeni so postopki ukrepanja za letališče in pristanišče, ki so usklajeni med službami, ki bi sodelovale ob morebitnem sumu na ebolo ob vstopu v državo, so pojasnili.
Za obravnavo suma ali morebitnega bolnika in postopke glede obravnave je odgovorna Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja, za spremljanje morebitnih kontaktov pa epidemiološka služba NIJZ.
"Na NIJZ ves čas spremljamo situacijo v svetu in v Sloveniji. V primeru povečane stopnje tveganja bomo javnost, tako strokovno kot splošno, pravočasno obvestili in predstavili potrebna opozorila in navodila. Za zdaj pa priporočila ostajajo takšna kot doslej," so še sporočili za STA.
V priporočilih, ki so objavljena na spletni strani inštituta, prebivalcem Slovenije odsvetujejo vsa nenujna potovanja v Gvinejo, Liberijo in Sierra Leone, ki jih je epidemija ebole najbolj prizadela.
Potnikom za preprečevanje okužbe z virusom ebole priporočajo splošne higienske ukrepe, ki tudi sicer veljajo za potovanja po svetu, kot so izogibanje neposrednim stikom z živimi ali mrtvimi divjimi živalmi, izogibanje uživanju mesa divjih živali, obvezno pranje in lupljenje sadja in zelenjave pred zaužitjem, zaščiteni spolni odnosi ter redno umivanje rok.
Predvsem pa je za preprečevanje okužbe z virusom ebole pomembno izogibanje stikom z bolniki oziroma stikom s krvjo ali telesnimi izločki bolnikov ali umrlih. Najbolj zanesljivo pa se okužbo prepreči tako, da se potniki izognejo krajem, kjer poteka izbruh bolezni.
Ob vrnitvi domov morajo biti potniki še 21 dni pozorni na morebitni pojav bolezenskih znakov. V primeru, da so bili na potovanju v neposrednem stiku s krvjo ali drugimi telesnimi tekočinami živih ali mrtvih okuženih oseb ali živali, vključno z nezaščitenimi spolnimi odnosi z bolnikom, se morajo čim prej posvetovati z zdravnikom.
Zdravnika seznanijo, da so bili na območju, kjer je izbruh ebole. V primeru pojava bolezenskih znakov pa pokličejo zdravnika, ki bo ukrepal v skladu z navodili za obravnavo bolnikov s sumom na ebolo. Pred odhodom v zdravstveno ustanovo obvestijo osebje, da se pred sprejemom ustrezno zaščiti, še piše na spletni strani inštituta.
Slovenija sicer sodi v skupino držav, kjer za zdaj ni aktivnega prenosa virusa ebole in ne meji na prizadete države.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke