Slovenija bo od danes zvišala zajamčeno vsoto za bančne in hranilniške vloge z 22.000 evrov na neomejeno jamstvo, je danes v Ljubljani povedal finančni minister Andrej Bajuk. Vlada bo uveljavila državno garancijo za zavarovalne vloge za fizične osebe ter mikro in mala podjetja v bankah v Sloveniji. Ukrep je začasen in bo veljal do konca krize.
"Banke ne čutijo pomembnejših posledic dogajanj, ki jih lahko opazujemo v globalnem in evropskem okolju. Slovenski finančni sistem je stabilen," je dejal minister in dodal, da so vsi depoziti in hranilne vloge fizičnih oseb varni. "Vendar mora Slovenija v finančno povezanem svetu vzdrževati primerljivo raven zaščite varčevalcev," pravi minister.
"V Sloveniji imamo trenutno dobrih 15 milijard evrov depozitov, od teh so z dosedanjo shemo zajamčene vloge za dobrih osem milijard evrov. Z novim sistemom se dodatno poveča odgovornost za nekaj več kot šest milijard evrov," je pojasnil Bajuk.
Vlada bo z začasnim sklepom uveljavila državno garancijo za zavarovalne vloge za fizične osebe ter za mikro in mala podjetja v bankah na ozemlju Slovenije brez omejitve zneska. Ukrep, ki je začasen in bo veljal do konca krize, začne veljati z današnjim dnem. Kot pravi Bajuk, želi Slovenija ohraniti garancije za vloge fizičnih oseb v banki primerljivo z garancijami v nacionalnih okoljih ostalih držav EU, predvsem sosednjih članic.
Zato ministrstvo za finance v sodelovanju z Banko Slovenije pripravlja spremembe zakona o bančništvu, hkrati pa bo Banka Slovenije bankam zagotavljala potrebno likvidnost z instrumentarijem, ki je v sistemu na voljo.
Guverner Banke Slovenije Marko Kranjc je ob tem opozoril, da je kriza, ki ji je izpostavljen tudi bančni sistem, predvsem kriza zaupanja. "Podatki v bankah kažejo, da v Sloveniji banke in naložbe varčevalcev niso ogrožene," je dodal.
Kranjc je prepričan, da z ustreznim ravnanjem varčevalcev ne bo nihče ničesar izgubil, "vsi prihranki so varni". Poudaril je še, da dogajanje na svetovnih borzah ni odraz slovenske borze. "Zdaj je čas za nakup na borzi," je prepričan.
V naslednjih letih je po Kranjčevih besedah pričakovati upočasnitev kreditne in gospodarske rasti. "To ne bo ogrozilo finančnega sistema niti slovenskega ekonomskega sistema," je pojasnil Kranjc in dodal, da gre pri ukrepu neomejenega varstva predvsem za povrnitev zaupanja slovenskih varčevalcev v finančni sistem.