Revija Reporter
Slovenija

Nekdanji šef NLB Božo Jašovič zanika, da bi bil nekoč redni sodelavec Udbe

Nenad Glücks
3 2.523

17. okt. 2021 14:11 Osveženo: 14:13 / 17. 10. 2021

Deli na:

Nekdanji šef NLB Božo Jašovič

Bobo

V Centralni aktivni evidenci RSNZ (nekdaj objavljeni na udba.net) je ob njegovem imenu zapisana šifra, ki označuje bivše (opuščene) redne sodelavce Službe državne varnosti. Za Reporter je Jašovič pojasnil: zavestno se nisem nikoli srečal z nikomer iz te službe oziroma zavestno s to službo nisem sodeloval.

V času od leta 2008 do konca leta 2010 pa je iranski režim, ki je bil pod embargom zaradi onemogočanja financiranja terorizma in jedrske proliferacije, skozi račun podjetja Farrokh pri NLB po svetu razposlal okoli milijardo evrov. Kot je zapisal Pezdir v knjigi, bi lahko policija, če bi preverila stike Iraja Farrokhzadeha v Sloveniji (lastnika firme Farrokh), ugotovila, kdo je predal NLB na razpolago iranski obveščevalni službi za dve leti.

Poznavalci so nas opozorili, da je Jašovič (rojen leta 1960) naveden v razvpitem dokumentu Centralna aktivna evidenca RSNZ iz konca osemdesetih let, svoj čas objavljeni na strani udba.net. In res, po preverjanju smo ugotovili, da je v evidenci tudi on, in sicer je ob njem zapisana oznaka 'študent' ter šifra 00550000. Glede na šifrant RSNZ so bili s to šifro označeni bivši (opuščeni) redni sodelavci SDV.

Zanimalo nas je, kakšna je bila njegova vloga v SDV. O čem in o kom je obveščal uslužbence te službe ter v katerem časovnem obdobju. Toda Jašovič nam je zatrdil, da z SDV ni imel nič. Pred nekaj leti je na Arhiv RS (ta hrani dokument Centralna aktivna evidenca RSNZ) poslal prošnjo, da ga seznanijo z vsebino njegovega dosjeja. Odgovorili so mu, da z vsebino dosjejev ne razpolagajo, saj so prazni (komunistične oblasti so jih, ko je partijo vodil Milan Kučan, tik pred prvimi svobodnimi volitvami uničile, op. p.).

Iz Arhiva so Jašoviču sporočili, da je bilo veliko ljudi v prejšnjem režimu vpisanih v dosjeje in da to ni neobičajno. Sam domneva, da je njegov dosje (če je res obstajal), nastal v času njegovega aktivnega delovanja v mladinski organizaciji (ZSMS) v začetku 80-ih let, ko je bil neprofesionalni funkcionar v občinski organizaciji v Domžalah. Kasneje ni bil več politično angažiran. Poudarja, da se zavestno ni srečal z nikomer, ki bi bil predstavnik SDV, oziroma zavestno s to službo ni sodeloval.