Ne boste verjeli, od kod prihaja voda, ki jo uporabljajo v Maximarketu
11. jun. 2025 7:34 Osveženo: 18:07 / 11. 6. 2025


Epidemiološka služba NIJZ je do sedaj obravnavala 543 oseb, ki so imeli težave zaradi fekalnega onesnaženja interne vodovodne napeljave v objektu Maximarketa.
Direktor Javnega holdinga Ljubljana Krištof Mlakar je danes povedal, da poleg velikega in kompleksnega internega vodovodnega omrežja Maximarketa del sistema predstavlja tudi voda za ogrevanje in hlajenje. Maximarket in sosednje stavbe v sistem zajemajo tudi vodo iz Ljubljanice, Mlakar pa domneva, da je prišlo do težav na internem priključku.
Obenem si Maximarket, Cankarjev dom ter obe stolpnici na Trgu republike delijo tudi sistem za gašenje požarov. Tudi v tega dovajajo vodo neposredno iz Ljubljanice, ker pa voda stoji v požarnih bazenih, se lahko v njej razvijejo mikroorganizmi, je na redni novinarski konferenci ljubljanskega župana Zorana Jankovića ocenil Mlakar. Sama voda iz Ljubljanice ni tako onesnažena in oporečna, je dodal.
Mlakar je dejal tudi, da je javno vodovodno omrežje ves čas delovalo brez vsakršnih težav. Ob novici o zastrupitvah z onesnaženo vodo iz Maximarketa so dali vzorčiti vodo iz javnega vodovoda v sosednjih stavbah in niso odkrili nobenih težav. Ves čas tudi nadzirajo omrežje in vedo, kaj se z njim dogaja, je zatrdil.
Mlakar je zagotovil, da so do vodomera pripeljali neoporečno vodo, ne on ne župan Zoran Janković pa danes nista želela ugibati, kako je lahko prišlo do mešanja pitne vode iz vodovodnega omrežja in te servisne vode. Mlakar je dodal le, da je naloga upravljavca objekta, da vzdržuje objekt.
Janković ga je dopolnil, da tak infrastrukturni sistem na območju sega že v čas gradnje kompleksa na Trgu republike pred več kot pol stoletja. Dodal je, da na mestni občini pričakujejo poročilo policije in pristojnih organov. Po njegovih besedah pa tudi v Mercatorju še ne vedo natančno, kaj se je zgodilo.
Župan se je strinjal, da vse skupaj traja predolgo, a da je treba prepustiti pristojnim organom, da opravijo svoje.
Kot je pred časom za STA na načelni ravni pojasnil predsednik matične sekcije strojnih inženirjev pri Inženirski zbornici Slovenije Mitja Lenassi, so bazeni požarne vode lahko napajani samo iz raznih virov nepitne vode, kot sta podzemna ali površinska voda (reka, jezero ...). Najpogosteje so večji bazeni betonirani in zaradi teže postavljeni v najnižjih nivojih stavb.
Za vse gasilne sisteme, ki niso grajeni iz materialov za pitno vodo, in/ali zajemajo vodo tudi iz drugih vodnih virov, na primer zbiralnikov deževnice ali rečne vode, je treba poskrbeti za tehnično rešitev zaščite pitne vode skladno s standardom varovanja pitne vode pred onesnaževanjem v napeljavah.
Med drugim dokument, ki vsebuje tudi splošne zahteve za varovala proti onesnaženju zaradi povratnega toka, pojasnjuje, da do povratnega toka v sistem pitne vode lahko pride iz dveh vzrokov. Prvega predstavlja povratna sifonaža (posesanje nepitne vode zaradi nenadnega znižanja tlaka v sistemu pitne vode), drugega pa povratni tok zaradi tlačne razlike (tlak v sistemu nepitne vode višji od tlaka v sistemu pitne vode).
V ljubljanski veleblagovnici Maximarket so 12. aprila zaznali prebavne težave pri osebju, 15. aprila pa so so med strankami in osebjem zaznali okužbo neznanega izvora. Takrat so obvestili upravljavca vodovoda Javno podjetje Voka Snaga in prepovedali uporabo vode v prehrambene namene. Na NIJZ so zabeležili 547 primerov obolenj.
V petek so v Mercatorju potrdili, da je do fekalnega onesnaženja vode prišlo ob vzdrževalnih delih, ki niso potekala v poslopju Maximarketa.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke