V nedeljo so v Sloveniji ob 2244 testih potrdili 557 okužb z novim koronavirusom. Hospitaliziranih je 868 bolnikov, na intenzivni negi jih zdravijo 135. Iz bolnišnice so odpustili 50 oseb, umrlo pa je 25 bolnikov s covidom-19. V državi je po podatkih Sledilnika za covid-19 22.521 oseb z aktivno okužbo. Najvišje deleže aktivno okuženih imajo še naprej v gorenjskih občinah, se pa rast števila okužb tam upočasnjuje.
Opazno nižji, in sicer 24,8-odstotni, je bil v nedeljo delež pozitivnih testov. A se tega ne gre prehitro veseliti, saj so za nedeljo podatki ponavadi netipični, je na novinarski konferenci opozoril vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin. Šele v sredo bodo lahko podali bolj realno oceno o tem, če in kako hitro se umirja krivulja širjenja virusa.
Zaradi preobremenjenosti laboratorijev po novem ne testirajo več oseb z očitnimi znaki okužbe, temveč predvsem osebe z dejavniki tveganja ter tiste, ki so zaposleni v zdravstvu, domovih za starejše ali drugih dejavnostih, kjer imajo veliko stika z ljudmi.
V nekaterih bolnišnicah že opravljajo hitre antigenske teste, rezultatov teh testov pa ne beležijo v državno statistiko. Priporočila, koga bodo testirali in kdo bo teste izvajal, so še v pripravi, širše pa naj bi teste po pojasnilih epidemiologinje Irene Grmek Košnik začeli izvajati prihodnji teden.
Grmek Košnikova je povedala tudi, da je tretji val epidemije covida-19 pričakovati ravno v času sezonske gripe, ki se navadno začne konec decembra, traja v januarju in februarju, v marcu ali aprilu pa se konča. "Tretji val bo zelo zagoneten, ker zdravniki ne bodo vedeli, ali ima bolnik gripo ali covid-19. Glede na to je zelo pomembno cepljenje proti gripi," je dejala.
V bolnišnicah so potrebe po sprejemu bolnikov s covidom-19 vse večje. Po besedah strokovne direktorice Splošne bolnišnice Jesenice Anje Jovanovič Kunstelj je bilo po njenih podatkih včeraj po državi manj kot 30 prostih postelj za bolnike s covidom-19.
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor se je število hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 v zadnjih dveh dneh povečalo za petino. Od včeraj covidne bolnike tam nameščajo tudi na dislociranem pljučnem oddelku na Pohorju, kjer je na voljo še dodatnih 50 postelj. Tudi na Jesenicah širijo oddelek za covid-19. V šempetrski bolnišnici bodo v torek pri delu začeli pomagati tudi prostovoljci Območnega združenja Rdečega križa Nova Gorica. Na podporo civilnemu zdravstvu so pripravljeni tudi v Slovenski vojski.
Prostovoljce zaradi okužb med zaposlenimi iščejo tudi nekateri domovi starejših. Ti marsikje okužene premeščajo v bližnje šole, kulturne domove ali terme.
Med zadnjimi gorenjskimi domovi za starejše, kjer so se soočili z izbruhom novega koronavirusa, je Dom dr. Janka Benedika Radovljica, kjer je trenutno okuženih 33 stanovalcev. V večini ljubljanskih domov starejših se za zdaj še uspešno borijo proti covidu-19, drugače pa je v domu starejših v Grosupljem, kjer se je število okuženih v enem tednu skoraj podvojilo, in sicer s 25 na 47.
V Ilirski Bistrici so v bližnjem kulturnem domu začeli vzpostavljati rdečo cono, v katero so včeraj premestili 16 okuženih starostnikov. Na Severnem Primorskem je najhuje v enoti doma upokojencev Podbrdo v Petrovem Brdu, kjer je okuženih 86 od 93 varovancev s posebnimi potrebami in deset zaposlenih. Okužbe pri desetih stanovalcih in osmih zaposlenih so pretekli konec tedna potrdili v Medic hotelu v Renčah. Vse več okužb je tudi v domu upokojencev v Novi Gorici, kjer je bilo do včeraj okuženih devet oskrbovancev in dva zaposlena.
Na Koroškem so okužbe prav tako potrdili že v vseh štirih večjih domovih za starejše. V Dom Hmelina v Radljah, kamor je virus vdrl nazadnje, je bilo dopoldne okuženih 33 od 152 stanovalcev in 14 od 95 zaposlenih. Po daljšem obdobju brez okužb, so se te znova pojavile tudi med zaposlenimi v Centru za usposabljanje, delo in varstvo Črna na Koroškem.
Zdravniki primarnega zdravstva in zobozdravniki so ob epidemiji novega koronavirusa obremenjeni ter pogosto premalo slišani, je na včerajšnji novinarski konferenci poudarila predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Zdenka Čebašek-Travnik. Dodala je, da primarno zdravstvo ni vključeno v sprejemanje ukrepov in da zbornica ni del svetovalne skupine.
Zdravniki družinske medicine so v javnem pismu zapisali, da se kljub krizi trudijo za ohranitev čim večje dostopnosti in javnega zdravstva. Obenem se zavedajo stisk, s katerimi se soočajo bolniki, ki težje pridejo do zdravnika. "Razumemo, da je to za njih hudo," so zapisali. Izpostavili so pomembnost racionalnega koriščenja zdravstvenih storitev.
Na primarni ravni zdravstva so za izboljšanje dostopnosti do zdravnikov številni izvajalci uvedli dodatne telefonske številke in povečali možnosti dostopa prek elektronskih poti. Večina izvajalcev je uvedla vračanje zgrešenih klicev. Prav tako so uvedli administrativne razbremenitve in poenostavitve postopkov.
Osnovnošolci, ki bi se morali po enotedenskih počitnicah vrniti k pouku, na počitnicah ostajajo še ta teden, srednješolci pa po počitnicah šolanje nadaljujejo, a na daljavo. Prav tako na daljavo potekajo predavanja na fakultetah, vrtci pa tudi ta teden delujejo v omejenem obsegu. Po prvih ocenah predsednice Skupnosti vrtcev Slovenije Janje Bogataj je ta teden v vrtcih nekoliko več otrok kot prejšnji teden, čeprav je po napovedih staršev kazalo, da bo potreba še večja.
Ministrstvo za delo nima enoznačnega odgovora na vprašanje staršev osnovnošolskih otrok, ali podaljšanje počitnic predstavlja višjo silo za odsotnost z dela, če nimajo varstva za otroke. V vsakem konkretnem primeru bo namreč potrebna posamična presoja, so odgovorili za STA in dodali, da do te lahko pride tudi v primeru dela na domu.
Včeraj so se ponovno odprle knjižnice, ki delujejo prilagojeno epidemiološkemu stanju v posameznem kraju. Samozaposleni glasbeniki, združeni v Sindikatu glasbenikov Slovenije, so enako kot združenje koncertnih organizatorjev pozdravili ukrepe za socialno pomoč v času covida-19.
K odprtju frizerskih in kozmetičnih salonov so vlado včeraj ponovno pozvali v sekciji frizerjev in kozmetikov pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. Opozarjajo predvsem na razmah dela na črno, kjer se storitve odvijajo brez nadzora nad izvajanjem zaščitnih ukrepov.
Naval na bolnišnice, ki sprejemajo tudi pomoč prostovoljcev
3. nov. 2020 7:05 Osveženo: 7:08 / 03. 11. 2020
V bolnišnicah zdravijo vedno več bolnikov s covidom-19, število bolnih in zelo bolnih pa se bo po pričakovanju bolnišnic v prihodnjih dneh še povečalo, zato širijo kapacitete za sprejem teh bolnikov. Težave imajo tudi s kadrom, ponekod pomagajo prostovoljci. Ob spremembi smernic testiranja potekajo priprave na uporabo hitrih testov.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke