Letošnji tabor SDS poteka v posebnem vzdušju, saj je stranka na evropskih volitvah presegla 30 odstotkov glasov in dosegla kar štiri mandate v Evropskem parlamentu. Večji dosežek bo zanje prenesti ta rezultat na državnozborske volitve čez dve leti, saj bo takrat na volišča prišlo bistveno več nasprotnikov večnega prvaka SDS.
Zanj ne bo dovolj relativna zmaga, saj bo svojo četrto vlado lahko sestavil le, če ga bo podprla večina državnega zbora. Za to pa potrebuje dovolj političnih zaveznikov. Trenutno ne more računati na nikogar, saj NSI še vztraja pri stališču, da v desnosredinsko vlado gredo le pod pogojem, da je ne bo vodil Janša.
Na desni strani nastaja četverček za Janševo vrnitev na oblast, leva sredina pa ima še slabi dve leti časa, da mu to prepreči in se tudi sama ustrezno organizira.
Toda do volitev se lahko krščanski demokrati omehčajo, na kar kaže tudi boljše sodelovanja med strankama, zlasti pri ustanovitvi preiskovalne komisije o energetiki, ki velja za dolgoletni fevd predsednika vlade Roberta Goloba. V NSI bodo imeli jeseni volilni kongres, na katerem se namerava za predsednika vnovič potegovati novoizvoljeni evropski poslanec Matej Tonin, ki bi stranko vodil kar iz Bruslja. Odnosi med strankama bodo odvisni tudi od sodelovanja med Toninom in evropskimi poslanci iz vrst SDS v Evropskem parlamentu.
A tudi če se NSI omehča, to ne bo dovolj za vnovičen Janšev pohod na oblast. Za prevzem vlade potrebuje še (vsaj) dva zaveznika. Na Pavla Ruparja in njegove upokojence lahko pozabi, saj bodo najbrž do volitev že pozabljeni.
Vprašanje je tudi, kaj se bo dogajalo z Anžetom Logarjem, ki se bo, če mu bodo spet ponudili v podpis izjavo o zvestobi, znašel pred vrati SDS. Če bo hotel vztrajati v politiki, bo moral ustanoviti svojo stranko, bolj zmerno in sredinsko od SDS, ki ga bo medtem vseskozi napadala in spotikala. A če se ji bo uspelo uvrstiti v državni zbor, bo vseeno morala podpreti Janšo za mandatarja.
Poleg tega ne bi smeli odpisati niti SLS, ki je na evropskih volitvah sicer ostala brez mandata, a je dosegla rezultat, ki bi jo sicer pripeljal v državni zbor. Toda s sedanjim predsednikom Markom Balažicem ne bodo prišli daleč, zato njegovi nasprotniki že tlakujejo pot nosilcu evropske liste Petru Gregorčiču na vrh stranke. Prejšnji teden se je srečal z vodstvi različnih občinskih odborov ob Kolpi, še teden prej pa v Grosuplju.
Na desni strani tako nastaja četverček za Janševo vrnitev na oblast, leva sredina pa ima še slabi dve leti časa, da mu to prepreči in se tudi sama ustrezno organizira.