Revija Reporter
Slovenija

Naši nedolžni (nedotakljivi) tajkuni

Nenad Glücks

18. okt. 2011 5:30 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Novega zapora na Dobu ne bodo napolnili z obsojenimi tajkuni - ti so pred kazenskimi sodišči predobro zaščiteni – po svojih zagovornikih, neučinkovitih tožilcih, sodnikih in zanje »odlično« zakonodajo.

Še večjih razsežnosti od gospodarskega kriminala je kriminalno delo sodišč pri njegovi obravnavi. Najbolj izpostavljeno je okrožno sodišče v Ljubljani, ob tem pa vsa odgovornost ni na sodnikih, velik problem je tudi slovenski kazenski postopek, ki omogoča zavlačevanje zadev v neskončnost.

Med starejšimi zadevami s področja gospodarskega kriminala v javnosti razvpitih menedžerjev je tudi tista Ivana Zidarja, vendar ne gre za bolj »svež« primer Čiste lopate. Zidar ima na grbi še precej drugih stvari. Skupina tožilcev je že leta 2008 na ljubljansko okrožno sodišče vložila zahtevo za sodno preiskavo zoper nekdanjega prvega človeka SCT Ivana Zidarja, Jožeta Andrejašiča (direktorja koprskega podjetja Adraing) in Stanislava Černeta, nekdanjega direktorja podjetja SCT Primorska.
 
Vsi trije so obtoženi za zlorabo položaja. SCT pod vodstvom Zidarja naj bi leta 2006 prodal počitniški dom v Fiesi koprskemu podjetju Adriaing na čelu z Andrejašičem. Poprej naj bi se Zidar z Andrejašičem dogovoril, da bo dom kot fizična oseba takoj kupil on, to se je res zgodilo že čez šest dni. S tem poslom naj bi Zidar SCT oškodoval za 122 tisoč evrov. Poleg tega je po prepričanju tožilcev pri gradnji doma Černe oškodoval »svojo« firmo SCT Primorska.
 
S tožilstva sporočajo, da so zahtevo za preiskavo v tej zadevi dali že junija 2008, preiskava je bila nato novembra tega leta tudi začeta, tako da so aprila 2009 vložili obtožnico. Toda pozor, obtožnica je po ugovorih postala pravnomočna šele februarja lani, vse do danes pa na ljubljanskem okrožnem sodišču niso razpisali glavne obravnave v tej zadevi – po več kot letu in pol od pravnomočnosti obtožnice!
 
Fiktivni posli za SCT
Zidar je v kazenskem postopku tudi zaradi suma davčne zatajitve. Gre za poslovanje SCT z missing traderji, družbami, ki z goljufivim namenom fiktivno pridobijo blago in storitve, pri tem pa ne plačajo davka na dodano vrednost. Davčni inšpektorji so ugotovili, da je SCT v letih od 2004 do 2006 »poslovala« s temi družbami pri poslih, povezanih z gradnjo avtocest in betonarne. Prodala naj bi jim za 360 milijonov tolarjev blaga in storitev, pri tem naj bi utajili davek v višini 71 milijonov tolarjev.
 
Še večjo davčno utajo pa naj bi izvedli pri fiktivnih poslih najemanja svetovalnih storitev v državah na območju nekdanje Jugoslavije, v Veliki Britaniji, Bolgariji in na otoku Man. SCT je za »svetovanja« plačala kar 1,9 milijarde tolarjev, po mnenju davčnih inšpektorjev gre za fiktivne stroške, ki zmanjšujejo davčno osnovo.
 
Skupina tožilcev je v tej zadevi na ljubljansko okrožno sodišče vložila dve zahtevi za preiskavo, v eni zadevi (obdolženih je deset oseb) je sodna preiskava že zaključena, toda za vložitev obtožnice se še niso odločili, v drugi zadevi (zoper kar 24 oseb) pa potekajo zaslišanja obdolženih. 
 
VEČ V TISKANI IZDAJI