petelin, Glööckler Svet24.si

Gasilci kokota Glööcklerja rešili pred loncem

profimedia-0856756263 Svet24.si

Ukrajina bo v vojsko novačila zapornike

borut petek Necenzurirano

Sin novega lastnika Panvite z Borutom Petkom kupil...

mark breznik-saso radej Reporter.si

56.532 evrov: to je rekorder po zaslužku med ...

jordan cigara Ekipa24.si

Pa to je noro! Neverjetna vila Michaela Jordana, ...

Princ Harry in Kate Middleton - nekoč prava prijatelja - danes pa .. Odkrito.si

Kate in Harry - Če se bo to zgodilo, se bosta ...

kolesarska dirka gvatemala Ekipa24.si

Noro! Ali je namerno zrušila kolesarja kot v ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Napadeni vodja slovenskih budistov upa, da bodo našli krivca

Deli na:

V četrtek napadeni predstojnik budistične skupnosti Dharmaling v Sloveniji lama Shenpen Rinpoche meni, da sta mu napadalca z opazno sledjo na vratu želela sporočiti, da bo naslednjič nož zarezal globlje. Po njegovem se policija tudi tokrat ni ustrezno odzvala, a se postopek šele začenja, zato upa, da bo vse opravljeno tako, kot bi moralo biti.

Kot je Rinpoche pojasnil na današnji novinarski konferenci, sta ga neznanca napadla tik poleg hiše, kjer živi. Prvi ga je napadel z ostrim predmetom, drugi pa ga je z udarcem po glavi od zadaj podrl na tla. Rinpoche se je onesvestil, napadalca pa sta pobegnila. Rane budističnega lame so oskrbeli s 14 šivi v bolnišnici, utrpel pa je tudi nekaj manjših poškodb na obrazu.

Rinpoche je zatrdil, da obrazov napadalcev ni videl, vendar pa se mu je zdelo, kot da poznata njegov urnik. Prav tako naj bi mu eden od napadalcev rekel nekaj v slovenščini, od česar je razumel le besedo 'policijo'.

Po napadu je policija "na hitro pogledala naokoli in odšla", je dejal Rinpoche. Prav tako za preiskavo niso vzeli kosa lesa, ki so ga napadalci najverjetneje uporabili pri napadu, in tudi ne njegovih oblačil.

Budistični lama sicer ne ve, kdo bi mu želel škodovati, vendar pušča odprto možnost, da bi bil lahko v napoto določenim ljudem, ker pove to, kar misli. "Ko vidim po mojem mnenju neutemeljeno financiranje nekaterih večjih verskih skupnosti ali druge napake državne oblasti, predvsem v prejšnjih časih, to tudi povem," je povedal in dodal, da kljub vsemu ta hip za napad ne more obtožiti konkretne osebe ali organizacije.

Podoben napad je Rinpoche utrpel junija lani, ko naj bi ga prav tako napadla neznanca in mu prebodla pljuča. Preden sta pobegnila, naj bi mu eden od njiju rekel "se še vidimo", groženj pa naj bi bil deležen tudi že pred tem.

Policiji takrat ni uspelo izslediti napadalcev, niti ni našla predmeta, s katerim naj bi bil Rinpoche zaboden. "Zaradi določenega neprimernega vedenja in napačne obravnave smo se odločili, da vložimo pritožbo zoper delo policistov, ki so bili prisotni tisti večer," je dejal Rinponche.

Po poročanju današnje izdaje Dnevnika naj bi sicer pri junijskem napadu policisti ugotovili, da je Rinpoche napad nase zrežiral sam, zato naj bi ga ovadili zaradi kaznivega dejanja krive ovadbe. Rinpoche pa v zvezi s tem pojasnjuje, da so nekateri kriminalisti njegovo pritožbo zoper delo policistov očitno vzeli zelo osebno. Kot pravi, gre namreč za izmišljeno zgodbo, da bi prikrila napake policistov, saj niso našli nobenih dokazov.

Ob vseh teh dogodkih se zato Riponcheju "začenjajo porajati divja ugibanja, in sicer ne ravno v čast nekaterim od naših policistov". "Toda brez dokazov ne moremo nič reči. In prav tako ne smemo posploševati, nekateri policisti delo opravljajo odlično", je povedal.

Rinponche polaga upe v novo vlado in upa, da se bo kmalu sestal "s tistimi, s katerimi se od njihove izvolitve" še ni, kot verski vodja in tudi kot "žrtev neznanih napadalcev ter določenih kriminalistov".

Na napad se je sicer ostro odzval minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk, ki je v petek na spletnem družbenem omrežju Twitter zapisal, da je napad vreden "najostrejše obsodbe".

Na navedbe Rinpocheja se je odzvala tudi Policijska uprava (PU) Ljubljana. Kot je zapisal njihov tiskovni predstavnik Vinko Stojnšek, policija "odločno zavrača" namigovanja posameznikov glede strokovnosti in zakonitosti njihovega dela oziroma namigovanja o motivu napada in možnih napadalcih. Poudaril je, da to lahko razumejo le kot diskreditacijo dosedanjega dela policije.

Policija namreč po njegovih navedbah v vseh primerih, o katerih je obveščena, najprej naredi vse za zaščito žrtev, v nadaljnjih postopkih pa so aktivnosti usmerjene v odkrivanje storilcev kaznivih dejanj, zavarovanje dokazov in to, da so storilci privedeni k pravosodnim organom. Policija popolnoma enako ukrepa tudi v tem primeru, je poudaril Stojnšek.