Revija Reporter
Slovenija

Napad Kučanove »pokvarjene« poslanke na ministra Gorenaka

Biserka Karneža Cerjak

28. mar. 2012 14:42 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Le dan kasneje, ko je minister za notranje zadeve Vinko Gorenak opozoril, da odstop Karla Erjavca z mesta predsednika stranke Desus zahtevajo »strici iz ozadja«, je sledil napad poslanke Pozitivne Slovenije Barbare Žgajner Tavš.

Tavševa, ki jo je celo kolumnist Dnevnika Vlado Miheljak označil za »nestrpno, lažnivo in do obisti pokvarjeno bivšo poslanko SNS,« je ministru Gorenaku očitala, da se norčuje iz državljanov, ker je na svojem blogu zapisal, da so pokojnine privilegij. Tokratna neutemeljena podtikanja Barbare Žgajner-Tavš povsem spominjajo na njena neresnična namigovanja v letu 2006, ko je kot tedanja poslanka SNS tedanji vladi zastavila pisno poslansko vprašanje, kako državni organi preverjajo primernost kandidatov za vodilne položaje. Zmotilo jo je imenovanje Matjaža Hanžka za varuha človekovih pravic, saj naj bi od ljudi, ki so »v neposrednih stikih s Hanžkovo družino« izvedela, da ima Hanžek prepoved stika s svojimi otroki zaradi neprimernega vedenja in odnosa do družine.

Ob odločitvi Pahorjeve vlade, ki je leta 2010 Žgajner Tavševo imenovala za vršilko dolžnosti zagovornice načela enakosti, je na njena pritlehna poslanska vprašanja spomnil Vlado Miheljak. V svoji kolumni časnika Dnevnik je med drugim zapisal, da je »bil pretresen, ampak resnično pretresen, ko je Žgajner-Tavševo pred volitvami javno podprl bivši predsednik Kučan. Ampak pretresen sem bil še bolj, ko je pred dnevi vlada to isto nestrpno, lažnivo in do obisti pokvarjeno bivšo poslanko SNS pooblastila za opravljanje nalog zagovornice načela enakosti," je zapisal Miheljak. Ker je Žgajner Tavševa ocenila, da je Miheljak s takšnim zapisom zagrešil kaznivo dejanje razžalitve, je zoper njega vložila tožbo.

»Nestrpna, lažniva in do obisti pokvarjena bivša poslanka SNS,« kot je o Tavševi zapisal Miheljak, ki je zdaj poslanka Pozitivne Slovenije ocenjuje, da vlada z napovedanimi varčevalnimi ukrepi ruši socialno državo, obenem pa tudi ponižuje davkoplačevalce. Pokojnine, porodniška nadomestila, nadomestila za socialno varnost so za Tavševo pravica in ne privilegij in osamezniku pripadajo na podlagi vplačanih prispevkov: »Vlada vanje nedopustno posega s predlaganimi varčevalnimi ukrepi.»Slednji gredo zgolj v smeri kratenja socialnih pravic in bodo prizadeli vse sloje prebivalstva.«

Da življenjski standard upokojencev že danes ni rožnata po zatrjevanju Tavševe potrjuejo statistični podatki. Tako je v letu 2010 kar 32.000 (5,7 odstotka) upokojencev v Sloveniji prejemalo manj kot 100 evrov mesečne pokojnine: »Med 300 in 400 evri mesečne (starostne) pokojnine prejema 15.880 (4,9 odstotka) upokojencev, s starostno pokojnino med 400 in 500 evri mesečno pa se mora zadovoljiti kar 66.433 (20,4 odstotka) slovenskih upokojencev. Skratka, z manj kot 800 evri mesečne pokojnine mora že danes preživeti tri četrtine vseh slovenskih upokojencev! Zaradi gospodarske in finančne krize, prisilnega in prostovoljnega upokojevanja ter neugodne demografske strukture slovenskega prebivalstva bo v prihodnje le še slabše.«

Prav zato Tavševa v imenu Pozitivne Slovenije Gorenaku predlaga, da se kot minister za notranje zadeve raje ukvarja s svojim resorjem, saj mu je področje socialne politike očitno tuje. To naj bi potrdil s svojo cinično izjavo,da je pokojnina privilegij, ki jo je kot Kučanova varovanka povsem izvzela iz konteksta in ga izkrivljeno predstavila javnosti, seveda z namenom, da bi čim bolj očrnila notranjega ministra Gorenaka in obenem vlado. Notranji minister Gorenak je namreč v svojem blogu želel le opozoriti, kdo vse se v resnici skriva za pritiski na stranko upokojencev Desus ter za zahtevo po odstopu predsednika stranke Desus Karla Erjavca.

Tako je med drugim zapisal, da je želja stricev iz ozadja, ki se nahajajo med WTC centrom za Bežigradom in Murglami, oslabiti in uničiti Karla Erjavca ter Desus, s tem pa je konec tudi sedanje vlade: »Ta s svojimi ukrepi posega tudi po njihovih privilegijih. Strici iz ozadja ščitijo torej predvsem sebe in svoje privilegije. Privilegijev jim ni dal in jim jih ne more odvzeti niti Desus, niti Karl Erjavec, privilegije v obliki visokih pokojnin in drugih ugodnosti so si dodelili v času, ko so bili na oblasti, sedanja vlada pa jim jih lahko odvzame.«