Revija Reporter
Slovenija

Nadzorniki RTV razrešeni, možne kazenske ovadbe

Silvester Šurla

26. jul. 2012 17:31 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Vlada je predčasno razrešila nadzornike ustanovitelja RTV Natašo Koprivšek, Marjana Sedmaka, Aljošo Štampar Strojina in Matjaža Medveda.

Pri tem se vlada poudarja, da je to storila zaradi ugotovitev parlamentarnega odbora za izobraževanje, znanost, kulturo, šport in mladino na seji 11. aprila letos. Odbor je ugotovil naslednje!

Nadzorni svet kot varuh zakonitosti in gospodarnosti na RTV SLO ni odigral svoje vloge, ampak je v resnici asistiral nepreglednemu in nejasnemu porabljanju razvojnih sredstev za tako imenovane programske razvojne projekte pri čemer ni nadzoroval uspešnosti porabe tega denarja, ki se navsezadnje kaže tudi v rejtingih. Nadzorni svet ni želel razčistiti vprašanja, za kaj je bilo uporabljenih 1 milijon evrov razvojnih sredstev za tako imenovani laboratorij programskih projektov in kako je bilo porabljenih 800 tisoč evrov za t.i. specializirani program, ki ga tudi v zakonu ni. Iz poročila prav tako ni bilo razvidno, kako so se uporabljala velika sredstva za prenovo news-a na TVS, čeprav je menda šlo za zelo škandalozno zadevo. Nadzorni svet RTV SLO je izpad 5 milijonov evrov prihodka – ki ga je zakrivila bivša ministrica za kulturo Majda Širca – nadomestil s prodajo delnic Eutelsata, torej delnic, ki so namenjene razvoju RTV, ne pa za premoščanje likvidnostnih težav.

Nadzorni svet ni terjal od vodstva RTV, da zaradi tega izpada prihodka toži prejšnjo vlado oz. državo, ampak je dopustil, da so šli pravni postopki v popolnoma napačno smer (pritožba na ustavno sodišče, ki ni bila uspešna). Nadzorni svet RTV SLO je s sklepom dovolil, da se bilanca prihodkov RTV poveča za 19,5 milijonov evrov, s čimer se prava podoba gospodarjenja vodstva RTV zamegljuje tako daleč, da vodstvo govori o 177 tisoč evrih presežka, čeprav je zavod v letu 2011 v resnici zabeležil skoraj 20 milijonov evrov visoko izgubo.

V zvezi s tem je NS RTV SLO dovolil, da se delnice Eutelsata v bilanci stanja vrednotijo po nabavni in ne tržni ceni. Prodaja teh delnic se zato prikazuje kot finančni prihodek, kar direktno izboljšuje rezultat.


NS, v katerega izključni pristojnosti je prodaja in poraba razvojnih sredstev, je tako dovolil, da se je v letu 2011 prodala kar ena tretjina vseh delnic, kar je zaskrbljujoče še posebej zato, ker NS nad porabo zlasti pri programskih projektih ni skrbel kot dober gospodar.

Nadzorni svet je aktivno sodeloval pri t.i. reorganizaciji MMC-ja, ki je bila po vseh podatkih zgolj priložnost za politično-uredniški obračun s takratnim odgovornim urednikom U.Urbanijo.

Pri spremembah statuta pa NS RTV SLO ni zasledoval pravne legitimnosti načina izvolitve generalnega direktorja RTV SLO, ki ga programski svet zaradi očitne napake v Zakonu o RTV zdaj lahko izvoli z večino glasov prisotnih.

V poročilu prav tako ni bilo natančnejše slike zavoda glede kadrovskih zadev –  zaposlovanja rednih in honorarnih sodelavcev itn.

Zato je odbor poročilo NS RTV SLO zavrnil kot nepopolno, zavajajoče in nekritično in vladi predlagal, da prav zaradi tega razreši NS RTV SLO. V nadzornem svetu še vedno ostaja njegov predsednik Lenart Šetinc, ki ga je imenovala socialdmeokratska stranka, ker pa je prvi med najbolj odgovornimi, pa naj bi ga v prihodnje razrešili iz krivdnih razlogov, govori pa se tudi o kazenski ovadbi. Problematična sta tudi notranja člana nadzornega sveta Suzana Vidas Karoli in Martin Žvelc, ki sta vse predlagane škodljive sklepe v glavnem potrjevala in sta torej odgovorna za sedanje razmere na RTV. Zato notranja javnost na RTV pričakuje, da ju bodo njuni sindikalistični predlagatelji tudi razrešili. Slišati je tudi, da naj bi prišlo tudi do kazenskih ovadb nadzornikov.