Revija Reporter
Slovenija

Nadzor računskega sodišča nad Banko Slovenije mora požegnati ECB

STA

12. dec. 2016 13:36 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017

Deli na:

Vlada je predlog sprememb zakona o Banki Slovenije, ki bi omogočil nadzor nad njo s strani računskega sodišča, pripravila v začetku leta, pravi premier Cerar.

Nanj so dobili pripombe ECB, a ker so ga deležniki vmes precej predrugačili, čakajo vnovično mnenje ECB. Tega naj bi dobili do 20. decembra, je dejal Cerar.

Cerar je v odgovoru na poslansko vprašanje Bojana Dobovška (NP), kako bo vlada zagotovila učinkovit nadzor nad bančnim sistemom, ob začetku današnje redne seje DZ dejal, da se vlada zavzema za učinkovit nadzor nad Banko Slovenije. A za to so potrebne spremembe zakonodaje ter spoštovanje ustave in evropskega pravnega reda, je dodal.

"Računsko sodišče bi moralo izvajati nadzor nad Banko Slovenije in bankami, a mu tega država ne omogoča," je izpostavil Dobovšek in ugotovil, da je finančna kriza nastala zato, ker nadzorniški mehanizmi niso delovali. "Zato je nastala bančna luknja, mi pa ne moremo najti odgovornosti zanjo," je poudaril.

Cerar je dejal, da "ta vlada ni naredila bančne luknje, se pa zelo trudi, da bi preprečila, da do nje ne bi nikoli več prišlo". Banko Slovenije nadzira zunanji revizor in mednarodni revizor, ki ga določi Evropska centralna banka (ECB). Če bi jo nadziralo tudi računsko sodišče, bi morali spremeniti zakonodajo.

Cerar v tej fazi ni problematiziral navedb, ki jih je izpostavil Dobovšek glede ugotovitev evropskega računskega sodišča, ki je z ECB v sporu, do katerih podatkov lahko pride in do katerih ne. "Tudi na evropski ravni gre za kreativno razlaganje prava in da se takšen nadzor ne bi uvedel," je o tem problematiki dejal poslanec.