zahi hawass Svet24.si

Resnični Indiana Jones

david cameron, kijev Svet24.si

Britanski zunanji minister z izjavo prestopil ...

matjaz kovacic bobo Necenzurirano

Ne Ljubljana. Da je Maribor izgubil banko, so ...

hisa tomc LJ-pl007 Reporter.si

To so hiše, ki jih evropski poslanci Zver, Tomc ...

roglic Ekipa24.si

Zdaj je znano, kje bo Primož Roglič koval formo ...

jure-podjavoršek, mojster, delovna-akcija, otroci, družina Njena.si

Mojster Jure o vzgoji otrok: V življenju se bodo ...

irving-doncic Ekipa24.si

'Moj brat!' Kakšne besede Kyrieja Irvinga o Luki ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Na Višarjah 30. romanje treh dežel

Deli na:
Na Višarjah 30. romanje treh dežel

Foto: Bobo

Na znanem romarskem središču Svete Višarje je včeraj potekalo jubilejno, 30. romanje treh dežel, pri katerem so sodelovali romarji iz Italije, Slovenije in Avstrije. Slovesno mašo v treh jezikih so vodili škofi iz Vidma, Celovca, Ljubljane, Celja in Kopra.

Kot poroča italijanska tiskovna agencija Ansa, so se škofi zavzeli za skupno dušo v združeni Evropi. "Ni dovolj, da se strinjamo zgolj o skupni valuti ali o skupni organizacijski strukturi, da dosežemo globoko povezanost med različnimi kulturnimi tradicijami, je dejal videmski nadškof Bruno Mazzoccato.

"Da bi Evropa postala združena, potrebuje skupno dušo," je še dodal Mazzoccato. Ob njem so somaševali še celovški nadškof Alois Schwarz in ljubljanski nadškof Anton Stres ter celjski škof Stanislav Lipovšek in koprski škof Jurij Bizjak. Prisoten je bil tudi naslovni videmski nadškof Pietro Brollo, še navaja Ansa.

Srečanje treh dežel sicer vsako leto poteka v enem od Marijinih svetišč sodelujočih škofij. Naslednje naj bi potekalo čez tri leta.

Romanja treh dežel so se začela leta 1981 na pobudo takratnega vidmskega nadškofa Alfreda Battistija. Takoj sta jih podprla tudi celovški škof Egon Kapellari in ljubljanski nadškof Alojzij Šuštar. Ta srečanja naj bi zbliževala krajevne cerkve in krepila sožitje ter sprejemanje med narodi na stiku romanskega, germanskega in slovanskega kulturnega okolja, pojasnjujejo na spletnih straneh novomeške škofije, ki prav tako sodeluje pri tem srečanju.