Revija Reporter
Slovenija

Na usodne volitve 4. decembra naj bi šla velika večina volilnih upravičencev

STA

3. okt. 2011 8:56 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Predčasnih parlamentarnih volitev se namerava udeležiti 77,2 odstotka vprašanih v javnomnenjski anketi časnika Delo. Da se volitev 4. decembra ne bodo udeležili, jih je odgovorilo 14,7 odstotka vprašanih. Neodločenih je bilo 8,2 odstotka anketiranih. Javno mnenje pričakuje ostro in umazano kampanjo, je še pokazala anketa.

Za večino sodelujočih v tokratni anketi je 4. december pravi termin. Tako je odgovorilo 53,2 odstotka vprašanih. Za slabo tretjino, 31,3 odstotka vprašanih, pa je to vendarle prepozno. Volitve bi po njihovem morale biti že prej.

Da bi morale biti volitve kasneje in je torej 4. decembra prezgodaj, jih ocenjuje le osem odstotkov. Podrobnejši pregled rezultatov ankete pokaže, da predvsem najmlajši potencialni volivci (stari od 18 do 25 let) in simpatizerji SDS menijo, da bodo volitve prepozno.

Več kot polovica anketiranih (55,8 odstotka) je na vprašanje, kakšno predvolilno kampanjo pričakujejo, odgovorila, da bo kampanja letos ostra, s številnimi udarci pod pasom. Na vprašanje, kakšne teme pričakujejo v kampanji, pa je precejšnja večina, 68,9 odstotka anketiranih, odgovorila, da pričakuje medsebojno obtoževanje.

Sodelujoče v anketi so tudi vprašali, ali bodo spremljali kampanjo. Pritrdilno je odgovorila precejšnja večina (67 odstotkov), nikalno pa 28,7 odstotka. Glede na to, da je udeležbo na volitvah napovedalo 77,2 odstotka anketiranih, bo kampanjo spremljal velik del tistih, ki se nameravajo udeležiti volitev. Kampanja jim je torej zelo pomembna.

Zgolj tiste, ki so pritrdilno odgovorili, da bodo spremljali kampanjo, so v anketi Dela vprašali še, kako jo bodo spremljali. Našteli so jim več možnosti, a odločna večina, 87,5 odstotka anketiranih, je odgovorila, da jo bodo spremljali v medijih.

Anketa je tudi pokazala nasprotovanje temu, da Slovenija še naprej finančno pomaga Grčiji. Proti pomoči Grčiji se je izreklo 76,4 odstotka vprašanih, za pomoč pa le petina oziroma 20,6 odstotka.

Za več kot tri četrtine anketiranih (76,4 odstotka) ni dopustno, da državni zbor med razpustom odloča o tako daljnosežni zadevi kot je poroštvo za TEŠ 6.

Telefonsko anketo je za časnik Delo 28. in 29. septembra letos na reprezentativnem vzorcu 399 odraslih državljanov opravil oddelek za tržne raziskave Delo Stik.