Ministrstvo za notranje zadeve je glede namestitve beguncev na Škofijah in v Kopru predlagalo, da bi begunce nastanili v pet stanovanj, ki jih je ponudila koprska občina, v prostorih hostla na Škofijah pa bi izvajali dnevne aktivnosti. Odgovora koprske občine še niso prejeli, Civilna iniciativa Škofije pa tudi temu predlogu nasprotuje.
Potem ko so krajani Škofij nasprotovali nastanitvi 50 oseb s priznano mednarodno zaščito v integracijski hiši na Škofijah, Civilna iniciativa Škofije pa je pripravila več protestnih shodov, so na ministrstvu v zadnjih tednih skupaj z Mestno občino Koper (MOK) iskali alternativne rešitve.
Zadnji predlog so občini posredovali 1. junija, v skladu s predlogom pa bi na območju MOK osebe z mednarodno zaščito nastanili v pet stanovanj, ki jih je ponudila koprska občina, v prostorih integracijske hiše oziroma hostlu na Škofijah pa bi izvajali integracijske aktivnosti, so pojasnili na notranjem ministrstvu.
V integracijski hiši bi bil prisoten svetovalec za integracijo, ki bi skupaj z osebami z mednarodno zaščito pripravil prilagojen osebni integracijski načrt in jih v sodelovanju s predstavniki nevladnih organizacij vodil skozi postopke pridobivanja ustreznih dokumentov in dovoljenj, pomagal pri reševanju različnih življenjskih situacij. Kot so še pojasnili na ministrstvu, bodo k sodelovanju povabili tudi lokalne nevladne organizacije, vrata pa bodo odprta tudi vsem prebivalcem lokalne skupnosti, ki bodo želeli sodelovati pri izvedbi predvsem prostočasnih aktivnosti in dogodkov.
Na notranjem ministrstvu so za STA pojasnili, da na uraden odgovor MOK še čakajo. Tudi na koprski občini pravijo, da se o predlogu še usklajujejo in ministrstvu še niso odgovorili.
V Krajevni skupnosti Škofije pa po drugi strani dopis ministrstva razumejo kot informacijo o tem, da je že prišlo do dogovora z mestno občino in civilno iniciativo. Po besedah predsednika KS Škofije Edmonda Gašparja sicer krajevna skupnost pri tem ni sodelovala, saj jih je občina iz teh dogovorov izključila. Bo pa občina v tednu med 19. in 23. junijem sklicala delni zbor krajanov, na katerem naj bi ti dobili več informacij. Do predloga se Gašpar sicer ni želel opredeljevati, je pa dejal, da je zanj sprejemljivo vse, kar je sprejemljivo za krajane.
Medtem pa so v Civilni iniciativi Škofije ministrstvo pozvali, naj v celoti opusti namero izvajanja katerekoli dejavnosti v hostlu na Škofijah. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, se z odprtjem dnevnega centra v hostlu ignorira sprejetje vseh sklepov na občinski in lokalni ravni. Spomnili so, da so se proti "oživitvi" hostla soglasno izrekli svetniki MOK, svetniki KS Škofije in krajani Škofij na zboru krajanov.
Opozarjajo, da je ministrstvo protizakonito podpisalo pogodbo z lastnicama hostla. Poleg tega pa bi se v Kopru zagotovo našla boljša in cenejša rešitev, ob tem pa bili begunci bližje centru in tako imeli tudi boljše pogoje za integracijo. "Ali moramo davkoplačevalci res plačevati preko 7000 evrov najemnine za hostel, v katerem bi se odvijale samo dnevne dejavnosti," se sprašujejo v civilni iniciativi.
Na Škofijah nasprotujejo dnevnemu integracijskemu centru za migrante
5. jun. 2017 14:03 Osveženo: 10:03 / 09. 8. 2017
V Civilni iniciativi Škofije so MNZ pozvali, naj v celoti opusti namero izvajanja katerekoli dejavnosti z migranti v hostlu na Škofijah.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke