Revija Reporter
Slovenija

Na Gorenjskem do pol metra snega, na cestah že kaos, ponekod izpadi elektrike

STA
543

16. jan. 2023 8:52 Osveženo: 13:08 / 16. 1. 2023

Deli na:

Sneg v Novem mestu

R.K.

Najbolj izdatno sneženje v tej zimi, ki je davi zajelo Slovenijo in medtem v glavnem ponehalo, je največ težav povzročilo v cestnem prometu zaradi zdrsov predvsem tovornih vozil ter podrtih dreves. Težave so tudi v železniškem prometu, več tisoč odjemalcev je bilo brez elektrike. Snežilo bo tudi prihodnje dni, a tako kot danes ne povsod.

V cestnem prometu so bile zaradi sneženja, ki je bilo občasno zelo intenzivno, težave od zgodnjega jutra. Zaradi zdrsov tovornih vozil je bila že zjutraj zaprta primorska avtocesta, zastoji zaradi zdrsov in nesreč so bili tudi na ljubljanski obvoznici ter na gorenjski in dolenjski avtocesti. Ker je bil sneg moker in težak, je povzročil številne snegolome po državi, zato so bile zaprte ali pa so še številne lokalne in regionalne ceste.

Največ snega je po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) zapadlo na višje ležečih območjih Gorenjske. Na Zelenici je do 7. ure zapadlo 56 centimetrov svežega snega, skupno je tam snežna odeja debela 138 centimetrov. Na Voglu je v zadnjih 24 urah zapadlo 45 centimetrov novega snega, skupno je tam skoraj en meter snega. Na Kredarici je snežna odeja debela 190 centimetrov.

Do 7. ure je bila višina snežne odeje v Planini pod Golico in na Jezerskem 40 centimetrov, v Ratečah malo manj, v Logarski dolini 34 centimetrov, na Katarini nad Ljubljano 26 centimetrov in malo manj v Bohinjski Češnjici. Po nižinah je na Vrhniki, v Ljubljani in v Kranju padlo 11 centimetrov, v Logatcu 10, v Celju devet centimetrov, še malo manj v Mariboru.

Predvsem na zahodnem delu Koroške je v višje ležečih območjih zapadlo nekaj deset centimetrov snega, nižje manj. Podrta drevesa so ovirala promet med drugim na območju občin Dravograd, Ravne na Koroškem in Prevalje ter v Mislinjski dolini. "V Vuhredu je drevo padlo na avtomobil, ni pa bilo poškodovanih. Tudi drugje je bilo nekaj prometnih nesreč z materialno škodo," je za STA povedala vodja slovenjgraškega regijskega centra za obveščanje Nada Jeseničnik Krajnc.

Vodja Pomgradove zimske službe za območje zgornjega dela Podravja in vzhodnega dela Koroške, ki ima svojo bazo v Lenartu, Slavko Bračko je zjutraj povedal, da so njihove službe že od polnoči na terenu z vsemi razpoložljivimi vozili 52 plužnih enot na 760 kilometrih cest.

"Dejstvo je, da bi se morala v takih razmerah težka tovorna vozila izločati, a na glavnih smereh temu ni tako," je opozoril Bračko in dodal, da so zato edini krajši zastoj beležili na dokaj strmem klancu na cesti od Maribora proti Selnici ob Dravi.

Celjska zimska služba je delo na terenu začela med pol drugo in pol tretjo uro zjutraj, je za STA povedal vodja službe Damjan Maček. Dejal je, da so imeli na določenih odsekih težave z zdrsi tovornih vozil, pripetilo se je tudi nekaj manjših prometnih nesreč.

Zaradi izrednih razmer je bilo na distribucijskem omrežju Elektra Celje dopoldne brez električne energije več kot 8400 odjemalcev. Največ težav je bilo na Koroškem, v Zgornji Savinjski dolini in v širši okolici Celja. Na terenu so bile vse elektromontažne ekipe Elektra Celje, ki se trudijo čim prej odpraviti okvare na daljnovodih, je zapisano na spletnih straneh podjetja.

Zjutraj so tudi z Gorenjske poročali o več primerih snegoloma na območja Radovljice, Kranja in Škofje Loke. Na Bledu je zaradi stika drevesa z žico daljnovoda prišlo tudi do manjšega požara. Moker in težak sneg je na Gorenjskem povzročil tudi nekaj težav pri oskrbi z električno energijo. Na področju Jelendola in Kamne Gorice je podrto drevje pretrgalo električne vodnike. Dopoldne je bilo brez električne energije približno 400 uporabnikov, so sporočili iz Elektra Gorenjska.

Podobno je bilo na širšem območju Ljubljane. Med drugim je po podatkih Elektra Ljubljana bilo v njihovem omrežju zaradi posledic sneženja brez elektrike tudi skoraj 7900 odjemalcev, po zadnjih podatkih pa je brez električne energije še 119 transformatorskih postaj oz. nekaj več kot 5430 uporabnikov omrežja.

V jutranjem času so kar nekaj težav in izpadov na linijah avtobusov beležili v Ljubljanskem potniškem prometu (LPP), predvsem zaradi precej slabo očiščenih cest, je za STA povedal namestnik direktorja LPP Rok Vihar. Opozoril je še, da imajo njihovi zgibni avtobusi pogon v prikolici, zato imajo vedno težave, kadar je na cestišču plast mokrega snega.

Oviran je tudi železniški promet. Med postajama Podnart in Kranj se je pretrgal daljnovod, zato je železniški promet med Kranjem in postajo Lesce Bled prekinjen, organiziran je nadomestni avtobusni prevoz. Sanacija bo predvidoma potekala do 13. ure. Zamude nastajajo tudi drugod, med drugim do 30-minutnih zamud prihaja med Logatcem in Ljubljano, kjer je organiziran avtobusni prevoz. Od 11.15 je zaradi skale na progi zaprt desni tir med postajama Zagorje in Sava, sanacija poteka.

Cesta čez prelaz Vršič in cesta čez Korensko Sedlo sta zaprti. Na cesti čez prelaz Ljubelj so obvezne verige.

Ker izredno moker in težak sneg povzroča lomljenje drevesnih vej, Zavod za gozdove odsvetuje gibanje pod drevesnimi krošnjami. Kot so dodali, spremljajo stanje v gozdovih, a podatkov o nastali škodi v gozdu še nimajo.

Snežilo bo sicer tudi v prihodnjih dneh, a bo meja sneženja višje. V prihodnjih dneh ni pričakovati poledice, ta je pogostejša ob jasnih dneh in nočeh, do četrtka pa bo večinoma oblačno vreme, je med drugim napovedal meteorolog Andrej Velkavrh.