Revija Reporter
Slovenija

Mussomeli: Dosežen napredek ni dovolj, reforme se morajo nadaljevati

STA

17. sep. 2013 9:58 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

V Ljubljani se je s poslovnim zajtrkom Ameriške gospodarske zbornice (Amcham) v Sloveniji začela današnja mednarodna konferenca FDI Summit 2013. Strokovnjaki so se strinjali, da je v Sloveniji, ki v regiji sicer izgublja konkurenčne prednosti in mora nujno ukrepati, še veliko nadarjenih ljudi, ki lahko državo popeljejo v boljšo prihodnost.

Predsednik AmCham Slovenija in generalni direktor Microsoftove enote za storitve v Srednji in Vzhodni Evropi Matej Potokar se je zavzel za privatizacijo in vzpostavitev predvidljivega poslovnega okolja. Po njegovem bi morali v Sloveniji privatizirati večino državnih podjetij, saj bi bilo v tem primeru boljše tudi korporativno upravljanje.

Izvršna direktorica Združenja Manager Sonja Šmuc je dejala, da potrebujemo zelo jasne kriterije, kdo je lahko član nadzornih svetov. Za najpomembnejša slovenska podjetja pogosto ne vemo, kdo sedi v nadzornem svetu in kakšne so njihove izkušnje. "Za naša blue chip podjetja moramo iskati najboljše ljudi," je dejala. Meni, da bi morali imeti vodilni kadri in člani nadzornih svetov tudi izkušnje iz tujine.

Profesor z ljubljanske ekonomske fakultete Marko Jaklič je prepričan, da je v Sloveniji še vedno veliko kompetentnih ljudi. Rešitev za težave je po njegovem v privatizaciji in primerni regulaciji, pri čemer ne vidi posebnih sektorjev, ki bi morali ostati v državni lasti, niti bančni sektor.

Odgovorni partner Deloitta v Sloveniji Yuri Sidorovich meni, da Slovenci nimamo negativnega odnosa do tujcev, imajo pa tujci negativen odnos do Slovenije, med drugim zaradi visokih davkov. "Tujci niso neumni. Imajo izbiro," je dejal in dodal, da je problem privabiti tujca v Slovenijo. To je skoraj "misija nemogoče", je opozoril.

Član uprave Droge Kolinska Enzo Smrekar je dejal, da Slovenija v regiji hitro izgublja konkurenčne prednosti. Če so podjetja v zasebni lasti, je veliko stvari v družbi bolj jasnih. Ne zanima te, kako se bodo končale naslednje volitve, kdo bo vodil Slovensko odškodninsko družbo ..., je dejal. Zelo optimističen je glede mladih podjetnikov v Sloveniji, ki jih moramo po njegovem mnenju čim bolj podpirati.

Sidorovich je predlagal, da bi morali termin nacionalni interes nadomestiti z besedno zvezo "zdrava kmečka pamet". Jaklič je ob tem dodal, da 95 odstotkov Slovencev ima zdravo pamet, ostalih pet odstotkov pa je sebičnih. Ne vemo, kako se jih znebiti - to je izziv in vidim alternativo, je dejal.

S tem se je strinjal tudi predsednik uprave Nove Ljubljanske banke Janko Medja, ki je poslušal razpravo. Meni, da je v Sloveniji še veliko dobrih inženirjev in menedžerjev. Veliko ljudi ostaja tu, ker želijo narediti nekaj dobrega, je dejal in dodal, da ne potrebujemo strategij, samo storiti moramo, kar bi morali že pred leti.

Ameriški veleposlanik v Sloveniji Joseph Mussomeli je dejal, da v Sloveniji po skoraj treh letih, ki jih je preživel v Sloveniji, še vedno govorimo o istih stvareh - investicijah in gospodarskih reformah. V tem času je sicer bilo narejenega nekaj napredka, v ustavo smo npr. zapisali fiskalno pravilo in se odločili za nov val privatizacije, a to ni dovolj, je dejal.

Nujna se mu zdi politična stabilnost, saj bi bile nove predčasne volitve za Slovenijo boleče. Da se temu izognemo, morajo politiki preseči razlike in v prihodnjih dneh tesno sodelovati, da se Slovenija izogne mednarodni finančni pomoči. Prihod t.i. trojke za Slovenijo sicer ne bi bila katastrofa, bi pa to okrnilo ugled države, je opozoril.

Današnji dogodek organizirata ljubljanska ekonomska fakulteta in časnik The Slovenia Times. Izvršni direktor The Slovenia Times Brane Krajnik je v uvodnem nagovoru dejal, da Slovenija že nekaj let stopica na mestu, zdaj pa mora nujno ukrepati.