Revija Reporter
Slovenija

Morebitnim prevzemnikom Petrola ne bo več potrebno soglasje vlade

STA

1. jul. 2014 9:51 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

V energetskem zakonu ni več člena, po katerem je lahko posamezen vlagatelj v Petrolu kontrolni delež pridobil le ob soglasju vlade. Ob morebitnem sovražnem prevzemu bi imela država tako zvezane roke, s tem pa bi lahko padla tudi cena za državni paket Petrolovih delnic, danes poroča časnik Dnevnik.

V zakonu ni več člena, ki je določal, da morajo imeti izvajalci gospodarske javne službe v energetskih dejavnostih v svojih ustanovnih aktih določila, ki dopuščajo pridobitev kontrolnega, več kot 25-odstotnega deleža v osnovnem kapitalu posameznemu vlagatelju neposredno ali skupaj s povezanimi družbami le s soglasjem vlade.

Pod to določilo je zapadel tudi Petrol, ki ima v več občinah koncesijo za distribucijo zemeljskega plina. V statutu Petrola določilo sicer ostaja, ga pa lahko delničarji (s tričetrtinsko večino) sedaj spremenijo.

Država v Petrolu prek Slovenskega državnega holdinga (19,75 odstotka), Kapitalske družbe (8,3 odstotka), Nove Ljubljanske banke (6,1 odstotka) in Zavarovalnice Triglav (okoli odstotek) sicer obvladuje okoli 35 odstotkov Petrola.

Po novem bi lahko morebitni prevzemnik pridobil večinski delež, ne da bi se oziral na to, ali bosta vlada in DZ delež SDH v Petrolu uvrstila na seznam za prodajo. To bi se lahko po navedbah časnika izkazalo za slabo vsaj iz dveh razlogov. Prvič, SDH bi lahko imel manjši manevrski prostor pri licitiranju za svoj delež v Petrolu oz. bi lahko v lastništvu Petrola ostal "zaklenjen". In drugič, država bi težje usmerjala prodajo Petrola in se odločala, kdo bi bil njegov najpomembnejši kupec.

Na ministrstvu za infrastrukturo in prostor, kjer so pripravljali prenovljeni zakon, so za časnik povedali, da to, ali je Petrol v državni lasti ali ne, ni materija, ki bi jo urejal energetski zakon, ampak se s tem ukvarja zakon o SDH. Po slednjem bosta o strategiji gospodarjenja z državnim premoženjem in o klasifikaciji naložb odločala vlada in državni zbor.

V osnutku strategije upravljanja državnih naložb je bila po navedbah časnika naložba države v Petrolu opredeljena kot portfeljska. Odhajajoča vlada predloga strategije sicer ni poslala v DZ, je pa osnutek poslala parlamentarnim strankam v presojo.

Lastništvo v Petrolu bo po navedbah časnika znova aktualno v prihodnjih mesecih. Svoj štiriodstotni delež prodaja Istrabenz, ki ga sicer želi prodati v večjem paketu, skupaj z bankami. Krog družb okoli Darija Južne, ki obvladujejo okoli 10-odstotni delež, naj bi čakal na odločitev države.

Za lastniški vstop v Petrol se bo poročanju časnika zanima več potencialnih strateških partnerjev, med njimi azerbajdžanska državna naftna družba Socar, več finančnih vlagateljev in madžarski Mol.