Revija Reporter
Slovenija

Moralna odgovornost

25. maj. 2009 11:12 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ljubljanski mestni svetniki in župan Zoran Janković si s poimenovanjem ceste po Josipu Brozu Titu nalagajo moralno in zgodovinsko odgovornost, ki jih bo zaznamovala tudi pri prihodnjih generacijah Ljubljančanov, je na novinarski konferenci dejal predsednik MSi Jernej Vrtovec. Napovedal je pobudo za presojo ustavnosti odloka o poimenovanju ulic.

Ljubljanski mestni svetniki in župan Zoran Janković si s poimenovanjem ceste po Josipu Brozu Titu nalagajo moralno in zgodovinsko odgovornost, ki jih bo zaznamovala tudi pri prihodnjih generacijah Ljubljančanov, je na novinarski konferenci dejal predsednik MSi Jernej Vrtovec. Napovedal je pobudo za presojo ustavnosti odloka o poimenovanju ulic.

V Novi Sloveniji in Mladi Sloveniji bodo naredili vse, da Ljubljana Titove ceste ne bo imela dolgo časa, je pred današnjo sejo mestnega sveta, na kateri bodo obravnavali predlog odloka o poimenovanju mestne vpadnice po Titu, dejal predsednik Mlade Slovenije (MSi).

V imenu podmladka NSi je Vrtovec zagotovil, da tudi, če bodo mestni svetniki danes potrdili ime Titova cesta, ne bodo obmolknili. Razlogov, zakaj Ljubljana ne sme in ne more imeti Titove ceste, je po njegovo več. "Celotna Evropa obsoja totalitarizem, samo v Sloveniji ga s ponosom ne obsodimo," je poudaril.

Ljubljanski mestni svetniki in župan Zoran Janković nalagajo moralno in zgodovinsko odgovornost, ki jih bo zaznamovala tudi pri prihodnjih generacijah Ljubljančanov, je ocenil Vrtovec. "Ta korak Ljubljane bo svojevrsten precedens proslavljanja kulture smrti in zatiranja, ki jo pooseblja Josip Broz Tito, ter poskus rehabilitacije diktatorja in krvnika," je prepričan predsednik MSi.

Zavrnil je obtožbe, da želita NSi in njen podmladek spreminjati zgodovino. Po njegovih besedah so v NSi spregovorili o komunistični revoluciji pod vodstvom Josipa Broza Tita, ki je zlorabila narodnoosvobodilni boj za revolucionaren prevzem oblasti. "Naše ključno sporočilo je, da zgodovine ne spreminja NSi, ampak dejstva in zločini komunistične revolucije," je dodal.

Janković je po njegovih besedah branik pridobitev komunistične revolucije, brani pridobitve komunistične revolucije s tem, ko postavlja spomenik diktatorju Titu. Kot podmladek, zavezan demokraciji, se čutijo dolžne opozoriti na vse zločine fašističnih, nacističnih in komunističnih režimov.

"Tisti, ki častijo morilca, diktatorja, zločinca in ne nazadnje tudi izkoriščevalca ljudi, naj se zavedajo, da lažejo pod zgodovinskimi dejstvi. Danes Ljubljana stopa korak nazaj v črno preteklost Slovenije. Postavili bomo spomenik morilcu, največjemu zločincu nad slovenskim narodom. Pravi spomenik Josipu Brozu Titu pa je že postavljen v Hudi Jami," je poudaril Vrtovec.

Napovedal je, da se bodo borili za vse zamolčane, ki 50 let niso smeli govoriti o svojih krivicah, ker si zaslužijo, da končno normalno zaživijo. V prihodnjih dneh bodo na ustavno sodišče vložili pobudo za presojo ustavnosti odloka, ki po njihovem mnenju krši 63. člen ustave. Referendum o tem vprašanju bi po mnenju MSi dodatno razburkal že sedaj vročo temo, zato bodo najprej za presojo zaprosili ustavno sodišče.

Za danes v MSi pripravljajo posebno akcijo, o podrobnostih pa Vrtovec še ni želel govoriti. Ob koncu je pojasnil, da je po mnenju MSi sporno ponovno poimenovanje ceste po Titu in da bi temu nasprotovali ne glede na kraj, kjer bi prišlo do tega. Prepričan je, da Titove ceste v Ljubljani ne bo več, ko Janković ne bo več župan.

Mestni svet je na seji 20. aprila sprejel osnutek odloka, ki med drugim predvideva, da se bo po nekdanjem jugoslovanskem predsedniku Josipu Brozu Titu imenoval del Štajerske ceste in nova mestna vpadnica, ki poteka od Črnuč preko Tomačevskega krožišča, mimo novega stadiona v Stožicah do krožišča Žale. "Zgodovinske resnice so napisane v različnih zgodbah, vendar pa se zgodovinskega imena in poimenovanja po taki osebnosti ne bi smeli izogibati," je komisija zapisala v obrazložitvi.