Krajevni ljudski odbori so sicer po vojni sestavljali sezname mobilizirancev, a jih ni našla skoraj v nobenem arhivu. Edina logična pot jo je vodila v Nemčijo – in od tam naprej. Kajpada tudi po terenu.
Pet let je hodila v berlinske arhive, predvsem arhiv Deutsche Dienstelle (WASt), to je službo za obveščanje sorodnikov pripadnikov Wehrmachta. Uspelo ji je pripraviti seznam čez 11.000 mobiliziranih Gorenjcev. Pojasnila je, zakaj to še ni končna številka.
Na Koroškem seznam vpoklicanih pripravlja dr. Marjan Linasi. Za Štajersko ugotavljanje poimenskega števila vpoklicanih ostaja še odprta naloga. Preučevanja so omejena na lokalna okolja, zaenkrat ni nikogar, ki bi se lotil preučevanja prisilne mobilizacije na Štajerskem kot celote.
Slovenska država se je mobiliziranim pozno (leta 2010) oddolžila z rento, ne pa invalidnino, invalidi nemške vojske ne uživajo statusa vojnih invalidov. Ostali so brez pravic, posebno težko je bilo za okoli 16.000 težkih vojnih invalidov brez urejenega statusa vojnega invalida. Kolikim in kako je po letu 1954 le uspelo v Nemčiji uveljaviti t. i. delno preskrbo?
VSE TO IN ŠE VEČ V INTERVJUJU Z MONIKO KOKALJ KOČEVAR V TISKANEM REPORTERJU IN TRAFIKI24