Revija Reporter
Slovenija

Mojmir Mrak: Slovenija mora izpolniti dane obljube

STA

19. sep. 2013 11:51 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Pred 15. Poslovno konferenco Portorož (PKP) so strokovnjaki soočili mnenja o možnostih za rast. Po besedah ekonomista Mojmirja Mraka evropske države plavajo iz recesije, kar pozitivno vpliva na slovenski izvoz. "Vendar bo Slovenija sedaj morala izpolniti dane obljube. Upam, da bo akcij za povrnitev kredibilnosti dovolj," je dejal.

Slovenija se po Mrakovih besedah leto in pol sprehaja po robu. "Treba je pokazati jasno vizijo, kako bomo težave reševali." Projekcije so boljše, kot so bile pred letom in pol, vendar pa ne le Evropo, temveč cel svet, čakajo še veliki izzivi, je dejal na današnji novinarski konferenci v Ljubljani, ki je bila posvečena predstavitvi letošnje PKP.

Mrak je ocenil, da se bo o drugem in tretjem stebru monetarne unije, ki bosta dejansko imela implikacije v obliki fiskalnih transferjev, začelo govoriti po nedeljskih nemških volitvah. Kako hitro bo pa ta stvar šla, bo po njegovem mnenju odvisno tega, koliko bo voda Evropi oziroma evropski monetarni uniji do grla.

Med izzivi, s katerimi se bo moral soočiti ves svet, ne le Evropa, je izpostavil vprašanje inflacije, dolgoročne stabilizacije evra in vprašanje držav BRIC, ki so danes v večjih težavah kot pred pol leta.

Ekonomist in vodja programskega sveta PKP Janez Prašnikar je orisal program letošnje konference, dotaknil pa se je tudi dogajanja v Sloveniji. "Pričakujem, da bo tretji kvartal pozitiven, ni vse tako črno, kot se zdi," je dejal.

Kot je poudaril, je kriza močno spremenila tudi pogled na akterje monetarne politike. "Če je tradicionalen pogled, da je monetarna politika v pristojnosti centralne banke, je kriza pokazala, da obstaja širše vprašanje o tem, kdo bo skrbel za makrostabilnost sistema," je dejal.

Ob tem je dejal, da je preučevanje reakcij Banke Slovenije od izbruha krize po letu 2009, ki so ga izvedli skupaj z ekonomistoma Veljkom Boletom in Domnom Trobcom, pokazala, da so bile storjene precejšnje napake.

Da je dobršen del slovenskega gospodarstva na poti navzgor, del, ki je povezan z državo, predvsem s paradržavo, pa ima še vedno velike težave, meni tudi direktor in urednik časnika Finance Peter Frankl. V primerjavi s tujino nam po Franklovi oceni ni tako slabo, predvsem v luči pozitivnih posledic, ki jih ima izhod iz recesije njenih ključnih gospodarskih partneric.

V novinarsko konferenco se je prek video klica vključil tudi profesor Brian Lucey z univerze Trinity College v Dublinu. Tudi irski ekonomist se je strinjal, da je pomembno vprašanje, s katerim se bo Evropa ukvarjala v prihodnje, nadaljevanje vzpostavitve bančne unije.

"Zadnja skrb Evrope je inflacija," je prepričan Lacey, ki je izpostavil tudi razlike med dostopom do kapitala znotraj evropskih držav v središču in na obrobju. Slovensko podjetje s podeželja bo veliko težje prišlo do kapitala kot avstrijsko podjetje z Dunaja, ocenjuje irski ekonomist.

O pomenu novih trgov je govoril Andrej Vizjak, partner in predsednik pri svetovanju za Jugovzhodno Evropo pri podjetju Pricewaterhousecoopers. Kot dober primer trga, ki ga že uspešno osvajajo nekatera slovenska podjetja, med njimi Elan in Gorenje, je izpostavil Avstralijo.

"Zakaj Avstralija? Preprosto, ker je tam konjunktura. Maja so zabeležili rekordno potrošnjo." Po njegovi oceni pa je to tudi dovolj velik trg, da ga lahko slovenska podjetja obvladajo in uspešno nastopijo predvsem v nišnih sektorjih.