Revija Reporter
Slovenija

Möderndorferja ne skrbi magisterij Bratuškove

STA

11. mar. 2013 13:46 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Mandatarka Alenka Bratušek naj bi na vsa vprašanja, ki jih je v pismu postavil prvak DL Gregor Virant, odgovorila v torek. Odgovorila bo tudi glede suma plagiata njene magistrske naloge, sicer pa to ne otežuje pogovorov o sestavi nove vlade, je za STA povedal vodja poslanske skupine Pozitivne Slovenije Jani Möderndorfer.

Kot je ob robu današnjega delovnega obiska predstavnikov Pozitivne Slovenije v Novem mestu pojasnil Möderndorfer, je v omenjenem pismu navedena tudi zahteva, kaj naj Bratuškova stori, v primeru, da se ji dokaže krivda. Sicer pa je ta že sama večkrat zatrdila, da bi v primeru dokazanega plagiatorstva odstopila takoj kot predsednica vlade in hkrati kot poslanka, je dodal.

Möderndorfer meni, da bo komisija na Fakulteti za družbene vede, ki preiskuje omenjeni primer, ugotovila, da je z nalogo Bratuškove vse v redu. Če DL ne bo stopila v koalicijo, pa je vodja poslancev PS opozoril na rezervni načrt, o katerem bodo odločali le v primeru, če bo ta potreben.

Sam glede na to, kako so potekala pogajanja in kako konstruktivno so predstavniki DL sodelovali pri pripravi programa, verjame, da se bo DL odločila za vstop v koalicijo. O morebitnem rezervnem načrtu pa bi se v Pozitivni Sloveniji odločali v sredo, potem ko jim bo DL sporočila svoj odgovor, je dodal.

Glede nadaljnjih morebitnih zapletov pri sodelovanju z DL pa je dejal, da se je tudi v domači družini težko pogovarjati o odločitvah. Tam na koncu vedno pride do dogovora in sam verjame, da se bodo tudi z DL dobro pogovarjali, je še povedal Möderndorfer.

Bratuškova se je sicer danes v državnem zboru sestala z Virantom. Takoj po tem se je mudila na sedežu stranke PS, kjer pa so novinarji opazili tudi informacijsko pooblaščenko Natašo Pirc Musar, ki se ji izteka mandat pooblaščenke in je tudi neuspešno kandidirala za varuhinjo človekovih pravic. Zato so se v javnosti že pojavile špekulacije, da bi utegnila postati kandidatka za ministrico za notranje zadeve in javno upravo ali pa za ministrico za pravosodje. Tako Bratuškova kot Pirc Musarjeva sta PS zapustili brez izjav.

Nekateri mediji so poročali, da se je na sedežu največje stranke v istem času mudil tudi nekdanji direktor urada vlade za komuniciranje (Ukom) Darijan Košir, vendar je ta slednje za STA zanikal. Na vprašanje, ali je kandidat za novega direktorja Ukoma, je odgovoril, da so te špekulacije preuranjene. Vprašanja, ali se o tem pogovarja z mandatarko, pa ne komentira.

Po nekaterih informacijah naj bi namreč mandatarka pripravljala "plan B" za primer, če DL ne bo vstopila v koalicijo. DL bo o tem odločala na seji sveta v sredo. A kot kaže, bi v tem primeru, da ta stranka v vlado ne bo šla, Bratuškova poskušala sestaviti manjšinsko vlado. Predsednik DZ in vodja poslancev SD Janko Veber se je danes zavzel za to, da bi v vsakem primeru, tudi če DL v koalicijo ne bo šla, nadaljevali s postopkom nezaupnice vladi Janeza Janše oziroma predložili listo kandidatov za ministre in oblikovali vlado.

Ministre državni zbor imenuje na javnem glasovanju in z navadno večino. O imenovanju ministrov glasujejo poslanci tako, da glasujejo o listi kandidatov za ministre kot celoti, lista pa je izglasovana, če zanjo glasuje večina poslancev, ki se udeležijo glasovanja. PS, SD in DeSUS imajo 42 poslanskih glasov, a naj bi po neuradnih informacijah računali tudi na tri glasove nepovezanih poslancev.