"Takšno odločitev podpiramo oziroma jo v praksi skoraj vsakodnevno izvajamo, zato tudi tako pogosta sprememba predpisov," so poudarili na ministrstvu za notranje zadeve v odzivu na današnjo odločitev ustavnega sodišča.
Minister za notranje zadeve Aleš Hojs pa je na Twitterju ocenil, da je odlok o omejitvi gibanja prestal presojo ustavnega sodišča. "Ravnali smo prav! Del, ki je zadržan, ni problematičen. Vlada bo pač periodično ugotavljala, ali je izvajanje odloka še potrebno in ga, kot nalaga ustava, podaljševala ali preklicala," je dodal
Na izjavo ministra Aleša Hojsa se je odzval ustavni pravnik dr. Andraž Teršek: "Ni res, kar je zapisano v tvitu ministra. US sploh še ni vsebinsko odločilo o ukrepu kot takem, le zadržalo je izvajanje zgolj 7. člena. Vsebinska presoja odloka in meritorna odločitev še sledita."
Ustavno sodišče je namreč zadržalo del odloka o omejitvi gibanja in vladi naložilo, da mora takoj po prejetju sklepa in nato vsaj vsakih sedem dni preverjati upravičenost ukrepov iz odloka. Ob upoštevanju strokovnih razlogov mora nato ukrepe podaljšati, spremeniti ali odpraviti, o tem pa obvestiti javnost, so sporočili iz ustavnega sodišča.
Na ministrstvu so danes izpostavili, vlada v praksi pravzaprav že izvaja preverjanja upravičenosti ukrepov iz odloka. Sproti namreč proučujejo vse dejavnike epidemije ter preudarno in previdno tehtajo, katere ukrepe bi veljalo omiliti, da bi se še vedno v največji možni meri zajezilo in obvladovalo širjenje bolezni.
"Tako je vlada v zadnjih dneh že sprejela določene sprostitve ukrepov v odloku, kot na primer razkuževanje rok namesto zaščitnih rokavic, dopuščanje nekaterih športnih aktivnosti posameznikov v svoji občini, vzdrževalnih in sezonskih del na zasebnih zemljiščih izven občine prebivanja. V ta namen je celo sprejela nov odlok o začasni splošni prepovedi gibanja in zbiranja ljudi na javnih krajih, površinah in mestih ter prepovedi gibanja izven občin, ki bo začel veljati v soboto," so izpostavili na ministrstvu.
Vlada je odlok o omejevanju gibanja zaradi zamejevanja širjenja novega koronavirusa sprejela 29. marca. Kmalu so se pojavili očitki, da je omejitev gibanja na občino stalnega ali začasnega prebivališča neustavna. Vlada je ocenila, da je pobuda neutemeljena, in ustavnemu sodišču predlagala, naj jo zavrne, saj bi to imelo nepopravljive posledice za javno zdravje.
A ustavni sodniki so pobudo vendarle sprejeli v obravnavo. Do njihove končne odločitve bo tako morala vlada redno presojati o upravičenosti ukrepov iz odloka. Ob upoštevanju strokovnih razlogov mora nato ukrepe podaljšati, spremeniti ali odpraviti, o tem pa obvestiti javnost, je zapovedalo ustavno sodišče.
Kot je ocenilo, bi tako v primeru nadaljnjega izvrševanja odloka kot v primeru njegovega zadržanja v celoti lahko nastale težko popravljive ali celo nepopravljive škodljive posledice.
Z delnim zadržanjem odloka, ki ne posega v vsebino odrejenih ukrepov, pa je mogoče morebitne škodljive posledice za uresničevanje ustavnih pravic do gibanja in združevanja vsaj delno omejiti. Po drugi strani pa se ogroženost prebivalstva zaradi bolezni na ta način ne poveča, je še ocenilo ustavno sodišče.
MNZ o odločitvi ustavnega sodišča: Preverjanje upravičenosti ukrepov izvajamo že zdaj
17. apr. 2020 17:10 Osveženo: 19:55 / 17. 4. 2020
Na ministrstvu za notranje zadeve bodo odločitev ustavnega sodišča, ki je zadržalo del odloka o omejitvi gibanja zaradi zamejevanja epidemije covida-19, preučili in jo tudi spoštovali. Odločitev o preverjanju upravičenosti podaljševanja ukrepov vsakih sedem dni podpirajo in pravzaprav že ves čas izvajajo, so poudarili.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke