Revija Reporter
Slovenija

Mladina se norčuje iz zločinov zoper človečnost

Nenad Glücks

14. sep. 2011 5:30 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Za ljubljansko tožilstvo pod vodstvom Tamare Gregorčič smešenje povojnih množičnih pobojev v tedniku Mladina, ki ga ureja Grega Repovž, ni kaznivo.

Pred pol leta smo na ljubljansko okrožno tožilstvo naslovili vprašanje, kako bodo ukrepali v zvezi s tednikom Mladina. Pri tem namreč obstaja sum kaznivega dejanja po 297. členu Kazenskega zakonika: Javno spodbujanje sovraštva, nasilja in nestrpnosti.

Tako so na primer v tretji številki letošnje Mladine, 21. januarja, v rubriki Rolanje po sceni zapisali: »Grozovita Pesek je v hudih škripcih, saj na kanal SCT noče, ker je pred bankrotom, udbomafija pa ji je oktroirala odgovorno urednico (preizkusila se bo v razvedrilnem programu, na kostni piščali iz Hude jame, ki jo je izdelal njen Mitja).«
 
Pojasnilo: Rosvita Pesek (poimenovana Grozovita Pesek) je novinarka informativnega programa Televizije Slovenija (voditeljica Odmevov), kjer so pred kratkim zamenjali odgovornega urednika, po mnenju nekaterih se zato Peskovi obeta zamenjava na mestu voditeljice. Partner Rosvite Pesek je zgodovinar Mitja Ferenc (v tekstu »njen Mitja«), ki se v zadnjih letih intenzivno ukvarja z raziskovanjem komunističnih povojnih pobojev in odkrivanjem množičnih grobišč, od katerih je eno najbolj znanih opuščeni rudnik Huda Jama pri Laškem.
 
Rubrika Rolanje po sceni naj bi bila humorna, toda iz zločinov zoper človečnost se je tudi v Sloveniji prepovedano šaliti. Tako je v drugem odstavku 297. člena kazenskega zakonika določeno, da se kaznuje kdor »zmanjšuje pomen, odobrava, omalovažuje, smeši ali zagovarja genocid, holokavst, hudodelstvo zoper človečnost, vojno hudodelstvo, agresijo ali druga kazniva dejanja zoper človečnost«. Zagrožena kazen je do dve leti zapora.
 
Toda to smešenje zločina zoper človečnost in žrtev tega zločina na žalost ni edino v Mladini. Tako so v 14. številki letošnje Mladine, 8. aprila, prav tako v rubriki Rolanje po sceni objavili karikaturo, nad katero piše: »Grozovita Pesek je za viktorja nadvse hvaležna življenjskemu sopotniku Mitji (kost na kost viktor press).« Na karikaturi je ženska s kostjo v roki, zraven pa muzikant, ki igra na čelu podoben inštrument, izdelan iz kosti.
 
Pojasnilo: novinarka Rosvita Pesek, voditeljica Odmevov, je pred omenjenim zapisom prejela kipec viktorja za medijske dosežke v imenu ekipe te oddaje. Njen partner Mitja Ferenc je sicer v prostem času muzikant v skupini Prifarski muzikanti, kjer igra na čelu podoben inštrument – berdo. Tudi o tem zapisu smo obvestili tožilstvo.
 
Vodja ljubljanskega okrožnega tožilstva Tamara Gregorčič nam je odgovorila, da so zadevo dodelili v delo pristojnemu tožilcu, ki jo bo proučil in sprejel tožilsko odločitev. Ker je od tega minilo že skoraj pol leta, smo se pozanimali, kako se je tožilec odločil v tem primeru. »V zvezi z vašim vprašanjem vam sporočamo, da je okrožna državna tožilka po pr0učitvi zadeve le to 27. 5. vložila ad acta, torej kot zaključeno.« Ta zapis je res svojevrstna ponazoritev bizarnega uradniškega žargona vodje tožilstva, v prevodu pomeni, da se tožilka ni odločila za kazenski pregon, saj je ugotovila, da niso podani znaki kaznivega dejanja, ki se preganja po uradni dolžnosti ali na predlog oškodovanca. Sliši se neverjetno, da je v Sloveniji, deklarirani zaščitnici človekovih pravic in članici Evropske unije, smešenje zločinov zoper človečnost dovoljeno. 
 
Po besedah mag. Andreje Valič, direktorice Študijskega centra za narodno spravo, je tak odnos tožilstva osupljiv, saj se vse začne z besedo. Gre za stvari, ki se v Sloveniji leta 2011 ne bi smele dogajati. Treba se je postaviti v podobno vlogo: kaj če bi na zgoraj opisani način obravnavali ljudi, ki preiskujejo nacistične zločine nad Judi! Po dvajsetih letih samostojne slovenske države bi se morala pravna država končno zbuditi in opraviti svojo nalogo. Na vprašanje, ali jo čudi, da v Sloveniji nihče javno ne obsodi omalovaževanja in smešenja zločinov zoper človečnost, pravi, da je to ne preseneča. Nekajdesetletna indoktrinacija v medijih in šolstvu je pustila težke posledice, gre za poškodovano mentaliteto ljudi, kot je ugotovil že pokojni dr. Jože Pučnik. Smo edina nekdanja komunistična evropska država, ki ni imela nobene oblike lustracije.