Revija Reporter
Slovenija

Miro Petek ob desetletnici napada napoveduje izid knjige z ozadji dogajanja

27. feb. 2011 11:21 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

V ponedeljek, 28. februarja, mineva deset let od napada na takratnega koroškega dopisnika Večera, danes pa poslanca SDS Mira Petka. Prepričan, da je bil napaden zaradi svojega pisanja o stranpoteh tranzicije na Koroškem, bo ob časovni distanci od dogodka letos izdal knjigo. V njej bo predstavil del dokumentov o še ne predstavljenih ozadjih napada.

V ponedeljek, 28. februarja, mineva deset let od napada na takratnega koroškega dopisnika Večera, danes pa poslanca SDS Mira Petka. Prepričan, da je bil napaden zaradi svojega pisanja o stranpoteh tranzicije na Koroškem, bo ob časovni distanci od dogodka letos izdal knjigo. V njej bo predstavil del dokumentov o še ne predstavljenih ozadjih napada.

"Potreboval sem neko časovno distanco teh desetih let, da sem se tega lotil. Ker ko to prebiraš, seveda vsakokrat na novo nasipaš sol na to rano, ki je v bistvu vseskozi odprta, ki se ne bo nikoli zacelila," je za STA dejal Petek. Po nedavnem izidu knjige V sovinem gnezdu zdaj prebira več tisoč strani dokumentacije o sojenju domnevnim izvajalcem napada nanj, pa tudi gradivo, ki je bilo zbrano v okviru parlamentarne preiskovalne komisije za odkritje ozadja napada.

Knjiga bo po njegovih besedah predstavila del dokumentov o tem, kaj se je dogajalo v ozadju, kar javnosti ni bilo toliko predstavljeno. V knjigi, ki bo predvidoma izšla v drugi polovici letošnjega leta, bo, kot pravi, predstavil vlogo nekaterih posameznikov, ki so nastopali v tem primeru in so imeli "umazano vlogo". Pisal bo tudi o sojenju v Murski Soboti, kjer si je sodnik po Petkovem mnenju že na začetku postavil okvir, da obtoženih ne bo obsodil, in je v tem okviru vodil sojenje.

Tudi potem, ko je zapustil novinarske vrste in je bil leta 2004 izvoljen za poslanca DZ, Petek veliko piše. Pravi, da je to tudi zato, ker pogreša novinarstvo. "Prvi dve leti, ko sem bil v politiki, moram priznati, da sem precej trpel, ker sem bil navajen drugega načina življenja. Rad sem imel novinarstvo. Izredno sem užival v tem novinarskem delu," je dejal in dodal, da se je kasneje navadil tudi na delo in življenje politika, a brez pisanja ne more. Glede na to, da ne more več pisati za časopise, se zdaj zato bolj posveča publicistiki.

Odkar deluje v politiki, je, kot pravi, spoznal, na kakšen način deluje politika. "In zdaj se ne čudim, da je ta primer ostal nerešen," pravi Petek, ki ugotavlja, da so tu v ozadju veliki kapitalski in politični interesi. Ti lobiji se med seboj ščitijo, pravi Petek, ki za "gospodarske lobije" in "tajkunske elite", ki delujejo v ozadju, pravi, da so "neka peta veja oblasti". Ta nima nobene odgovornosti, ima pa veliko denarja in vpliva na ostale tri veje oblasti, pod nadzorom pa da ima tudi četrto vejo oblasti, ki jo predstavlja novinarstvo.

Petek ne verjame, da je koroška policija pri njegovem primeru "kar koli delala". Če bi imela interes, bi zdaj, v času, ko je razpadel in propadel Prevent, ko so se nekateri akterji med seboj prepirali, lahko dobila veliko informacij, je prepričan Petek, ki je zelo kritičen tudi do pravosodja oz. sodstva. Po njegovem bi to področje bilo v Sloveniji potrebno postaviti povsem na novo. "Pravna država enostavno ne deluje. Imamo zakone in ustavo, toda niče tega ne upošteva," ocenjuje Petek.

Mira Petka so neznanci brutalno pretepli na takratni večer pepelnične srede, 28. februarja 2001, pred njegovo hišo v Mežici. Mariborska višja državna tožilka Elizabeta Györkös, ki je primer prevzela po prenosu s slovenjgraškega tožilstva, je v obtožnici napada na Petka bremenila Andreja Štruca, Nevena Koludroviča, Draga Hojnika in Stanislava Vogrinca, pomoči pri tem dejanju pa Branka Puca.

Tožilstvo s predstavljenimi dokazi v medijsko zelo odmevnem procesu ni uspelo. Po 15 mesecih sojenja na Okrožnem sodišču v Murski Soboti je bila peterica avgusta 2005 oproščena očitanega kaznivega dejanja, odvetniki obtoženih pa so zaradi neupravičenega pripora vložili odškodninske tožbe proti državi, ki jih sodni mlini še obravnavajo.

Policija se s primerom Petek, kot je razvidno in skopih odgovorov Policijske uprave Slovenj Gradec, še ukvarja. Za STA so pojasnili le, da v predkazenskem postopku nadaljujejo z aktivnostmi zbiranja obvestil in dokazov za raziskavo primera, vendar pa konkretnih odgovorov zaradi interesa preiskave ne morejo posredovati. Kot je znano, je zadeva glede izvajalcev napada zaključena in istim osebam ni mogoče ponovno soditi za poskus umora, policija pa lahko išče le še dokaze, ki bi pripeljali do naročnikov napada.