zdravnik Svet24.si

V Sloveniji kronično primanjkuje družinskih ...

traktor Svet24.si

Tatvina traktorja - pozor, pomagajte najti tatu

robert fico Necenzurirano

Slovaški atentat in Slovenija: nasilje se vedno ...

janez-janša-sds-nov-konferenca Reporter.si

Janšev strel v koleno? Zaradi SLS lahko ostane ...

luka doncic oklahoma dallas pm Ekipa24.si

Noro! Dončić in Dallas sta po tem izjemnem ...

skrito-v-raju Njena.si

Skrito v raju: Življenje spremenilo Saško in ...

doncic slacilnica Ekipa24.si

Takšnega Dončića še niste videli! Prizori iz ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Ministrica za zdravje v prid tobačni industriji

Deli na:
Ministrica za zdravje v prid tobačni industriji

Foto: Arhiv Reporterja

Od začetka pojava elektronske cigarete smo v Sloveniji priča nerazumljivi gonji proti njej, čeprav po verodostojnih študijah v svetu velja za edino neprimerljivo manj škodljivo alternativo tobačnim cigaretam.

Zdaj se njen linč toliko zaostruje, da jo prikrito kar ukinja, pri tem pa je država gluha za vse pozitivne učinke in potenciale e-cigarete, ki jih prinaša kadilcem. Pred dvema mesecema je bilo v bran izdelkom, ki milijonom po svetu pomagajo opuščati kajenje, registrirano Združenje vejperjev Slovenije, uporabnikov in podpornikov e-cigaret. V Sloveniji je okoli 15 tisoč uporabnikov, klasičnih kadilcev pa je okoli 300 tisoč. Slednjih bi bilo lahko že zdaj občutno manj, če e-cigareta ne bi bila neusmiljena tarča farmacevtskih in tobačnih lobijev, ki na njen račun izgubljajo dobiček.

Slovenski uporabniki e-cigaret zdaj presenečeni ugotavljajo, da skuša ministrstvo za zdravje s predlogom novega zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov e-cigarete izenačiti s tobačnimi, kar bi pomenilo uvedbo vseh omejitev, ki veljajo za tobačne cigarete. Med njimi najvišjo trošarino v Evropi (10 ml tekočine, ki v povprečju stane 4 evre, bi potem stala cca 14 evrov), prepoved prodaje po spletu, prepoved uporabe v javnih prostorih ... Uporabniki bi ostali praktično brez možnosti nakupa v Sloveniji, e-cigareto pa naj bi na javnih mestih uporabljali v kadilnicah, kjer bi bili izpostavljeni cigaretam, ki jih želijo opustiti ali pa so to že storili.

Zadnji dan kajenja tobaka

V Združenju vejperjev Slovenije so nad tem zgroženi. Takšen ukrep se jim zdi neetičen in nedopusten, po besedah predsednika Klemena Kožuha so združenje ustanovili ravno zato, da bi vlado in državni zbor opozarjali na takšne nesmisle in e-cigareto v bolj realni podobi predstavili širši (tudi strokovni) javnosti. Pozitivni učinki e-cigarete na uporabnike bivše kadilce obstajajo in Kožuh pravi, da je le eden izmed mnogih, ki mu je e-cigareta življenje spremenila na bolje.

Pred štirimi leti je zbolel za hudim bronhitisom, zdravnik specialist mu je diagnosticiral začetek astme, zato je za zdravljenje dobil inhalatorje. Tedaj je še pokadil po 20 cigaret na dan. S pomočjo zdravil se je astma umirila, vendar jih je še vedno potreboval. Dve leti za tem je kupil začetni komplet z e-cigareto – in to je bil njegov zadnji dan kajenja tobačnih cigaret. Po dveh mesecih uporabe e-cigarete je že večinoma opustil uporabo inhalatorjev, zdaj, po dveh letih, jih skoraj ne potrebuje več.

Vejper Goran Klemenčič

Eden bolj znanih vejperjev pri nas je minister za pravosodje Goran Klemenčič, ki so ga opozicijski poslanci pred nekaj meseci okrcali, da proti predpisom kadi v državnem zboru. Pojasnil je, da ne kadi, temveč uporablja e-cigareto, kar ni prepovedano. Dodal je, da jo priporoča kot pomoč pri opuščanju kajenja. Minister se sicer ni udeležil ustanovitve Združenja vejperjev Slovenije, osebno pa njegove cilje pozdravlja. Kar 25 let je namreč kadil, v zadnjih letih tudi po dve ali tri škatlice na dan, pred dobrima dvema letoma pa je prešel na e-cigarete in kajenje povsem opustil.

Pozna še več ljudi, ki so storili enako, in na vse je imela ta izkušnja pozitiven učinek. Ne nasprotuje reguliranju in nadzoru e-cigaret, je pa proti njihovi zakonski izenačitvi s klasičnimi cigaretami z vidika trošarin in uporabe, saj za to ni strokovne in znanstvene podlage. Takšna sprememba zakonodaje bi po njegovem koristila tobačni in farmacevtski industriji, ki sta močno lobirali pri organih Evropske unije, kar je tudi dokumentirano. Kot so ga povzeli pri Dnevniku, imajo najstrožje omejitve uporabe e-cigaret v državah, kjer je največji delež kadilcev klasičnih cigaret. Gre za Turčijo, Kuvajt, Južno Korejo in Kitajsko, kar je posledica pritiskov tobačnih lobijev.

Ampak tu ne gre le za mnenje slovenskega ministra za pravosodje, obsežna študija britanskega ministrstva za zdravje (Public Health England, 2015) ugotavlja, da so e-cigarete vsaj za 95 odstotkov manj škodljive v primerjavi s klasičnimi. Britansko ministrstvo za zdravje e-cigarete priporoča vsem kadilcem, ki ne opuščajo kajenja oziroma ga niso zmogli opustiti z drugimi pripomočki, na primer z nikotinskimi obliži ali žvečilnimi gumiji, ki ne nadomeščajo ključne okoliščine pri opuščanju, to je obreda kajenja. Posnemanje giba roke in inhalacije pa je tudi ena največjih prednosti e-cigarete.

Z njihovo pomočjo kadilci podobno kot pri tobačni cigareti vdihujejo zanje neprimerljivo manj škodljivo paro. To s pomočjo baterije proizvede e-cigareta, ki s segrevanjem nespornih vlažilcev in arom ter z dodatkom nikotina ali brez upari tekočino.

Nevarnost črnega trga

Sprejeta evropska direktiva resda narekuje smernice za regulacijo e-cigaret, vendar še zdaleč ne tako omejevalno, kot želi to storiti ministrica Milojka Kolar. Na ministrstvu se zavzemajo za prepoved spletne prodaje, s čimer bi praktično onemogočili trenutne slovenske ponudnike, uporabnike e-cigaret pa prisilili, da bi kupovali po spletu v tujini. Razrasel bi se tudi nenadzorovan črni trg, varnost pri uporabi pa bi bila posledično manjša.

Številni uporabljajo tudi e-cigarete brez nikotina in celo te namerava ministrica kaznovati, saj jih obravnava enako kot uporabnike tobaka, in to brez ene utemeljene študije, ki bi nakazovala škodljivost izdelkov. V Italiji, kjer je e-cigareta precej razširjena, je že neprimerljivo manj omejevalna zakonodaja povzročila vračanje uporabnikov k tobaku. Omejitve, kot jo prinaša predlog, pa bi pri nas to dosegle še v veliko večjem obsegu.

Učinek bi bil nasprotje tistega, za kar naj bi si vlada prizadevala, to je boljše zdravje njenih državljanov. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje sicer trdijo, da vsebujejo e-cigarete tudi zdravju škodljive snovi, na trgu pa so manj kot deset let, zato varnost njihove dolgoročne uporabe ni znana. Menijo, da na podlagi obstoječih podatkov ni mogoče zaključiti, da so e-cigarete učinkovita pomoč pri opuščanju kajenja.

Ugotovitve strokovnjakov

Povsem drugačno stališče imajo na britanskem ministrstvu za zdravje. E-cigareta ni tobačni izdelek, pač pa elektronska naprava. Tveganje za obolenja, povezana s tobačnimi izdelki, se pri kadilcih, ki so cigareto zamenjali za elektronsko, neprimerljivo zmanjša. Po poročanju Financ v lanskem letu se je v promocijo e-cigaret vključil tudi Derek Yach, ki je pred tem v Svetovni zdravstveni organizaciji (SZO) vodil oblikovanje okvirne konvencije za nadzor nad tobakom.

Pravi, da bi morala SZO zdravnikom svetovati, naj kadilcem, ki poskušajo opustiti kajenje, priporočijo e-cigareto. Ob njeni pomoči namreč preneha kaditi do 30 odstotkov kadilcev, še bistveno več pa jih občutno zmanjša porabo cigaret. Kardiolog dr. Konstantinos Farsalinos s kardiološkega inštituta v Atenah pojasnjuje, da e-cigarete ne vsebujejo tobaka, zato niti ni proizvodov izgorevanja, ki jih vdihavajo klasični kadilci in ki povzročajo bolezni, povezane s kajenjem.

S sodelavci so naredili več kot 30 raziskav na to temo in ugotovili, da ni mogoče primerjati tobačnega dima in pare iz e-cigarete. Kot so še povzele Finance, v klinični študiji niso ugotovili nobenega poslabšanja delovanja srca pri kadilcih e-cigaret, njihova uporaba ne vpliva na elastičnost celic v aortah, niti na pretok krvi v koronarni arteriji.

Po besedah Farsalinosa se s prehodom na e-cigareto zdravje klasičnim kadilcem s kroničnimi boleznimi precej izboljša, še bolj tistim, ki klasične cigaret povsem opustijo. Kakšen je torej cilj našega ministrstva za zdravje – zdravje državljanov ali bogatenje farmacevtske in tobačne panoge in polnjenje državne blagajne?