Vlada in zdravniški sindikat Fides "se aktivno in skoraj vsakodnevno pogajata o stavkovnih zahtevah, to so višje plače za del zdravnikov", je dejala ministrica. Glede na to, da pogajanja potekajo aktivno in vsakodnevno, pa si želi in poziva Fides, "da stavko vsaj zamrzne in da se pogajanja aktivno nadaljujejo v dobro pacientov in v dobro javnega zdravstvenega sistema".
Kot je dejala, stavka omejuje dostopnost bolnikov do zdravstvenih storitev in še dodatno podaljšuje že tako dolge čakalne dobe. Ob tem pa se je zahvalila vsem tistim zdravnikom, "ki kljub Fidesovemu vztrajanju pri velikem in takojšnjem dvigu plač ter vztrajanju pri stavki požrtvovalno in odlično opravljajo svoje delo".
Prevolnik Rupel je tudi izpostavila, da so z ekipo na ministrstvo za zdravje prišli zato, da pripravijo in vpeljejo ukrepe, ki bi bolnikom zagotovili boljšo dostopnost do kakovostnih zdravstvenih storitev. Stavka njene ekipe ni ustavila in nadaljujejo pripravo ukrepov, ki so si jih zastavili, je zagotovila.
Kot je dodala, pa jo skrbi, da bi lahko stavka zamaknila sprejetje in vpeljavo teh ukrepov, saj je za njihovo vpeljavo potrebno sodelovanje vseh deležnikov v zdravstvenem sistemu, tudi zdravnikov. "Vlada bo naredila vse, da pogajanja čim prej zaključimo in da bi pacienti stavko čim manj občutili," napoveduje ministrica.
Na današnji seji je sicer vlada odločila, da bo pogajanja za plačni steber za zdravstvo in socialno varstvo vodil minister za javno upravo Franc Props. Ta je bil na novinarski konferenci po seji vlade precej oster: "170.000 javnih uslužbencev je pristalo na to, da se zamakne realizacija dogovorjenih sporazumov s 1. januarja 2024 na 1. januar 2025 zaradi okoliščin, v katerih smo bili sredi avgusta lanskega leta, razen Fidesa, ki vztraja in tega datuma ne želi premakniti, če ne dobi za to ustrezne finančne odmene, kar je pa za vladno stran nesprejemljivo".
Minister za finance Klemen Boštjančič, ki bo po sklepu vlade vodil pogajanja o prenovi plačnega sistema na krovni ravni, pa je pojasnil, da so imenovali tudi druge vodje stebrnih skupin. Ponovil pa je tudi stališče vlade, da bodo pogajanja tekla za vse uslužbence hkrati in "nobena stebrna plačna skupina ne bo postavljena pred drugo", da torej ne bodo iskali parcialnih rešitev, ampak se bodo o vsem dogovarjali skupaj.
Zdravniki in zobozdravniki so sicer v ponedeljek začeli stavko, ki bo trajala do preklica. Zahtevajo ureditev plačnega sistema zdravnikov v posebnem zdravstvenem stebru, določitev karierne poti zdravnika in odpravo plačnih nesorazmerij, vključno z dvigi plač starejšim zdravnikom. Po sredinih pogajanjih z vladno stranjo so v Fidesu napovedali še zaostritev stavke. Vladni strani pa očitajo, da ponuja le "obljubo, da se bo začela o že dogovorjenem ponovno pogajati v prihodnje, brez predlogov, ki bi bili zavezujoči, in brez konkretnih jamstev".
Ministrica o stavki zdravnikov: Še dodatno podaljšuje že tako dolge čakalne dobe
18. jan. 2024 15:26 Osveženo: 15:28 / 18. 1. 2024
Stavka zdravnikov je seveda zakonita, a dejstvo je, da za bolnike ni dobra, je na novinarski konferenci po seji vlade dejala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. Poudarila je, da pogajanja med vlado in zdravniškim sindikatom Fides potekajo aktivno in skoraj vsakodnevno. Zato je Fides pozvala, naj stavko vsaj zamrzne.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke