Revija Reporter
Slovenija

Ministranti tečejo zadnji krog: bo NSi tvegala Janševo jezo in zrušila Vizjaka

Igor Kršinar
12 5.677

11. dec. 2021 6:00 Osveženo: 7:36 / 11. 12. 2021

Deli na:

Andrej Vizjak

Bobo

Nova Slovenija se je znašla med kladivom Janeza Janše in nakovalom opozicije, ki ji vse bolj zapira vrata za sodelovanje v morebitni skupni vladi.

Nekateri njeni vidni veljaki menijo, da bi morali biti poslanci bolj odločni in podpreti interpelacijo zoper okoljskega ministra Andreja Vizjaka, toda premier jim že grozi, da se bo v tem primeru NSI sama »vrgla« iz vlade. Zato je bolj verjetno, da se bodo še enkrat vzdržali in po Marjanu Dikaučiču rešili še Vizjaka. Ali po volitvah (ali pa še prej) tudi Mateja Tonina čaka usoda njegovega avstrijskega vzornika Sebastiana Kurza, ki se je prejšnji teden poslovil od politike?

»Sama nepodpora ministru sicer ni neposredna kršitev koalicijske pogodbe, medtem ko podpora interpelaciji to je. /…/ V primeru neposredne kršitve koalicijske pogodbe se stranka, ki jo prekrši, sama izloči iz koalicije. To je jasno vsem že od podpisa pogodbe dalje,« je premier Janez Janša v svojem strankarskem tedniku Demokracija komentiral napoved NSI, da na interpelaciji ne bo podprla okoljskega ministra Andreja Vizjaka.

Kot je znano, je prvak NSI in podpredsednik vlade Matej Tonin večkrat javno povedal, da minister Vizjak ne uživa več njihove podpore, zato pričakuje, da bo sam odstopil oziroma da bo njegovo razrešitev predlagal premier Janša. Vizjak je izgubil zaupanje NSI po tistem, ko so na POP TV objavili več posnetkov njegovega 14 let starega pogovora s tajkunom Bojanom Petanom, v katerem mu je dajal nasvete, kako naj se polasti Term Čatež, pri tem je med drugim izjavil, da je plačevanje davkov »glupo« in da bodo, če bo treba, tudi kakšnemu sodniku »jajca strli«.

Opozicija je zoper Vizjaka vložila interpelacijo, o kateri bodo poslanci razpravljali že prihodnji teden, odvisno od tega, kaj se bodo vodje poslanskih skupin dogovorili na ponedeljkovem kolegiju predsednika državnega zbora. Poleg Vizjaka bo na tapeti tudi notranji minister Aleš Hojs, zoper katerega so prav tako vložili interpelacijo poslanci LMŠ, SD, Levice, SAB in skupina nepovezanih.

Težava je v tem, da mora opozicija za razrešitev ministra zbrati 46 glasov, kar je v danih okoliščinah zelo težko, razen če bi ji glasove primaknili bodisi vsi trije »viseči« poslanci Desusa bodisi poslanci SNS Zmaga Jelinčiča ali pa katera od koalicijskih strank.

Interpelacija bo torej uspela, če jo bodo podprli tudi poslanci NSI; če se bodo vzdržali kot v primeru pravosodnega ministra Marjana Dikaučiča, bo Vizjak ostal na ministrskem položaju – pa naj se Tonin s svojo stranko še tako šopiri in mu odteguje podporo. Zato je bilo na kongresu NSI slišati tudi stališča, da bi morala poslanska skupina tokrat glasovati za interpelacijo ne glede na to, kaj bi to pomenilo za njen nadaljnji obstoj v vladni koaliciji.

»Če hočemo uspeh, se moramo bolj odločno postaviti proti največji stranki. Če je vse res, kar so o Vizjaku poročali mediji, potem se ne bi smeli ustrašiti napovedi predsednika vlade, da bi glasovanje za interpelacijo pomenilo prelom s koalicijsko pogodbo, sicer nam bodo volivci to zamerili in vprašanje je, kakšni bodo rezultati na volitvah. Leta 2008 sem to doživel na lastni koži in škoda je, da se nismo takrat bolj postavili zase,« je bil odločen Alojz Sok, še nedavno župan Ormoža, ki je bil od leta 2000 do 2008 poslanec NSI.

Prav zato je Vizjakova izjava Soka toliko bolj prizadela, saj se je s Petanom pogovarjal v času prve Janševe vlade, ki jo je Sok podpiral kot poslanec, kar pomeni, da »smo bili v lažnivi koaliciji«. Na volitvah leta 2008 je NSI izpadla iz parlamenta, pri čemer ji je tik pred volitvami »nož v hrbet« zarinil še Janša z izjavo, da bo v naslednji vladi za novega finančnega ministra predlagal Petra Groznika.

S tem je javno izrekel nezaupnico finančnemu ministru Andreju Bajuku, takrat prvaku NSI, na katerega se zdaj v uvodu omenjenem intervjuju Janša sklicuje, češ da mora NSI slediti motu svojega prvega predsednika. Bajuk je po izgubljenih volitvah odstopil in slaba tri leta pozneje umrl, stranko pa je medtem prevzela evropska poslanka Ljudmila Novak in jo nato vrnila v parlament.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24