Revija Reporter
Slovenija

Minister Brežan: Prva ocena škode bo narejena do 1. septembra

STA
20 2.136

16. avg. 2023 16:18 Osveženo: 16:50 / 16. 8. 2023

Deli na:

Minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan.

M24/Sašo Švigelj

Predhodna ocena škode na območjih, ki jih je prizadela nedavna ujma, bo pripravljena do 1. septembra. Na podlagi te ocene bodo pripravili predhodni program odprave posledic, za katerega država občinam zagotavlja 40 odstotkov predplačil, je po sestanku s predstavniki občinskih združenj pojasnil minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan.

Kot je dejal minister, tako že poteka udejanjanje prejšnji teden sprejete novele zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, po kateri bodo občine za izvedbo nujnih sanacijskih ukrepov lahko vnaprej prejele finančna sredstva do višine 40 odstotkov predhodno ocenjene škode.

Na terenu pa še vedno odpravljajo posledice obsežnih poplav. Po Brežanovih besedah se na vodotokih ukvarjajo z zagotavljanjem njihove pretočnosti. Gre za enega ključnih ukrepov, saj običajno jesen prinese tudi obilna deževja in poplave. Prav tako na vodotokih potekajo interventni ukrepi zagotavljanja stabilnosti tal, kjer je to potrebno zaradi varovanja infrastrukture ali objektov, je dodal minister.

Ob tem je napovedal, da bo država vzpostavila tehnične pisarne na terenu, ki bodo tako občinam, posameznikom, kot gospodarstvu pomagale pri iskanju pravih rešitev za odpravo posledic, obnovo obstoječih prizadetih objektov, pa tudi za novogradnje.

Sicer pa so po njegovih besedah spregovorili tudi o dolgoročnih in srednjeročnih ukrepih, kjer se bo, kot je dejal, predvsem treba soočiti tudi s preventivo, z nadaljevanjem gradnje in umeščanja protipoplavnih ukrepov. Kot je poudaril, bo pri tem zelo pomembno tudi sodelovanje občin in vseh drugih deležnikov, sredstva pa se bo zagotavljalo tako v načrtu za okrevanje in odpornost, kot tudi iz drugih virov.

V združenjih občin so današnji sestanek, ki se ga je udeležil tudi predsednik vlade Robert Golob, ocenili kot konstruktiven. Po besedah predsednika Skupnosti občin Slovenije Vladimirja Prebiliča je za občine bistven podatek, da jim bodo v celoti povrnjeni vsi intervencijski stroški.

Po Prebiličevih besedah so si občine med seboj priskočile na pomoč tudi z zaposlenimi v javnih gospodarskih službah, komunalnih in drugih podjetjih. Nekatere pa bodo potrebovale tudi asistenco pri popisu škode. V petek se bodo z vsemi župani prek videoklica pogovorili, kje in koliko popisovalcev bodo potrebovali in kako jih lahko zagotovijo.

Prebilič je prepričan, da jih bodo lahko našli v občinskih upravah, jih pravočasno opremili z znanjem in nato tudi dejansko poslali na teren, da bo delo čim bolje opravljeno. Kot pa je izpostavil predsednik Združenja občin Slovenije Robert Smrdelj, je tokrat situacija specifična, doslej se je namreč običajno ugotavljalo škodo predvsem na kmetijskih površinah, medtem ko je zdaj ogromno škode na objektih.

Velik izziv pa bo po mnenju občin iskanje zemljišč za nadomestne gradnje. Prebilič je mnenja, da bodo "v tesnem sodelovanju z vlado in državo tudi ta oreh strli". Kot je dejal Smrdelj, ima predsednik vlade ambicijo, da bi do rešitev prišli po poenostavljenih postopkih. "Moram reči, da je tukaj korajžen," je ocenil. Meni, da iskanje rešitev ne bo enostavno, sploh če ne gre za stavbna zemljišča. So se pa danes dogovorili, da bodo rešitve tudi za to iskali na sestanku pri ministru Brežanu v petek.

Slovenjgraški župan Tilen Klugler je najavo predsednika vlade, kako interventno zagotoviti primerna zemljišča za nadomestno gradnjo, označil kot "zelo smelo". Občine so po njegovih besedah pripravljene pomagati in bi morda lahko prednostno izkoristili možnost tam, kjer že imajo gradbena dovoljenja za gradnjo večstanovanjskih objektov.

Je pa treba rešitve najti zelo hitro, saj ljudje, ki so izgubili svoje domove, živijo pri sorodnikih ali v drugih začasnih namestitvah. Z rednimi postopki, kot jih zahteva prostorska zakonodaja, pa v kratkem ni mogoče priti do rešitve, je opozoril Klugler, ki je sicer podal izjavo kot predstavnik Združenja mestnih občin Slovenije.

Kot je še povedal, se danes izteka rok za predložitev predlogov za interventni zakon, župani so na današnjem sestanku že podali konkretne predloge, iz združenj občin pa jih bodo posredovali tudi pisno. Pri tem je poudaril, da je zelo pomembno, da bo zakon dejansko povzel vse stroške, ki so nastali pri intervenciji. Občine so namreč imele zelo različne intervencijske stroške.

Smrdelj je sicer danes ocenil, da bo ponekod velik zalogaj tudi sanacija oziroma urejanje vodotokov. Klugler pa je poudaril, da bo treba v naslednjih proračunih več sredstev nameniti tudi za preventivo.

Združenje občin je ponovno pozvalo tudi, da bi našli sistemske vire za sofinanciranje nabav opreme za gasilce, kar je sedaj za občine velik zalogaj.