Revija Reporter
Slovenija

Mile Šetinc: Princ na belem konju posekal princa teme - Golob lahko zdaj izbira kot z menija

Mile Šetinc, politični analitik
20 4.499

2. maj. 2022 6:00

Deli na:

Janez Janša in Robert Golob

BSF, Bobo

Te volitve so bile v mnogih pogledih fenomenalne. Še nikoli ni bila tekma tako ostra in surova, kot da smo na robu državljanske vojne. Ena stran je strašila z obnovo komunizma, druga z dokončno uveljavitvijo fašizma.

Še nikoli ni bila zmagovita stranka tako blizu temu, da sama oblikuje vlado. In še nikoli ni bila skoraj četrtina glasov vrženih v nič. A vseeno je ta »praznik demokracije« obrodil sadove. Vsaj zazdaj nihče ne dvomi o poštenosti teh volitev, celo »policijski minister« je s stisnjenimi zobmi čestital zmagovalcu.

Nesporni zmagovalec volitev je seveda »novi obraz«, še nekoliko bolj nov od prejšnjih. Pred pol leta, ko Golobu niso obnovili mandata v družbi Gen-I, je le malokdo izven energetskih krogov vedel zanj. Tako rekoč čez noč je postal tisto, kar levi blok išče že več desetletij: princ na belem konju, ki bo posekal princa teme.

Golob nima večjih političnih izkušenj, vendar ima tisto redko dobrino, ki jo vsi nekako poznamo, čeprav ne znamo dobro razložiti, kaj konkretno pomeni – karizmo. Mislim na samozavesten, odločen in strasten govor, pogosto na meji gneva. Zanj ugodna okoliščina je bila tudi energetska kriza oziroma »draginja«, pri čemer je v televizijskih soočenjih deloval kot nekdo, ki za nekaj razredov presega tekmece, vključno z ministrom za infrastrukturo in premierjem.

Golob lahko zdaj izbira kot z menija. Najbolj enostavna je koalicija z SD, ki se mora hočeš nočeš sprijazniti s tem, da je spet rezervna podpora raznim liberalnim eksperimentom na levici. V koalicijo lahko vzame tudi močno oslabljeno Levico, ki bo skrbela za socialno državo, a ne bo mogla izsiljevati ničesar. Lahko se poigrava tudi z vključitvijo NSI, kar bi že malo spominjalo na Drnovškove velike koalicije.

Te volitve so pokazale še nekaj. Proporcionalni volilni sistem velja za sistem, ki prinaša razdrobljenost političnega prostora in s tem potrebo po kompliciranih in konfliktnih vladnih koalicijah. Toda letošnje »taktično glasovanje«, kjer so se glasovi na eni in drugi strani koncentrirali pri najmočnejšem političnem igralcu, je pokazalo, da lahko tudi proporcionalni sistem zmanjšuje število strank v parlamentu na obvladljivo število.