Milan Zver: Genocidov in njih posledic ne moremo deliti na "naše" in "vaše"
14. jul. 2015 18:57 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


"Očitno bo moralo preteči še nekaj časa, da bodo nekateri sprejeli elementarno etično dejstvo, da zločinov in nasploh genocidnih ravnanj ter njih posledic ne moremo deliti na 'naše' in 'vaše'," je evropski poslanec dr. Milan Zver zapisal na svojem blogu.
Objavljamo sporočilo SDS:
"V odboru Evropskega parlamenta za kulturo smo razpravljali o uničevanju in preprodaji kulturne dediščine, ki zadnja leta strmo narašča, predvsem zaradi dejavnosti Islamske države v Iraku in Siriji," je zapisal vodja slovenske delegacije Evropske ljudske stranke v Evropskem parlamentu in podpredsednik SDS dr. Milan Zver.
"Skrajnim islamistom ni dovolj pobijanje ljudi, temveč načrtno uničujejo kulturno dediščino, ki so jo ustvarjale generacije skozi tisočletja. V skladu z njihovo totalitarno paradigmo naj bi se zgodovina in kultura začeli šele z njimi. Tudi v Sloveniji so v času komunistične revolucije porušili na stotine kulturnih objektov, ki so predstavljali našo kulturno dediščino, zlasti gradove in cerkve. Največ zločinov in žrtev je bilo v 20. stoletju ravno z vidika politično-ideoloških bojev. Tudi Rimski statut, na katerem temelji delo Mednarodnega kazenskega sodišča, ne vključuje ustrezne opredelitve. Seveda se zavedam, da je sprememba teh dokumentov izjemno kompleksna, saj morajo spremembe ratificirati države podpisnice. A je nujna," je zapisal dr. Milan Zver.
"Množični poboji iz političnih razlogov (»politični genocid=politikocid«, na primer Rog, Huda jama, Teharje, Tezno,...) ali uničevanje kulturne dediščine (»kulturocid«) nimata mesta v pravnem in političnem konceptu genocida, kar ima seveda vrsto praktičnih posledic. 100.000 pomorjenih (a še ne pokopanih ljudi) pri nas na primer formalno nima enakega statusa kot npr. 8.000 pomorjenih v Srebrenici. Na plenarnem zasedanju v Strasbourgu je predsednik Evropskega parlamenta Martin Schultz v posebnem nagovoru v spomin na srebreniški genocid dejal, da gre za največji zločin po drugi svetovni vojni v Evropi. Seveda ne bi bilo pietetno, da bi na tej spominski slovesnosti ugovarjal navedbam predsednika Schultza. A dejstvo je, da bi se morali spominjati tudi 70. obletnice množičnih pobojev v Sloveniji, na Hrvaškem in še kje. A očitno bo moralo preteči še nekaj časa, da bodo nekateri sprejeli elementarno etično dejstvo, da zločinov in nasploh genocidnih ravnanj ter njih posledic ne moremo deliti na »naše« in »vaše«," je poudaril dr. Milan Zver.
Celoten zapis je na voljo na spletni povezavi: http://www.milanzver.eu/blog/med-srebrenico-hudo-jamo
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke