Revija Reporter
Slovenija

Milan Zver: Cerarju ne bi zaupal niti vodenja trafike, kaj šele vlade

6. jul. 2014 14:25 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Milan Zver, evropski poslanec SDS, opozarja na več kot prozoren scenarij »stricev«, ki ponujajo stranko Mira Cerarja kot rešiteljico. V njej se skriva največja nevarnost, ustavna večina bo levici omogočila izvedbo svojevrstnega ustavnega državnega udara v Državnem zboru. Čeprav Cerarju ne bi zaupal niti vodenja trafike, kaj šele vlade, lahko levica na čelu s Cerarjem, z ustavno večino ustavi privatizacijo in zaradi »nacionalnega interesa« v ustavo vnese neodtuljivost državnega premoženja, kar nas vrača v čase socialističnega gospodarstva. 

Na okrogli mizi o problematiki dvojnega obdavčevanja migrantov, zaposlenih v sosednjih Avstriji in Italiji, bila je v Apačah, sta poleg Dušana Cvetka, predsednika civilne iniciative Apače, ki združuje več kot 15 tisoč dnevnih migrantov, sodelovala še evropski poslanec in podpredsednik SDS dr. Milan Zver in kandidat SDS na državnozborskih volitvah mag. Zlatko Zinrajh. 

Skoraj desetletje traja boj migrantov s slovensko dacarijo, ki si od njihovega zaslužka odreže izdaten kos davčne pogače, čeprav so davek plačati tam, kjer delajo, torej v Avstriji. Prva Janševa vlada je našla začasno rešitev, ki je trajala do leta 2010, vlada Alenke Bratušek pa je z ustavno presojo zakona o dohodnini, znova omogočila krivično dvojno obdavčitev. Da njihova prizadevanja dobro razume, je priznal Milan Zver in povedal, da so dvojne obdavčitve deležni tudi slovenski evropski poslanci, čudno pa je, da so izvzeti komisar Potočnik in drugi funkcionarji v EU, na primer Rop in Cvikl.

V EU ta problematika nebo rešljiva v tej finančni perspektivi, je dejal Zver in napovedal, da bo na jesenskem plenarnem zasedanju evropskega parlamenta postavil poslansko vprašanje na to temo. Sam vidi rešitev v neposrednem dialogu s sosednjo Avstrijo in v spremembi meddržavne konvencije, ki bi delovne migrante razbremenila dvojne obdavčitve, seveda pa tudi v spremembi davčne zakonodaje, za katero se bo zavzela SDS, če bo oblikovala vlado.

Slovenija danes ne bi bila v takšni gospodarski godlji, če se ne bi zgodil »velik pok«, ki ga je napovedal Milan Kučan in je neposredno vplival na volilni izid leta 2008. To so že tretje parlamentarne volitve, zaznamovane z afero Patria, pred prvimi se je zgodil veliki pok, pred drugimi sodba v zadevi Patria, pred sedanjimi pa je vodja opozicije Janez Janša pristal v zaporu. Zato je realna bojazen pred legitimnostjo in poštenostjo letošnjih volitev, na kar opozarjajo tudi v EU.

Opozoril je na več kot prozoren scenarij »stricev«, ki ponujajo stranko Mira Cerarja kot rešiteljico. V njej se skriva največja nevarnost, ustavna večina bo levici omogočila izvedbo svojevrstnega ustavnega državnega udara v Državnem zboru. Čeprav Cerarju ne bi zaupal niti vodenja trafike, kaj šele vlade, lahko levica na čelu s Cerarjem, z ustavno večino ustavi privatizacijo in zaradi »nacionalnega interesa« v ustavo vnese neodtuljivost državnega premoženja, kar nas vrača v čase socialističnega gospodarstva. Opozoril je tudi, da s priznanjem manjšinskih pravic trem narodnostim nekdanje SFRJ in s sedeži v parlamentu bo kar 250 tisoč volivcev dobilo dvojno volilno pravico, Slovenci imamo le eno! Tudi za to se zavzema Cerarjeva SMC, je dejal Milan Zver.

Opozori je tudi na nesprejemljivost političnega pakta, ki ga je ZDUS Mateje Kožuh Novak podpisal z Desusom Karla Erjavce. V primeru ZDUS gre za civilno družbeno organizacijo, ki se tako kot ostale financira iz državnega proračuna, zato se pri tovrstnem paktu postavlja veliko vprašanj, tudi o financiranju predvolilne kampanje Desusa s sredstvi ZDUS. Niso vsi člani ZDUS člani Desusa in obratno, je dejal mag. Zlatko Zinrajh, kandidat SDS na državnozborskih volitvah.