državna meja Svet24.si

Italija bi prekinila schengenski sporazum s ...

jesenice alge Svet24.si

Madež na Savi Dolinki je naraven pojav

1695633573-dsc09685-1695633263267 Necenzurirano

Predsednico republike zapušča ključni sodelavec

koscek erika Reporter.si

Poslovne skrivnosti partnerja Erike Žnidaršič: ...

kidd doncic Ekipa24.si

Kakšno je najnovejše zdravstveno stanje Luke ...

Barron pred nekaj meseci .. Odkrito.si

Barron Trump - Za to je zaslužna slovenska kri!

sveca Ekipa24.si

V hudi prometni nesreči na primorski avtocesti ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Milan Kučan in Miloševićev zaupnik v Sloveniji

Deli na:
Milan Kučan in Miloševićev zaupnik v Sloveniji

Foto: Bobo

V Arhivu RS hranijo dopis o obisku Miloševićevega zaupnika Vukašina Jokanovića v Sloveniji junija 1989.

Da ni nič naključno in kar tako, da so bili stiki med slovenskim partijskim vodstvom ter drugimi predstavniki partijskih oblasti v tedanji Jugoslaviji velikokrat vzpostavljeni na skrivaj in daleč od oči javnosti, potrjuje tudi obisk Vukašina Jokanovića, tedanjega predsednika kosovske skupščine ter podpredsednika srbske skupščine, ki je bil nekaj časa tudi jugoslovanski minister za notranje zadeve. V takratnih partijskih vrhovih je bil znan kot zagovornik procesov, ki so še v letu njegovega obiska v Sloveniji pripeljali do ustavnih sprememb v Srbiji in ukinitve avtonomije Kosova.

Iz dopisa z dne 14. junija 1989, ki je bil poslan Milanu Kučanu z oznako zaupno in je vseboval povzetek Jokanovićevega obiska na sedežu podjetja Slovin, je razvidno, da Jokanović ni prišel le na zasebni obisk zaradi Slovinovih interesov na Kosovu, temveč zato, da »nekomu« (glede na to, komu je bil poslan povzetek sestanka, se ve, da je imel v mislih Milana Kučana, op. p.) nekaj sporoči. Med drugim to, da je zelo blizu Miloševiću za vprašanja Kosova, zato zelo primeren za opravljanje nalog Miloševićevega posrednika pri reševanju sporov med Slovenijo in Srbijo. Teh po mnenju Jokanovića naj ne bi bilo, razen glede Kosova, zato je na sestanku v Slovinu predlagal prijateljski dogovor med obema tedanjima republikama. Če bi namreč Slovenija priznala, da gre na Kosovu za kontrarevolucijo, bi bila Srbija pripravljena popustiti pri »človekovih pravicah.«

Jokanovič je med takratnim obiskom, o katerem širša javnost ni bila obveščena, čeprav je šlo za izjemno pomembnega Miloševićevega »odposlanca«, povedal, da ne sme k Potrču, čeprav ga je ta vabil, saj bi lahko nastale govorice. Nazadnje je dodal, da Srbija od Slovenije ne zahteva, da »gre v Cannoso« (da se poniža, op. p.), ob tem pa omenil, da je Milošević v ožjem krogu dejal, da ne razume Slovencev in ve, da se ne strinjajo z vodstvom. Po Jokanovićevih besedah naj bi si Milošević želel obiskati Slovenijo, da »bi spregovoril ljudem in jim rekel, da ne razumejo Srbije in njihove bolečine glede Kosova.«

VEČ V TISKANI IZDAJI IN V TRAFIKI ZA TABLIČNE RAČUNALNIKE.