Revija Reporter
Slovenija

MIK Celje ustvarja nova delovna mesta

Reporter

23. feb. 2023 8:28 Osveženo: 8:31 / 23. 2. 2023

Deli na:

Franci Pliberšek je človek številnih idej, ki pa ne ostanejo le zapisane, saj jih tudi uresniči.

Gašper Gajšek

Z razvojnim centrom in enim največjih tovrstnih inštitutov v Evropi za celostno kakovost bivanja, ki bosta omogočila več kot 100 novih delovnih mest.

Podjetje MIK Celje s ponosom predstavlja enega največjih projektov za izboljšanje kakovosti zraka in bivanja v Evropi v vrednosti 21 milijonov evrov.  V okviru tega bodo delovali Razvojni center MIK, Inštitut dr. Petra Novaka in podjetje prezračevalnih naprav MIKrovent, ki bodo start-upom, mladim in že uveljavljenim strokovnjakom omogočili pomoč pri snovanju idej in produktov. Na voljo jim bo okolje z odličnimi pogoji za snovanje novih izumov, ki bo prispeval k bolj živahnemu gospodarskemu utripu, na več ravneh zviševal blaginjo in omogočil 100 novih delovnih mest.

»Tukaj bomo že čez nekaj mesecev snovali ideje in izume, ki bodo prispevali k izboljšanju kakovosti bivanja,« je dejal generalni direktor podjetja MIK Celje Franci Pliberšek. Projekt ima izreden pomen za vso državo in širše, kar je potrdil tudi župan občine Vojnik Branko Petre, ki je pohvalil največji tovrstni projekt na Štajerskem, saj razume celostno zeleno podobo občine in sovpada z njenimi cilji in dodal: »Nova delovna mesta, ki jih bo sčasoma omogočil MIK, bodo dala velik doprinos za razvoj občine in podeželja.«

Z razvojnim centrom in enim največjih tovrstnih inštitutov v Evropi za celostno kakovost bivanja.

Gašper Gajšek

Razvojni center MIK bo:

    • prostor za mlada podjetja, start-upe in strokovnjake,
    • primarno razdeljen na dva dela (razvoj in proizvodnja),
    • poleg razvoja prezračevalnih naprav obsegal tudi razvojni inkubator in razvojne delavnice,
    • poleg mentorstva MIK-ovih strokovnjakov in prenosa znanja bo nudil tudi sodobno avtomatizirano in robotizirano proizvodnjo, ki bo omogočala hitro in visoko lansiranje izdelkov po vseh Evropi,
    • v pomoč start-upom, mladim in že uveljavljenim strokovnjakom za realizacijo njihovih idej,
    • predstavljal bo inovacijo, razvoj in premikanje mej na številnih področjih,
    • energetsko varčna stavba z geosondami, lastno sončno elektrarno in prezračevalnimi napravami, v kateri bodo odlični pogoji za delo in snovanje novih izumov,
    • pritegnil številne strokovnjake, ki se že zanimajo za sodelovanje,
    • omogočil bo prostor mladim in inovativnim posameznikom, ki imajo dobre ideje, a nimajo sredstev za njihov zagon,
    • ena najbolj energetsko varčnih stavb, ki bo zaposlenim nudila prijazno delovno okolje,
    • povečal energetsko samooskrbnost Slovenije.

Direktorica podjetja prezračevalnih naprav MIKrovent in Inštituta dr. Petra Novaka Branka Viltužnik daje poseben pomen kakovosti bivanja ljudi, zato želijo v tej smeri delovati še naprej. Inštitut bo največji tovrstni v regiji in se bo raziskovalno ter celostno ukvarjal s kakovostjo bivanja doma, v pisarnah, šolah, domovih za starejše in drugod. »Hkrati pa bomo vsem, ki imajo ta znanja, omogočili, da jih razvijejo in skupaj prispevajo, da bomo vsi kakovostno bivali tako doma kot tudi v pisarni in drugod.«

Inštitut dr. Petra Novaka bo:

    • imel veliko konferenčno sobo in snemalni studio, kjer bodo večinoma potekala izobraževanja, ozaveščanja in družabni dogodki,
    • izpostavljal pomembnost pomena kakovostnega zraka v prostorih in relevantnih ter resničnih informacij,
    • podpornik nadobudne filmske ekipe Almedia, ki je v preteklem letu ustvarila filmsko uspešnico Šepet metulja in bo luč sveta ogledala letošnjo jesen.

Župan občine Vojnik Branko Petre, generalni direktor MIK Celje Franci Pliberšek in direktorica podjetja MIKrovent in Inštituta dr. Petra Novaka Branka Viltužnik.

Gašper Gajšek

V sklopu tega že deluje tovarna dvocevnih lokalnih prezračevalnih sistemov MIKrovent, ki so v celoti plod slovenskega razvoja in znanja. V njej ustvarjajo različne klimatske pogoje in s tem simulirajo vse podnebne lokacije po svetu. »Na terenu smo se srečevali s številnimi »bolnimi« hišami, ki niso imele ustreznega prezračevanja. Zato smo razvili idejo o prezračevalnih sistemih za okna in o ustanovitvi razvojnega centra ter inštituta,« je pojasnil Pliberšek.

V prihodnje si tako želijo še naprej širiti dobre prakse mentoriranja mladih, izobraževati in ozaveščati, kaj lahko ekipa mladih in zagnanih ustvarjalcev naredi s pravimi mentorji. Na dogodku so se še poklonili prijatelju, profesorju, vizionarju, soustvarjalcu Razvojnega inštituta in idejnemu očetu prezračevalnih naprav MIKrovent dr. Petru Novaku, ki je bil človek številnih znanj. Uradna otvoritev bo v ponedeljek, 25. septembra, ob 14. uri.

Podjetje MIK Celje je zgodba o viziji, pogumu in zavezanosti k izboljševanju kakovosti bivanja, ki traja že več kot 30 let. MIKova zgodba se je rodila iz veleprodaje materialov za uokvirjanje slik in se skozi svojo pot nadgradila v vodilnega slovenskega proizvajalca in vgrajevalca PVC, LES, LES-ALU, in ALU okenskih sistemov. Prav tako pa je tudi razvijalec in proizvajalec lokalnih prezračevalnih sistemov MIKrovent. Vseskozi stremijo k izpolnjevanju ključnega poslanstva, kako izboljšati kakovost bivanja v prostorih in objektih. Njihove izdelke odlikujejo slovenski razvoj in znanje, lastna proizvodnja in vrhunske tehnološke rešitve.