državna meja Svet24.si

Italija bi prekinila schengenski sporazum s ...

jesenice alge Svet24.si

Madež na Savi Dolinki je naraven pojav

nov ct aparat, Pavel Berden in Dimitrij Kuhelj Necenzurirano

Bolniki v UKC Ljubljana ostajajo brez preiskav. ...

koscek erika Reporter.si

Poslovne skrivnosti partnerja Erike Žnidaršič: ...

Zoran Zeljkovic Ekipa24.si

Konec dvomov! Nov pretres v zmajevem gnezdu: ...

matija-rupel Njena.si

Skrito v raju: Igralec na odru gol kot glista

pogacar 1 Ekipa24.si

Tako malo je manjkalo! Tukaj je posnetek, ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Migracijski cunami države članice EU postavlja pred velikanski izziv

Deli na:
Migracijski cunami države članice EU postavlja pred velikanski izziv

Foto: Reuters

»Alah Akbar! Alah je velik!« je kot v transu vpilo 20 sirskih muslimanov in se spustilo v lov za Afganistancem, ki je raztrgal Koran in ga vrgel v stranišče. Nesrečnik se je zatekel do varnostnikov, a to je bil šele začetek. Pobesnelim Sircem je »na pomoč« priskočilo še 50 z jeklenimi palicami oboroženih moških, medtem je že prišla policija. Sledil je silovit spopad, po zraku je letelo kamenje. Ranjenih je bilo 11 muslimanov in šest policistov oseb, podivjana drhal je več ur razbijala okna in avtomobile.

Ne, to niso prizori iz Bližnjega vzhoda, to so prizori iz osrčja Evrope, natančneje iz begunskega centra v Suhlu v nemški Turingiji. Taki prizori bodo mogoči tudi v Sloveniji, če se bo množica migrantov zaradi ograje na meji med Srbijo in Madžarsko preusmerila proti zahodu. Za zdaj ni večje nevarnosti, saj so ilegalci pogumni samo v večjih skupinah, teh pa v Sloveniji ni. Po podatkih Generalne policijske uprave (GPU) je v centru za tujce na teden v povprečju med 20 in 25 oseb, v azilnem domu v Ljubljani čaka več kot 60 prosilcev za mednarodno zaščito, kar je v okviru povprečne zasedenosti iz preteklih obdobij.

MNENJA O BEGUNSKI KRIZI IN NAVARNOSTI ZA SLOVENIJO

Federico V. Potočnik, predsednik Mlade Slovenije: »Pri soočanju z migrantsko krizo primanjkuje dolgoročnega pogleda. Svetovno prebivalstvo hitro narašča, konfliktov bo vse več, migrantov ne bo nikoli manj, zato prosto priseljevanje ne more biti rešitev. Begunci so sicer v manjšini, tem je vsekakor treba pomagati, ampak tako, ki bo zanje koristno in za nas vzdržno. Eno možnost je našla Norveška, ki je ugotovila, da za oskrbo enega begunca na Norveškem potrebuje 125.000 ameriških dolarjev, s tem denarjem pa v bližini, na primer v Jordaniji (ob njihovem soglasju), lahko poskrbi za kar 26 Sircev.«

Vinko Gorenak, nekdanji notranji minister in poslanec SDS: »Slovenska vlada preprosto čaka križem rok, čeprav se reka beguncev usmerja tudi proti Sloveniji. Notranje ministrice ni od nikoder, verjetno dopustuje, tu in tam se oglasi njen državni sekretar z nekaj splošnimi stavki, Cerar pa je »zaskrbljen« in verjetno »proučuje situacijo«. Naša vlada torej preprosto čaka po sistemu, naj jih pride čim manj in čim prej naj nadaljujejo pot proti severu Evrope. Taka politika je napačna in nas bo drago stala.«

Janez Turinek, katoliški duhovnik: »Slovenci smo nazadnje bili begunci leta 1945. Takrat smo imeli nekakšen ISIS doma. Še pred 30 leti je današnji predsednik Vrhovnega sodišča RS odobraval streljanje na romunskega prebežnika oz. pohvalil umor političnega begunca. V devetdesetih smo Slovenci pokazali širokogrudnost beguncem iz Hrvašeke in BiH. Danes pa so pred vrati begunci z Bližnjega vzhoda in Afrike. Eni so kristjani, drugi muslimani. Posebno slednji bodo potrebovali pomoč pri aklimatizaciji v Evropi. V Evropi je namreč tudi ženska človek. To bodo najprej opazili. Strah ima velike oči. Ne bojmo se jih, po svojih močeh jim pomagajmo. Potrebujejo skromen dom, kjer bodo morali v najbolj skromnih razmerah preživeti prvo zimo.«

Matej Avbelj, ustavni pravnik: »Migracijski cunami, ki je v zadnjih tednih zadel EU, njo in države članice postavlja pred velikanski izziv. Ta prvenstveno zahteva odziv, ki bo trezen in uravnotežen,  predvsem pa tudi zakonit in pravičen. Izogibati se moramo ksenofobnih demagoških izpadov, a tudi utopičnega humanizma. Kot vselej je treba najti pravo mero med skrbjo za individualne človeške usode ter med logističnimi, ekonomskimi, kulturnimi, demografskimi ter varnostnimi in geostrateškimi skrbmi evropskih držav. Rešitev je mogoča le z usklajenim evropskim ravnanjem, pri čemer velja opozoriti, da je trenutno dogajanje popoln polom schengenskega sistema in kaže na veliko odsotnost dolgoročne geopolitične strategije.«

VEČ V TISKANI IZDAJI IN APLIKACIJI TRAFIKA ZA TABLIČNE RAČUNALNIKE IN PAMETNE TELEFONE