Revija Reporter
Slovenija

Medvedka z mladičema se sprehaja na območju Dobena in Rašice

STA

2. avg. 2017 14:58 Osveženo: 10:03 / 09. 8. 2017

Deli na:

Fotografija je simbolična

Profimedia

Medved se je ponovno približal naselju. Tokrat so medvedko z dvema mladičema opazili na območju Dobena in Rašice, so opozorili na Občini Mengeš.

Zavod za gozdove ob vse pogostejših tovrstnih primerih sprehajalce opozarja na pametno ravnanje v njihovi bližini. Pomembno je, da na svojo prisotnost opozarjamo, so poudarili na zavodu.

Srečanja med človekom in medvedom so v naravi redka, saj so medvedi previdne živali. Imajo dobro razvita čutila za voh in sluh, s pomočjo katerih se ljudem izogibajo. Pri večini srečanj medved takoj zapusti območje, še preden zaznamo njegovo prisotnost. Podobno kot druge prostoživeče živali tudi medvedi nimajo radi presenečenj, poudarjajo na zavodu za gozdove.

"Če se želimo medvedu izogniti, moramo predvsem opozarjati na svojo prisotnost, s čimer odpravimo element presenečenja. Pri sprehodu v naravi občasno zažvižgajte in glasno hodite, predvsem ko se gibljete skozi gosto vegetacijo in na nepreglednem območju. Če kljub temu opazite medveda, ostanite mirni, opozorite nase z mirnim glasom in se počasi umaknite v smeri svojega prihoda. Tudi medved se bo praviloma umaknil," so poudarili na zavodu.

Ljudem še svetujejo, naj pred medvedom ne poskušajo splezati na drevo, saj so medvedi dobri plezalci. "Prav tako ne poskušajte zbežati, saj lahko medved v teku doseže hitrost do 50 kilometrov na uro in vas ujame v nekaj metrih. Izjema je, ko lahko varno mesto, denimo avto, dosežete v nekaj korakih," so opozorili na zavodu.

"Če opazite medvedje mladiče, se jim ne približujte, tudi če se radovedno potepajo naokrog in so videti povsem nenevarni. V takšni situaciji se počasi umaknite, saj medvedka ni daleč stran. Če se znajdete v neposredni bližini medvedke z mladiči, obstanite, bodite mirni in se počasi umaknite. Premikajte se brez hitrih gibov in brez kričanja," še svetujejo.

Kot poudarjajo na zavodu za gozdove, je zelo pomembno, da imamo pri sprehodih psa na povodcu. V Sloveniji se je namreč največ napadov medveda na človeka zgodilo zaradi spuščenega psa, ki je naletel na medveda in ga razdražil, nato pa se v iskanju zatočišča vrnil k lastniku. Medved mu je pri tem sledil vse do lastnika.

Pogosto se tudi zgodi, da se medved dvigne na zadnje noge, da preveri okolico. S to držo ne izkazuje napadalnosti. Ključno je, da opozorite nase z mirnim glasom. Medveda nikoli ne hranite. Tudi ostanke hrane in druge organske odpadke odlagajte tako, da bodo medvedom nedostopni, saj lahko medvedi hrano povežejo s prisotnostjo človeka, kar je eden izmed glavnih vzrokov za pojavljanje konfliktov med človekom in medvedom, opozarjajo.

Najpogosteje do srečanj z medvedi prihaja spomladi, ko medvedi prekinejo zimski počitek, v naravi pa se giblje tudi vse več ljudi, ali pa poleti in jeseni, ko je v gozdovih veliko nabiralcev gozdnih sadežev, plodov in gob, so še sporočili z Zavoda za gozdove.