Medijska podpora tajkunom v Delu in Dnevniku
12. sep. 2012 5:36 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Eden od večjih problemov pri pregonu akterjev gospodarskega kriminala je tudi njihova zaslomba v medijih, ki jih obvladujejo ali pa so jih obvladovali. Pri tem izstopata dva največja dnevnika, to sta Delo in Dnevnik.
V zadnjem, ki je v lasti DZS oziroma Bojana Petana, jih namesto vsebine poročila o škandaloznem dajanju bančnih kreditov skrbi, kako je »skrivnostno« poročilo prišlo v javnost. Pri tem se bizarno sprašujejo, ali bi premier Janša poročilo sploh smel poslati organom pregona. Vsebina poročila seveda zelo skrbi Petana, ki zlorablja časopis za svoje poslovne interese. Ob graditvi svojega založniško-medijsko- turističnega imperija ob podpori nekdaj vsemogočne LDS je namreč dobival prijateljske kredite NLB.
Vojko Flegar, ki po novem dela v centralni redakciji Dnevnika, je Kordežu na svojem internetnem blogu Razgledi do nedavnega omogočal širjenje njegove bankrotirane in, kot se je izkazalo, kriminalne ekonomske doktrine.
Pri ščitenju interesov razvpitih tajkunov so pomembno vlogo imeli tudi pri Delu. Tako so v tem časopisu januarja 2010, ko je zaradi spornih poslov Kordeža v Merkurju zoper njega že tekla policijska preiskava, o čemer so poročali mediji, objavili intervju, v katerem je novinarka Mija Repovž tajkuna kovala v zvezde. Kot je med drugim zapisala, ima Kordež dve redki odliki: pogosto razmišlja proti glavnemu toku in si upa to tudi na glas povedati. Za delodajalca nenavadno se dosledno postavlja na stran socialno šibkejših. Po Repovževi so njegove ekonomske analize sveže, temeljijo na podatkih in izračunih. Konec oktobra istega leta se je Repovževa zgražala, da se »pri obravnavi menedžerskih prevzemov ne dela razlike med tistimi, ki so uporabljali nezakonite postopke (Istrabenz, Pivovarna Laško) in drugimi, ki so zakon spoštovali, vendar so precenili svoje finančne zmožnosti (na primer Merkur).«
Hudo zlorabo novinarstva so si dovolili v Delu, ko ga je imel v lasti razvpiti Boško Šrot. Decembra 2007, ko je Šrot po Andrijani Starina Kosem in Stojanu Zdolšku skušal zlomiti novinarsko hrbtenico Silvestru Šurli na čelu Maga, so s tajkunom naredili intervju. V njem se je ta v posmeh avtonomnemu novinarstvu javno zavezal, da Dela ne bo zlorabljal za svoje zasebne interese in se ne bo vmešaval v uredniško politiko. Tedaj je bil odgovorni urednik Dela Janez Markeš. Njegov naslednik Darijan Košir pa je stokal, ker je »ena polovica vladne koalicije za sporazum s Šrotom, druga, bolj vročeglava, pa raje izstopi iz koalicije, kot da bi se pogovarjala«. Zgražal se je nad »vojno politike proti domnevnemu tajkunu Bošku Šrotu«.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke