Revija Reporter
Slovenija

Mateja Klarič se v sodni bitki z RTV Slovenija ne predaja

Reporter

6. avg. 2015 11:07 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Po dveh letih odkar traja sodna bitka Mateje Klarič z RTVS, je Klaričeva danes lansirala Indigegogo kampanjo (http://igg.me/at/novaelektronika/x/5901047) za pokritje naraščajočih odvetniških stroškov. Klaričevi je RTVS nezakonito prekinila delovno razmerje takoj, ko je postala aktivna v sindikatu in se uprla radikalnim, tudi 50%, nižanjem honorarjev in hudi diskriminaciji pogodbenikov v primerjavi s pravicami in plačili redno zaposlenih. Klaričevo je RTVS očitno izkoristila za zastraševanje honorarnih sodelavcem in preprečevanjem njihovega sindikalnega udejstvovanja, saj je njen primer vzor tega kaj se zgodi pogodbenemu sodelavcu, če na RTVS poskuša uveljaviti svoje pravice.

Velik problem je že dolgotrajnost sodnih postopkov, saj ti trajajo najmanj dve leti, pogosto pa tudi več in so povezani z veliki stroški. V primeru Klaričeve je situacija še toliko hujša ker je postala zaradi več kot desetletja zelo specifičnih delovnih izkušenj (specializacija za nekomercialno elektronsko glasbo) in izobraževanj vezanih izključno na delo pri RTVS praktično nezaposljiva kjerkoli drugje. Kljub temu, da ima na sodišču dobre možnosti in je prvo bitko že dobila, po dveh letih tako Klaričeva ne more več plačevati odvetnika, katerega zadnji račun znaša 1.500 evrov. Gre torej za strategijo izčrpavanja, kjer ni pomembno kaj je prav in kaj ne, ampak gre zgolj za to kdo in kako dolgo lahko to finančno in psihično zdrži. Za razliko od Klaričeve, RTVS s svojim neizčrpnim financiranjem iz rednih mesečnih prispevkov tega problema nima in se tudi ne sprašuje ali je prav, da denar, ki je namenjen za ustvarjanje programa namesto tega uporablja za drage sodne bitke proti lastnim ustvarjalcev in sodelavcem.
 
Klaričevi na sodišču kaže zelo dobro, ker pa že dve leti neuspešno poskuša dobiti zaposlitev je finančno izčrpana in zato brez pomoči kljub dobrim obetom bitke ne bo mogla speljati dom konca. Rešitev vidi v Indiegogo kampanji kjer upa, da ji bodo njeni poslušalci, pa tudi vsi tisti, ki jim ni vseeno za to v kakšnih razmerah delajo pogodbeniki v novinarstvu, izkazali podporo tako kot so ji jo pri podpisu peticije za ohranitev njene oddaje Nova elektronika na programu Vala 202. Sprememb ni mogoče doseči drugače, kot z aktivnim uporom in če je potrebno sodnim postopkom. To ni pot, ki bi bila lahko in bi se je pogodbenik lahko veselil, a druge možnosti, da bi se odnos RTVS do pogodbenikov nehal spreminjate iz slabega na še slabše Klaričeva, tako kot tudi že 77 tistih delavcev, ki so proti RTVS iz enakih razlogov prav tako vložili tožbe, ne vidi.