Revija Reporter
Slovenija

Tokrat Tonin Janši očita kolaboracijo z Golobom, NSI pa si ne upa podpreti niti lastnih predlogov sprememb ustave

Igor Kršinar
9 1.597

7. mar. 2025 13:47 Osveženo: 13:54 / 07. 3. 2025

Deli na:

Janez Janša

Primož Lavre

Potem ko so poslanci SDS z vzdržanimi glasovi omogočili spremembo ustave glede postopka imenovanja vlade, se je odzval prvak NSI Matej Tonin in prvaku SDS Janezu Janši na omrežju x očital, da bo premierju Robertu Golobu do konca mandata zagotavljal potrebne glasove.

»Dve leti in pol so “pacali” z ustavnimi spremembami. Mi smo povedali, da tik pred volitvami ustave ne mislimo spreminjati. Sploh pa takih sprememb ne moreš delati s koalicijo, ki ustavo in poslovnik grobo krši. Janez Janša teh ovir naenkrat ne vidi več in bo šel s Svobodo delat ustavne spremembe. Oblikuje se nova ustavna večina “razuma”,« piše Tonin.

»Janez Janša bo v tem letu Golobu očitno zagotavljal potrebne glasove za dokončanje mandata in skrbel za discipliniranje nezanesljivih koalicijskih partnerjev. Predčasnih volitev v skladu z Janševo napovedjo očitno ne bo. Zanimivo bi bilo videti, kaj sta se “zdilala” Janša in Golob, da so poslanci SDS v le nekaj urah prišli od nasprotovanja ustavnim spremembam, do omogočanja le teh. Edini, ki je ostal načelen, je Jože Tanko. Verjetno bi se nekako tako glasil tudi X Janeza Janše, če bi NSi s svojimi glasovanjem omogočila začetek postopka za spremembo ustave.«

»Najbrž je težko pričakovati od predsednika stranke, ki ima danes trikrat manjšo javnomnenjsko podporo kot ob ustanovitvi, da bo kaj razumel in ne bo pisal takih neumnosti. Sicer pa smo poslancem NSI pred glasovanjem zadevo razložili,« mu je odvrnil Janša.

Tonin mu je spet ugovarjal: »Dve leti in pol si rovaril proti ustavnim spremembam. Še zjutraj ste bili odločno proti. Čez nekaj ur pa z neglasovanjem načrtno omogočiš začetek postopka za spremembo ustave, ki jo boš očitno peljal z Golobovo koalicijo. NSi ne rabiš pojasnjevati, zakaj si se odločil, da greš z Golobom delat ustavne spremembe. Boš pa verjetno to moral pojasniti svojim volivcem - slišim, da si povzročil kar nekaj zmede.«

»Tvoje trditve o javnomnenjski podpori NSi so laž, drži pa, da smo edini, ki smo politično preživeli sodelovanje v tvojih vladah. Tvoje napadanje in odnos do partnerskih strank žal vodi proti novemu porazu desne sredine in nadaljevanje nesposobnih levih vlad tudi po letu 2026,« je nadaljeval in priložil tabelo z rezultati podpore NSI od 1999 dalje iz javnomnenjskih anket agencije Ninamedia.

Kot je znano, je državni zbor včeraj sprejel predlog za začetek postopka ustavnih sprememb glede imenovanja vlade. Ob 65 navzočih poslancev jih je 55 glasovalo za, devet pa proti. Poleg osmih poslancev NSI je proti glasoval še Jože Tanko iz SDS. Ker ostali poslanci SDS večinoma niso prijavili navzočnosti oziroma so se vzdržali, so kljub nasprotovanju rešitvam omogočili začetek postopka.

»Naša poslanska skupina se je odločila, da bo danes omogočila nadaljevanje tega postopka in to kljub temu, da se s tekstom, ki je predlagan, ne strinjamo. Strinjamo pa se z namenom, da se poenostavi imenovanje vlade, menjave ministrov in s tem hitrejše funkcioniranje izvršilne oblasti,« je Janša dejal tik pred glasovanjem.

Napovedal je tudi, da bodo predlagane ustavne spremembe podprli, če bodo vključevale določene varovalke. Denimo, da predsednik republike ne bo mogel zavrniti razrešitve ministra, ki bi ga hotel zamenjati predsednik vlade. Po predlaganih ustavnih spremembah bi namreč državni zbor glasoval zgolj o mandatarju, ki bi nato sestavil vlado, katero bi nato potrdil predsednik republike.

Poleg poslancev vladne koalicije so predlog ustavnih sprememb podprli še Demokrati Anžeta Logarja, samostojna poslanca Mojca Šetinc Pašek in Dejan Kaloh ter poslanec italijanske narodnosti Felice Ziza. Za ustavno spremembo mora glasovati dve tretjini državnega zbora, torej najmanj 60 poslancev.

Zanimivo pa je, da je ta predlog vseskozi podpirala NSI, ki pa je na koncu sklenila, da ga ne bo podprla, ker se mandat končuje. Prav tako tudi ni podprla ustavne spremembe v zvezi s spremembo volilne zakonodaje, ki jo je sama predlagala. Strah pred »velikim bratom« Janezom Janšo je namreč prevelik. A kar se ni upa Toninova NSI, lahko počne Janševa SDS. Tako je NSI spet pokazala svojo nemoč in manjvrednost pred Janšo.