Annalena Baerbock Svet24.si

Sledi kibernetskega napada na nemško vladajočo ...

ženska Svet24.si

Iskrenost do samega sebe je najboljša ...

občina-ruše, urška-repolusk Necenzurirano

Policija preiskuje, kako je štajerska občina ...

jansa orban fb2 Reporter.si

Večni si želijo biti le avtokrati: v Moskvi, v ...

mbappe Ekipa24.si

"Tako hitro kot teče Mbappe, sem jaz tekel v ...

jure-podjavoršek, mojster, delovna-akcija, otroci, družina Njena.si

Mojster Jure o vzgoji otrok: V življenju se bodo ...

sekulic slovenija af Ekipa24.si

Tole je očitno menjava za Mika Tobeyja! Američan...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Marjan Podobnik se ne umika iz politike, iz SLS že izstopili Janez Podobnik, Jakob Presečnik in Stanislav Brenčič

Deli na:
 Marjan Podobnik se ne umika iz politike, iz SLS že izstopili Janez Podobnik, Jakob Presečnik in Stanislav Brenčič

Foto: Primož Lavre

»Večinsko odločitev članov razsodišča SLS za mojo izključitev obžalujem. Čas bo pokazal, zakaj je bilo potrebno, da se je to zgodilo. Prepričan sem, da je vodstvo SLS in razsodišče stranki s to odločitvijo naredilo slabo uslugo, kajti če naj ima Slovenija prihodnost in verjamem da jo ima, potem take metode in ljudje, ki se jih poslužujejo, v slovenski politiki ne morejo imeti prihodnosti,« je ob izključitvi izjavil Marjan Podobnik.

»Vodstvo SLS se žal kljub številnim pobudam ni upalo soočiti z bremeni in neodgovorjenimi vprašanji, niti na znotraj strankarskem pogovoru in ne verjamem, da so odložili ustrezno breme. Če na seji razsodišča SLS predsednik SLS v dvajsetih minutah ni uspel ugotoviti niti tega, koliko članov je imel glavni odbor SLS na dan potrjevanja članov razsodišča, da bi se ugotovilo legalnost imenovanja, potem je težko biti prepričljiv v dokazovanju, da si dober gospodar.«

»Sam si bom tudi v prihodnje prizadeval za uspeh pozitivnih projektov in sodelovanje pozitivno naravnanih ljudi, za podporo strokovnjakov z vseh področij, ter mladih in drugih pri oblikovanju najboljših rešitev za Slovenijo in za dobrobit vseh,« je še dejal Podobnik, ki ni razkril, kako se bo angažiral v prihodnosti.

»Takšno odločitev sem pričakoval, saj se Zidanšek pod nobenim pogojem ni hotel pogovarjati,« je ob izključitvi Marjana Podobnika iz SLS dejal Franci Debeljak, predsednik občinskega odbora v Velikih Laščah, ki je kot prvostopenjski organ zavrnil predlog vodstva o izključitvi. Kot pravi, se bo občinski odborov naslednjih tednih sestal in pogovoril o izključitvi njihovega člana. Takrat naj bi bilo tudi znano, kakšna bo njihova reakcija ob izključitvi.

Nekdanji poslanec Stanislav Brenčič zaradi izključitve Marjana Podobnika izstopa iz SLS: »Popolna neumnost in žal potrditev egoistične prepotentnosti zadnjih treh predsednikov SLS. To pomeni moj takojšen izstop!«

Iz SLS izstopa tudi nekdanji minister in poslanec Jakob Presečnik, ki bo ta teden poslal izstopno izjavo z današnjim dnem, ko so opravili »to nizkotno dejanje«: »Namesto da bi sodelovali in združevali, izključujejo. To je zgrešeno. Očitno smo jim napoti vsi dolgoletni člani. Ne gre le za Podobnika, ampak za načela. Po drugi strani so tudi župani, ki so odločili o izključitvi Podobnika, sami izmed krivcev za izpad SLS iz parlamenta. Nihče med njimi ni bil pripravljen kandidirati in se izpostaviti. Zdaj pa isti ljudje iz stranke izključujejo ljudi, ki so zaslužni zanjo.«

Od stranke se poslavlja tudi Janez Podobnik, Marjanov brat in prav tako nekdanji predsednik stranke, njen minister in poslanec. V zadnjem vodstvu je bil član izvršilnega odbora. Tako SLS ostaja tudi brez tega.

Janez Podobnik: Žal se od take SLS poslavljam

Izključitev Marjana Podobnika je nedostojna: ustanovitelja stranke, dolgoletnega predsednika in do danes zelo aktivnega predsednika Narodne zveze znotraj SLS se zaradi njegovih političnih stališč ne izključuje; toliko bolj zato, ker ni v nobenem postopku pred organi pregona in ne prejema visokih sejnih in drugih različnih bonitet.

V političnem smislu je nespametna, saj nas življenje uči, da se vsakemu drevesu, če mu odrežeš pomembne korenine prične sušiti.

In nenazadnje je postopek izključitve potekal nedemokratično in z neargumentiranimi obtožbami: zelo sem bil razočaran, da vodstvo stranke ni imelo toliko poguma in osnovne znotraj strankarske kulture, da bi na seji IO, ki je bil uradni predlagatelj postopka izključitve in za katerim se je »skril« predsednik Zidanšek vsaj omogočili Marjanu Podobniku, da bi se lahko zagovarjal, pojasnil, odgovarjal; še več, seja Izvršilnega odbora, kot tudi zaključna seja Častnega razsodišča, sta bili dopisni.

Žal se od take SLS poslavljam. Danes sva se slišala z mojim dobrim kolegom Jakobom Presečnikom, ki tudi zapušča SLS. Veliko klicev dobivam v zadnjem času; vsak se bo odločil po svoji lastni vesti in prepričanju.

Toda, ob tem je potrebno pojasnilo: kljub odhodu ostajam, čvrsto in z prepričanjem v avtentičnem, vrednostno-politično-nacionalnem konceptu SLS, v njeni drži, v njeni hiši. Iz hiše SLS, ki sva jo skupaj z bratom Marjanom gradila in soustvarjala, skupaj z  velikimi imeni moderne SLS (tu moram še posebej spoštljivo omeniti prof. dr. Franca Zagožna) me  ne more nihče odstraniti.

Tu se nadaljuje moja/naša pot aktivnega državljanstva. Preveč smo bili povezani v zgodbo slovenske demokracije, v nastajanje in oblikovanje slovenske države, v iskanje najboljših poti za prihodnost slovenstva, da bi se kar umaknili.
 
Slovenskega človeka drži urok izključevanj, delitev, obtoževanj, skoraj sovraštva. Temu smo priča na različnih ravneh in v različnih družbenih podsistemih, žal še posebej v širšem prostoru politike in političnega.

To je mlinski kamen v slovenski naciji, ne pa izključeni Marjan Podobnik iz SLS.

Nekdanji poslanec Franc Pukšič pa se za zdaj še ni odločil, ali bo zapustil SLS, kot je pred kratkim napovedal: »Iz ene stranke sem že odšel zaradi nedemokratičnosti vodje poslanske skupine, to je pa še hujše, saj to nedemokratičnost izvaja predsednik stranke. Gre za proces, ki se dogaja že od Žerjava dalje. Ko sta Žerjav in Bogovič izključila Franca Kanglerja, sem glasno protestiral. Zdaj imam dve možnosti: ali bom odšel iz stranke tudi sam, ali pa bom ostal in se boril proti takim metodam. Podobnik se mora vrniti v SLS, ker je bila njegova izključitev nedemokratična, v nasprotnem primeru SLS ne bo dosegla niti dveh odstotkov.«

Dolgoletni član Janko Halb, poslanec osamosvojitvene skupščine, nam je odgovoril, da bo »sledil javni masovni proces novih prisilnih izključevanj, da bo inkvizicija morala stalno zasedati.« Ob tem je dodal, da »Marko Zidanšek sploh ni akter, je statist in marioneta, vajeti ima Peter Vrisk in on diktira akcijo.« Vrisk je predsednik Zadružne zveze Slovenije, ki je neuspešno kandidiral za predsednik Kmečko-gozdarsko zbornice Slovenije, tudi po zaslugi Marjana Podobnika, ki ga je miniral z dogovorom med kmečkimi organizacijami SLS, NSI in SDS, zaradi česar je Zidanšek, ki je podpiral Vriska, zoper njega izključitveni postopek. Vrisk je sicer nastopil s svojo Kmečko listo.

Tudi direktor Politične akademije SLS dr. Peter Pavel Klasinc je sporočil, da izstopa iz SLS: »Glede na nerazumljive in za SLS škodljive postopke vodenja stranke ter napačnih odločitev IO SLS v zvezi z izključitvijo nekdanjega predsednika SLS in aktualnega predsednika NZ pri SLS, NEPREKLICNO izstopam iz SLS in odstopam s funkcije direktorja Politične akademije SLS.«

Predsednik programskega sveta Nove ljudske stranke Franc Kangler pa pravi. »Nisem presenečen nad odločitvijo glede na dogajanje v SLS v zadnjem času. Bil je eden najuspešnejših predsednikov SLS. Žalostno, da so ga nedemokratično izključili, z razlogom, ker je bil kritičen do predsednika SLS. Vprašanje je, koliko je Slovenska ljudska stranka sploh še slovenska.«

SLS in Zidanšek o izključitvi Podobnika

Razsodišče SLS je danes iz stranke izključilo nekdanjega predsednika Marjana Podobnika. Predsednik SLS Marko Zidanšek današnjo odločitev vidi kot priložnost za prenovo na desnem političnem polu. Sam znotraj stranke čuti trdno podporo, odločitev je zanj tudi sporočilo članov, da se ne gredo zakulisnih igric.

Če bi bil izid glasovanja razsodišča drugačen, bi se Zidanšek, kakor je dejal na današnji novinarski konferenci, najbrž poslovil z mesta predsednika stranke.

Izključitev Marjana Podobnika, ki je bil vnovič pripravljen prevzeti vodenje SLS, je predlagal izvršilni odbor stranke. O njegovi izločitvi je v začetku avgusta najprej odločal občinski odbor SLS v Velikih Laščah kot pristojni odbor, saj je Podobnik tam član, ki se za izključitev ni odločil.

Izvršilni odbor SLS se je zato pritožil na razsodišče SLS. Razsodišče je o tem spregovorilo v petek, a ker so potrebovali dodatno mnenje statutarno-pravne komisije, so po njegovi pridobitvi danes korespondenčno nadaljevali s sejo in s štirimi glasovi za ter enim proti sklenili ugoditi pritožbi izvršilnega sveta. Odločitev razsodišča je dokončna. Člani razsodišča SLS, ki odloča o sporih glede članstva, so Miran Gorinšek, Franci Rokavec, Miran Stanko, Martina Vrhovnik in Franc Zdolšek.

"Odločitev je bila težka, saj je bil Podobnik v preteklosti eden od ustanoviteljev stranke in njen predsednik, pa vendar sprejeta s prepričljivo večino," so v sporočilu za javnost sporočili iz SLS. V stranki tudi obžalujejo, da so bile interne razprtije deležne tolikšne medijske pozornosti, saj da je vsakršen tovrsten pretres v stranki lahko politično kočljiv.

Izvršilni odbor je julija izključitev Podobnika predlagal zaradi domnevnih kršitev strankinega statuta in kodeksa etičnega ravnanja. Kršil naj bi člene, ki govorijo o "obrekovanju najvidnejših predstavnikov SLS v medijih, nespoštovanju in kršenju sklepov najvišjih organov SLS in vplivu javnih nastopov članov na ugled stranke v javnosti".

V stranki so izpostavili pisanje časnika Delo, da naj bi se Podobnik s predsednikom SDS Janezom Janšo v zakulisju usklajeval pred in po volitvah v Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS) ter ga prosil za pomoč pri prevzemu KGZS za povečanje možnosti zmage Demosa 2.0 na prihodnjih parlamentarnih volitvah. O Podobnikovem kršenju statuta in kodeksa je prepričan tudi sedanji predsednik SLS Marko Zidanšek.

Podobnikovo dogovarjanje z Janšo je danes označil za kravjo kupčijo. Kljub Podobnikovi izključitvi pa Zidanšek v stranki ne pričakuje bistvenih pretresov, ampak normalno delovanje v prihodnosti.

Zdaj je po njegovem napočil čas, da neobremenjeno pogledajo naprej in strnejo moči, saj imajo mlado energijo in bogato znanje, Sloveniji pa da lahko ponudijo drugačno politiko, kot smo je vajeni. Z optimizmom ga navdajajo tudi javnomnenjske ankete, čeprav že dve leti niso parlamentarna stranka. Stranka je po njegovem vedno močnejša in bo po njegovih pričakovanjih še izboljševala svoj rezultat ter igrala pomembno vlogo v slovenskem političnem prostoru. Zdaj pa je z njenega vratu snet še mlinski kamen, kakor se je izrazil Zidanšek.

In če bi Podobnik imel tako veliko podporo, kot je govoril, bi lahko sprožil postopke za sklic izrednega kongresa, na katerem bi kandidiral za predsednika, je še danes dodal Zidanšek. Ne bi ga pa motilo, če bi se Podobnik zdaj odločil pridružiti novoustanovljeni stranki Franca Kanglerja, Novi ljudski stranki.

Marjan Podobnik je SLS vodil od leta 1992 do neuspešne združitve stranke s SKD leta 2000.