Revija Reporter
Slovenija

Majda Širca odpovedala - pristranski izbor komisije za financiranje medijskih projektov

Nenad Glücks

5. okt. 2011 5:30 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Nekdanja ministrica za kulturo Majda Širca se pri delovanju strokovne komisije za ocenjevanje medijskih projektov kot podlage za njihovo sofinanciranje ni izognila dvomom o nepristranskosti članov komisije. 

Pred kratkim smo iz komisije za preprečevanje korupcije pod vodstvom Gorana Klemenčiča prejeli njihovo obvestilo o ugotovitvah glede zadeve Irena Gruntar. Gre za članico strokovne komisije na ministrstvu za kulturo, ki je lani sodelovala pri medijskem razpisu za sofinanciranje medijskih projektov (komisija v enaki sestavi pod vodstvom dr. Klementa Podnarja je svojo oceno projektov pripravila tudi letos, čeprav je že lani kršila zakon o medijih). Po tem razpisu ministrstvo za kulturo (MK) razdeli kar 3,4 milijona evrov za medijske projekte, ki po mnenju vsakokratnega ministra (ministrice) za kulturo najbolj izpolnjujejo kriterije.

Strokovna komisija ne izdaja odločb o tem, kateri izdajatelji medijev bodo dobili državni denar, to dela minister, vendar na podlagi ocene strokovne komisije. Zato je zelo pomembno, da na nobenem od njenih članov ni niti senca dvoma o njegovi nepristranskosti. Žal je ta senca padla na Ireno Gruntar, saj obstaja sum, da je (bila) v konfliktu interesov v času sodelovanja v komisiji.
 
Po zakonu o medijih člani komisije ne smejo biti zaposleni pri izdajatelju medija ali v oglaševalski agenciji, pri državnih organih, ne smejo imeti pogodbene razmerja z izdajateljem medija ali z oglaševalsko organizacijo. Vsi člani komisije morajo pod kazensko in odškodninsko odgovornostjo na MK podati podpisano izjavo, da pri njih ni nobenega od prej naštetih zakonskih zadržkov. Seveda to ni še nobeno dokazilo, da govorijo resnico.
 
Člane komisije smo zato vprašali, kje so zaposleni, vendar nam Gruntarjeva tega ni hotela razkriti. Tega podatka nam niso dali niti na ministrstvu za kulturo (tedaj še pod vodstvom Majde Širca), zapisali so, da »gre za podatek, ki ga brez ge. Gruntar ne morejo dati«. Po naši pritožbi na informacijskega pooblaščenca so razlago spremenili in zapisali, da sploh ne razpolagajo z dokumentom, v katerem je podatek, kje je Gruntarjeva (bila) zaposlena.
 
To sicer ne drži povsem, saj imajo na MK njen življenjepis, iz katerega je razvidno, da naj bi bila do leta 2010 zaposlena na Gospodarski zbornici Slovenije, v januarju in februarju leta 2010 pa v Centru za poslovno usposabljanje kot vodja projektov. Tudi to še ni dokaz, prav tako ni razvidno, kje naj bi bila zaposlena kasneje. 
 
Na protikorupcijsko komisijo smo zato lanskega decembra poslali prijavo s prošnjo, naj raziščejo vprašanje zaposlitve Gruntarjeve, MK pa naj pozovejo na ustrezno spremembo zakona o medijih, ki bi preprečeval netransparentnost pri imenovanju strokovne komisije in morebitno korupcijo. 
 
Končne ugotovitve KPK: menijo, da bi bilo primerno, da MK ob vsakokratnem javnem razpisu od članov strokovne komisije v okviru dolžne izjave (prej opisane) zahteva tudi podatek, kje so v času trajanja razpisa zaposleni in katere dejavnosti opravljajo kot pogodbeniki, zasebni podjetniki ali nosilci poslovnih subjektov. MK mora vzpostaviti mehanizme, ki bodo nastanek nasprotja interesov pri članih komisije že vnaprej kar najbolj preprečili. Po pravilniku o strokovnih komisijah so se tudi člani omenjene komisije dolžni dosledno izogibati nasprotju interesov.
 
Ugotovitve KPK so za Majdo Širco precej neprijetne, saj kažejo, da kot ministrica ni v celoti zagotovila spoštovanja določbe 4. a člena zakona o medijih (financiranja programskih vsebin medijev) in da se ni izognila dvomom o pristranskosti ocenjevanja in financiranja medijskih projektov. Če to že ni storila Širca, je to vsekakor dolžnost sedanjega začasnega vodje ministrstva za kulturo dr. Boštjana Žekša in njegovega naslednika po decembrskih parlamentarnih volitvah.