Revija Reporter
Slovenija

Magajna: Ne morejo me prisiliti k sodelovanju v koaliciji

28. dec. 2010 12:57 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Andrej Magajna se upira pritisku nepovezanih poslancev Franca Žnidaršiča in Vilija Rezmana, ki želita podpisati sporazum o sodelovanju s koalicijo. Vsi trije so člani poslanske skupine Solidarnost, ki združuje nepovezane poslance, ti pa so ob grožnjah DeSUS o odhodu iz koalicije nenadoma postali nadvse pomembni.

Andrej Magajna se upira pritisku nepovezanih poslancev Franca Žnidaršiča in Vilija Rezmana, ki želita podpisati sporazum o sodelovanju s koalicijo. Vsi trije so člani poslanske skupine Solidarnost, ki združuje nepovezane poslance, ti pa so ob grožnjah DeSUS o odhodu iz koalicije nenadoma postali nadvse pomembni.

Koalicija poslansko skupino nepovezanih poslancev vabi k podpisu formalnega sodelovanja, in sicer ob ugibanjih, da jih zapušča DeSUS, je za STA potrdil poslanec Andrej Magajna. Toda nepovezani poslanci niso usklajeni. Franc Žnidaršič in Vili Rezman sta za tako sodelovanje, pravi Magajna, medtem ko se sam koaliciji ne namerava pridružiti.

Vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Franc Žnidaršič se je z vladnim kabinetom pogovarjal, da bi nepovezani poslanci sklenili tudi formalno sodelovanje s koalicijo, je dejal Magajna. Toda v poslanski skupini morajo še razčistiti, ali je tak podpis sploh možen.

Magajna, ki je tudi namestnik vodje poslanske skupine, namreč meni, da lahko k takemu sporazumu pristopajo le individualno. Narava njihove poslanske skupine je namreč ta, "da povezuje vse poslance, ki niso člani strank ali so kandidirali na listah, zato mora biti odprta tudi za bodoče člane in se ne sme vezati kot skupina". Vsak posameznik pa se lahko priključi eni ali drugi koaliciji, dodaja Magajna.

Sam sicer ne nasprotuje temu, da se koaliciji priključita Žnidaršič in Rezman, vendar "v to ne moreta prisiljevati tudi mene oziroma ne moreta s preglasovanjem odločati, kam se bodo skupaj priključili".

Magajna sporazuma s koalicijo tako ne namerava podpisati. Koaliciji bo lojalen, je pojasnil, ko bo šlo za vprašanje zaupnice vladi ali za glasovanje o proračunu. O ostalih zadevah se bo odločal glede na vsebino. "Ne mislim podpisovati koalicijskega sporazuma, ki bi pomenil neke kadrovske zadeve v vladi in od vlade tudi nič ne zahtevam, le to, da me pustijo pri miru, da delam," je dejal.

Potrdil je še, da je bilo tako sodelovanje s koalicijo ponujeno "nekako v smislu" zamenjave DeSUS v koaliciji.

Da je koalicija nepovezane poslance povabila k formalnemu sodelovanju, je za STA potrdil tudi vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Franc Žnidaršič, a dodal, da se v poslanski skupini o ponudbi še niso izrekli. Poslanska skupina mora namreč najprej sprejeti svoj poslovnik, nato pa lahko šele začne s pogajanji o vstopu v koalicijo, če se bodo njeni poslanci tako odločili. Ob tem Žnidaršič napoveduje, da v kolikor se Magajna ne bo strinjal s pogajanji in s tem, da sodelujejo v koaliciji, potem bo "moral razmisliti o svojem položaju v poslanski skupini".

Žnidaršič, kot pravi, s tem ne trdi, da bo poslanska skupina šla v koalicijo, "pošteno pa je, da se skušamo s koalicijo dogovoriti o sodelovanju", pravi. Sam bo sicer predlagal, da se o vstopu pogajajo. V koalicijo bi sicer lahko odšel tudi sam, če mu bo o tem uspelo s koalicijo sprejeti zanj sprejemljiv dogovor, je dejal.

DeSUS je namreč zagrozil z izstopom iz koalicije, če premier Borut Pahor ne bo sprejel njihove kandidatke za ministrico za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Duše Trobec Bučan. Ob tem pa Pahor razmišlja o ukinitvi tega ministrskega mesta. Pred današnjim kolegijem predsednika vlade je tako najglasnejše vprašanje, ali bo DeSUS ostal v koaliciji.

Koalicija ima trenutno 47 glasov, ob morebitnem izstopu DeSUS iz koalicije pa bi jih imela le še 42. Če bi se nato za vstop v koalicijo odločili vsi trije poslanci poslanske skupine nepovezanih poslancev, pa bi imela 45 glasov, brez Magajne pa 44 glasov.