Revija Reporter
Slovenija

Luksuzni nemški hotel za ministrico Asto Vrečko: poglejte razkošje, v katerem je uživala

Igor Kršinar
21 31.341

8. apr. 2023 6:00 Osveženo: 7:16 / 08. 4. 2023

Deli na:

Takšne so sobe v berliskem hotelu Hilton.

hilton.com

Ministrica za kulturo Asta Vrečko skorajda ne zamudi priložnosti za službene obiske v tujini, ki jih po možnosti podaljša za zasebne izlete. Tako je bilo tudi z njeno službeno potjo v Berlin sredi februarja, kamor je najprej odpotovala z družino.

Uradni obisk v Berlinu je bil 13. in 14. februarja, ministrica pa je po naših informacijah v nemško prestolnico z družino priletela že v četrtek, 9. februarja. Nato sta se njena partner in otrok z letalom vrnila v Slovenijo, ministrica pa je tam počakala na delegacijo svojega ministrstva. Kot so nam odgovorili na ministrstvu za kulturo, se je Vrečkova med svojim obiskom 13. in 14. februarja srečala z nemško ministrico za kulturo Claudio Roth, obiskala je koncert skupine Gallina in Alda Kumarja ob slovenskem kulturnem prazniku, Muzej evropskih kultur in Galerijo Aedes, srečala se je tudi z slovenskimi umetnicami in umetniki, živečimi v Berlinu. Pri vseh obiskih sta se pridružili še slovenska veleposlanica v Berlinu dr. Ana Polak Petrič in vodja SKICA Berlin Saša Šavel Burkat.

Petzvezdnični hotel Hilton v središču Berlina je gostil slovensko ministrico

»V Berlin je odpotovala v zasebni režiji. Z delegacijo se je ministrica v Ljubljano vrnila 15. februarja 2023. Ministrica dr. Asta Vrečko je bila v Berlinu na delovnem obisku. Stroške njenega potovanja je krilo ministrstvo za kulturo. V Berlin je sicer odpotovala nekaj dni prej v zasebni režiji. Delegaciji se je pridružila v ponedeljek zjutraj, ko so se začele uradne obveznosti. Stroške poleta in nastanitve za partnerja in otroka do ponedeljka je ministrica poravnala sama. Njena letalska vozovnica, ki jo je krilo ministrstvo za kulturo, je bila celo cenejša od vozovnic preostalih članov delegacije,« so še pojasnili na ministrstvu.

Ministrica za kulturo Asta Vrečko.

Sašo Švigelj / M24

Stroški vozovnic za petčlansko delegacijo so znašali 3550,76 evra, stroški prenočitev pa 2520 evrov. Kot je razvidno iz priloženih računov, je prenočitev v petzvezdičnem hotelu Hilton za posamezno osebo stala 180 evrov, tri prenočitve pa 540 evrov. Delegacija je v Berlin priletela že v nedeljo, 12. februarja, saj se je delovni obisk začel že v ponedeljek zjutraj. Obveznosti delovnega obiska so se končale v torek, 14. februarja, zvečer. Iz priloženih računov je še razvidno, da je ministrstvo za kulturo za namestitev ministrice v hotelu plačalo skupno 360 evrov, kar pomeni dve prenočitvi v Hiltonu.

Zaradi odpovedi povratnega poleta je delegacija nazaj odpotovala z vlakom. Stroški potovanja z vlakom Berlin–München so znašali 608 evrov, iz Münchna pa je delegacija domov odpotovala s kombijem. Stroški tega prevoza so znašali 625,95 evra, so še odgovorili z ministrstva. Ob tem so pojasnili, da je Lufthansi odpovedal celoten informacijski sistem zaradi prerezanega kabla Deutsche Telekom v Frankfurtu, niso bile možne prijave in vkrcanja, prav tako tudi ne informacije in prestavljanje na nadomestne polete, vse do 13. ure, ko naj bi letalo poletelo proti Bruslju. Zaradi službenih obveznosti se je delegacija odločila za prevoz z vlakom in nato s kombijem.

Neverjetna pa je vsota za letalske vozovnice, saj če 3550 evrov delimo s pet, kolikor je bilo članov delegacije, potem je na eno osebo vozovnica stala 710 evrov (oziroma še več za preostale štiri, če je ministrica plačala manj). Mimogrede, če bi navadni državljan to nedeljo odpotoval z letalom z Brnika v Berlin in tam ostal do srede, bi moral za povratno vozovnico odšteti 452 evrov, kar je precej manj kot ministrstvo za kulturo. Tudi vožnja z avtobusom iz Münchna do Ljubljane je veliko cenejša od vožnje s kombijem (vozovnica za Flix bus stane 30 evrov na osebo, torej 150 za pet oseb), res pa si je težko predstavljati slovensko politično elito, četudi je iz Levice, potovati v avtobusu skupaj s proletariatom.