severa gjurin 1 Svet24.si

Družinska sreča Severe Gjurin

Meghran Princ Harry Svet24.si

Zaskrbljeni princ Harry razkril, zakaj ne bo ...

907452_099_liitjska Necenzurirano

Revizorka, ki je poslušala le glavna osumljenca ...

tanja frantar igor zabret Reporter.si

Skoraj 28 milijonov evrov poslov pod Golobovo ...

riera pm Ekipa24.si

Nora informacija! Albert Riera blizu vrnitve v ...

Domagoj Ivanković Njena.si

Josip iz Botrov nasmejan, z ženo srečna na svojem

ljudski vrt gw Ekipa24.si

Nogometašu Maribora umrl oče, a je proti Romunom...

Slovenija

Lukšič: Vsakega novega levega premierja po pol leta že nosijo z Gregorčičeve

Deli na:
Lukšič: Vsakega novega levega premierja po pol leta že nosijo z Gregorčičeve

Igor Lukšič - Foto: Primož Lavre

"V Sloveniji obstaja vtis, da vlada leva sredina, kadar pa ne vlada, ima v družbi vseeno večino. Hkrati pa vidimo, da vsakega levosredinskega predsednika vlade po dobrega pol leta že nosijo z Gregorčičeve, in opažamo, da levosredinske stranke razpolagajo z bistveno manj sredstvi kot na primer SDS," ugotavlja Igor Lukšič, nekdanji predsednik SD in minister v vladi Boruta Pahorja. Objavljamo Lukšičevo videnje levih interesnih skupin, ki izkoriščajo leve vlade.

Kaj iz tega izhaja? T. i. levosredinski kapital ne podpira politike levosredinskih strank, temveč zgolj svoje parcialne kapitalske interese. Podpira ad hoc skupine za zmago na volitvah (ki se pravnoformalno prikazujejo kot stranke, da lahko sploh gredo na volitve), ker si od njih obetajo neposredni vliv na vodenje vlade in na izboljšanje svojega položaja. Vendar se kmalu izkaže, da je naloga vlade, da vodi državo, torej celoto, in ne more delovati po načelu maksimizacije profita posameznega podpornika, kot pričakuje vsaka od podporniških skupin.

Ko rušijo vlado, so lahko poenoteni, ker je teh, ki so nezadovoljni, bistveno več, kot je tistih, ki jim z vsakokratno vlado uspeva dosegati prednost. Levosredinski poziciji tako ustreza anarho-liberalne odnos do politike, ker so zadeve kar naprej odprte, kar naprej divjajo principi tekmovalnosti kapitalističnega trga, kar je vedno dober obet za vsaj delno zmago dobičkarjev, saj je socialno državo tako lažje razdirati: davki se nižajo, plače v javnem sektorju tudi, niža se kvaliteta javnega sektorja, profiti pa se zvišujejo.

Logika centralizacije kapitala kot svetovnega gonilca kapitalizma tako v Sloveniji dobro funkcionira, sfera politike se je že dobro razkrojila – in s tem tempom gremo lahko mirno naprej v razgradnjo vseh pridobitev, ki smo si jih obetali z osamosvojitvijo.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24