Stranka SD se je te dni znašala pred ustavnim sodiščem …
Sploh se ne bi smela. Pobudo, na ustavno sodišče jo je naslovil Vili Kovačič, bi moral zavreči že poštar. Njegovo pisanje ne more biti namenjeno njim, naj bi to takoj prepoznali ustavni sodniki. Deplasirano je na predlog posameznika ugotavljati, ali je ustavna neka stranka, ki je bila legitimirana že na nizu volitev. Neustavnih strank ni težko prepoznati že po tem, kateri ljudje se zbirajo okoli nje. Še preden je ustanovljena, je nanjo pozorna javnost, mediji, zainteresirane skupine ljudi. Vsi ti lahko na to opozarjajo, ne pa neki posameznik, ki je botroval tudi kakšnemu referendum in ima veselje nastopati v javnosti.
Marjan Šarec se je kot novi obraz iztrošil že na predsedniških volitvah. Pred Golobom je do volitev le še zgodba vzleta.
Takšna glorifikacija individualne pobude se mi zdi hudo nespametna. Predstavljate si, da bi se s podobnimi očitki fašistoidnosti oblastnih strank na ustavno sodišče obrnili še kaki drugi posamezniki. Ne da bi povedali, kaj jim je storila. Gre za povsem napačno razumevanje tega, čemur služi pravo oziroma ustavno sodišče. Oblastni organ ne more razpravljati kar o vsem, kar mu dostavijo na mizo. Bomo odslej, ker je ustavno sodišče sploh pobralo to zadevo z mize, priča bombardiranju pravosodnega sistema z raznoraznimi pritožbami čez stranke in njihove programe? Že sicer se politika vse preveč seli na teren pravosodja.
Naj bi se SD bolj distancirala od Roberta Goloba? Kaj je njena glavna težava?
Ker je prvi cilj strank KUL, da z oblasti umaknejo Janševo SDS, lahko le podprejo kogarkoli, ki meni in dokazuje, da bi to storil lažje od njih. Na volitvah in po njih se lahko pokažejo prednosti, ki jih ima SD kot stranka s socialdemokratsko tradicijo, dejstvo je, da ni neka le priložnostno liberalna stranka sredine. Ko izgubiš barvo, je vseeno, koga se voli, lahko tudi tistega, ki ima lepšo frizuro.
Volivci oddajo glas, a tako, kot se odločijo kapitalski bloki. Pri nas se vedno odločajo za nove obraze, nočejo pa financirati starih strank, kot je SD.
Problem so kapitalski bloki. Kot financerji določajo, koga bodo podprli, in ne volivci. Volivci oddajo glas, a tako, kot se odločijo kapitalski bloki. Pri nas se vedno odločajo za nove obraze, nočejo pa financirati starih strank, kot je SD.
Podprli so SDS?
Tudi za kapitalske bloke leve sredine je bolj sprejemljiva Janševa SDS kot SD. Ne spustijo je več na vrh oblasti, kot so storili v času, ko je stranko vodil Borut Pahor, a se ga pred tem obkolili z eldeesovci, denimo z Antonom Ropom, Mitjem Gasparijem, Milanom Cviklom … Če bodo v stranki kandidirali eldeesovce, urbane liberalce, kot je na primer Jonas Žnidaršič, bo spet oslabljena socialdemokratka identiteta stranke.
Tudi za kapitalske bloke leve sredine je bolj sprejemljiva Janševa SDS kot SD.
Golob ima drugačno kapitalsko barvo. Glavni konflikti v prihodnje se nakazujejo pri nadaljevanju takšne ali drugačne privatizacije oziroma regulacije energetike. Ni naključje, da je najbolj propulzivni del gospodarstva posegel v politiko. Smo v svetovnem trendu.
Bi lahko do volitev Golobu spodletelo?
Ne verjamem. Vse prostore je zaprl. Na svoji strani ima izide agencije, ki merijo doseg strank, medijsko je krit. Marjan Šarec se je kot novi obraz iztrošil že na predsedniških volitvah. Pred Golobom je do volitev le še zgodba vzleta. Do volitev bodo ljudje komaj dobro ugotovili, da sploh obstaja in je alternativa Janši. Šele po volitvah bodo spoznali kaj več o njegovih namenih. Podobno kot pri Miru Cerarju. Tudi takrat je bil levosredinski blok konsolidiran, tako kot leta 2014 na Cerarja se tokrat glasovi prenašajo na Goloba. Zdaj ko je Janša na oblasti, zaklinjanje, da z njim ne gredo v vlado, deluje precej bolj mobilizacijsko.
Je torej zmaga strank 4 + 1 zagotovljena?
Nikakor. Dvoje strank KUL lahko prejme malo manj od štirih odstotkov in izpade iz državnega zbora, parlamentarni prag pa bi lahko uspelo preseči listi Povežimo Slovenijo in stranki Aleksandre Pivec. V tem primeru bi Janša prišel do 46 glasov, dovolj je, da na svojo stran pridobi še kake tri poslance, tako kot jih je tokrat, in mirno lahko vlada še naslednja štiri leta.
Leva sredina ostaja zelo neorganizirana. Vsakdo misli, da bi bil lahko glavni.
Leva sredina ostaja zelo neorganizirana. Vsakdo misli, da bi bil lahko glavni. Pojavljajo se neformalne skupine, kot je Demokratična alternativa Jožeta P. Damijana. V njej odkrito nastopa Gregor Golobič, očitno ni več zadoščalo delovanje iz ozadja, volivcem je bilo treba sporočiti, da so oni tisti, ki so v ozadju.
Je to dobro?
Kot jim tako brez ovinkarjenje poveš, da jih nekdo vodi in upravlja, lahko koga to tudi odvrne. Če že hočem voliti levo sredino, bi raje volil za tistega, ki je res glavni in ima vse niti v rokah. A kaj kot ta ne kandidira, zakaj bo potem hodil na volitve.
VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24