Loški muzej z zbirko Novejše zgodovine ter poslansko pisarno poslancev stranke Levice v starem delu gradu je po oceni kritičnih obiskovalcev »en takšen majhen tempelj stranke Levice«. Tako postane razumljivo, zakaj dr. Heleni Jaklitsch, avtorici številnih odmevnih zgodovinskih prispevkov za Zavezo in spletni Časnik.si, pred časom ni uspela kandidatura za direktorico tega muzeja.
Zbirka, predstavljena v muzeju, je popoln relikt komunizma in socializma. Obiskovalca ob ogledu prešine občutek, da je nekdo zamrznil čas. V zbirki je polno komunistično-revolucionarne navlake, od citatov komunističnega diktatorja Tita, podatkov o tem, kam vse je stopila njegova noga na Loškem, do omembe komunističnih revolucionarjev ter oblikovanja komunistične partije.
Pano o slovenski osamosvojitvi, na kateri bi moral biti glavni poudarek, če želimo verodostojno predstaviti novejšo slovensko zgodovino, je viden le izza vrat, orožje iz leta 1991 pa celo postavljeno med komunistično navlako. Očitno je takšna postavitev nastala zato, da bi se z osamosvojitvijo seznanilo čim manj obiskovalcev, zlasti šolskih skupin, ki muzej najpogosteje obiskujejo med letom.
Zbirka, sofinancirana iz sredstev ministrstva za kulturo in občine, bi morala biti prenovljena, kot je bilo obljubljeno ob imenovanju nove direktorice 2015, a se to ni zgodilo. Dokaz za to je uradni vodnik po muzejskih zbirkah pod številko 20, dopolnjena izdaja iz junija 2013, ki kaže stanje zbirke pred dodanim osamosvojitvenim orožjem, ter letak iz septembra 2016 »Zbirka novejša zgodovina,« za katerega je odgovorna Saša Nabergoj.
Čeprav je na zunanji strani stolpa muzeja postavljena tabla »Združenja žrtev komunističnega nasilja,« ki opozarja na povojno trpljenje v tem gradu, je na zunanjih tablah muzeja le bežno omenjen podatek, da je bil Loški grad nekoč zapor Ozne in kasneje KPD.
Prav tako ni mogoče izvedeti, da je bilo v bližnji Medvedovi dolini grobišče Vincarje, kjer so krvniki, nekateri med njimi so kasneje naredili samomor, pobili po vojni več sto hrvaških otrok. Kdaj bodo zaposleni v Loškem muzeju razkrili tudi ta del zamolčane in s krvjo nedolžnih zaznamovane zgodovine?