Revija Reporter
Slovenija

Logar in Irglova v oslovski klopi

Marko Medvešek
16 1.806

8. mar. 2024 6:00

Deli na:

Eva Irgl in Anže Logar se iz prve vrste v parlamentarnih klopeh selita v ozadje dvorane.

Primož Lavre

Nedolgo po zavrnitvi podpisa »izjave o lojalnosti« so Anže Logar, Eva Irgl in Dejan Kaloh pristali v zadnjih klopeh dvorane državnega zbor, ostali pa so tudi brez članstva v delovnih telesih DZ. V neuglednem ozadju bodo po novem družbo delali bivši poslanki Gibanja Svoboda Mojci Šetinc Pašek in Mihi Kordišu, ki se je sprl s poslansko skupino Levice.

V odboru za zunanjo politiko bosta Logarja in Irglovo zamenjala poslanca SDS Andrej Kosi in Žan Mahnič, v komisiji za narodni skupnosti bo namesto Kaloha poslej Danijel Krivec. V komisiji za peticije bosta Irglovo in Kaloha nadomestila Jože Tanko in Alenka Helbl. Tanko bo Kaloha zamenjal tudi v odboru za pravosodje, v odbor za finance pa bo namesto Logarja prišel Tomaž Lisec. V odboru za delo se bo Evo Irgl morala umakniti Zvonku Černaču, v odboru za zdravstvo pa bo Kaloha zamenjal Jožef Jelen. Vsi trije naj bi ostali tudi brez predsedniških in podpredsedniških položajev v odborih, vendar morajo o tem glasovati vsi poslanci DZ.

Kazen za premalo zanesljive poslance SDS je bila hitra in stroga. Logar, ki s svojo Platformo Sodelovanja že lep čas vznemirja kolege v stranki, je bil pravzaprav razlog, da je vodja poslancev SDS Jelka Godec poslanskim kolegom sploh dala podpisovati izjavo. Zdaj so vsi trije so potisnjeni na rob parlamentarnega dogajanja in kot poslanci bodo poslej praktično nevidni – vsaj če bodo še naprej vztrajali v poslanski skupini SDS.

Sankcije so se pričakovale od trenutka, ko trojica ni hotela podpisati izjave o zvestobi stranki in poslanski skupini, prvak SDS Janez Janša pa je Logarja označil za Viranta številka dve in vsem trem vedeti, da zanje ni več prostora v vrstah SDS.

Sankcije so se pričakovale od trenutka, ko trojica ni hotela podpisati izjave o zvestobi stranki in poslanski skupini, prvak SDS Janez Janša pa je Logarja označil za Viranta številka dve in vsem trem vedeti, da zanje ni več prostora v vrstah SDS. Obenem je napovedal, da bo očitno »nastala samostojna poslanska skupina iz poslancev, ki ne sledijo več volji volilcev, ki so jih izvolili.«

Kaloh je zaradi spora s Kanglerjem v Mariboru zgodba zase, Logarju in Irglovi pa se z osamosvajanjem verjetno ni preveč mudilo. A kmalu ne bosta več imela izbire – do rednih parlamentarnih volitev sta še dve leti in če nočeta po tihem pasti v pozabo morata iti na svoje vsaj v parlamentu. Vseeno tak razplet menda ni nikogar presenetil, še najmanj Logarja, ki pravi: »Sem dolgoletni član te stranke in precej dobro poznam notranji ustroj delovanja, zato sem takšno odločitev v bistvu pričakoval.« Njegovo »ločevanje« od SDS traja že od lanskega poletja, ko je postalo jasno, da kljub visoki podpori, ki jo je dobil na predlanskih predsedniških volitvah, Logar ne predstavlja dodane vrednosti za SDS, zato Janši ne more zares pomagati do zmage na volitvah.

»Velike stvari«, ki jo je napovedoval jeseni 2022, za zdaj še ni bilo – to vsekakor ne more biti njegovo društvo Platforma Sodelovanja, ki je v tem trenutku  debatni krožek kot pa resna politična sila. Če se tem načrtom še ni odpovedal, bo moral naslednji dve leti izkoristiti, da se profilira kot upoštevanja vreden poslanec in politik tudi izven varnega zavetja SDS. Še vedno se izogiba konfliktu z matično stranko in pravi: »V politiko sem šel zato, da kaj naredim. Ne zato, da postanem del ukvarjanja samega s seboj. Zato tudi ne nameravam sodelovati v političnih bitkah 'vseh proti vsem'. Še posebej ne v internih.«