Pirc Musar je deležna kritik, ker je pomilostila dva, tri tihotapce, in ker je leto njene funkcije »naokoli«, bliža se novo leto, so po običaju medijski pogovori s predsedniki na dnevnem redu, tako tudi s Pirc Musar. V tem letu ni ustrelila prav veliko kozlov, napake prizna, tisto, kar pa se njej in soprogu pripisuje, ostaja bolj kot ne prikrito. Ima dva strica, ki ju ne skriva – bivša predsednika M. Kučana in D. Türka, B. Pahor bo to očitno šele postal. Pravi, da je omehčala odnose s predsednikom vlade R. Golobom in vse lepo teče naprej.
Še vedno pa ostaja odprto – se bo zmogla dvigniti nad vsakdanjo slovensko politično stvarnost? Bo pustila trajen pečat ali bo skušala čim bolj mirno »preživeti« svoj mandat? Dvig nad povprečje lahko namreč pomeni tudi kritiko, nestrinjanje tega ali onega strica in še koga. Se bo zmogla vsaj približati tistemu, kar politika loči od politikanta in ga približa državniku? Pustimo ji čas.
Na Logarja pa zdaj vedno bolj pritiskajo mediji in – J. Janša. Dve glavni temi se vrtita okoli njega: bo ustanovil stranko ali ne, je satelit J. Janše? Po neuspelih predsedniških volitvah je ustanovil Društvo Platforma sodelovanja, zdaj je odstopil kot predsednik sveta SDS, organi stranke oz. J. Janša pa mu sporočajo, da je sedenja na dveh stolih konec.
V določenih krogih jih je strah, da bi se v Sloveniji oblikovala t. i. rdeče-črna koalicija. Berem, da je ta koalicija nevarna za Slovenijo!? Nevarna je za sedanje pozicije in fevde.
Logar je pred tem sicer dejal, da ne razmišlja o izstopu iz SDS, po sporočilu stranke pa, da je odločitev stranke čezmerna in da ni sprejel še nobene odločitve. Če Logar ne bo ustanovil stranke, je njegova zgodba končana, razen če J. Janša ne namerava najti kakšne pomembne, ugledne mednarodne funkcije in se odreče vodenju SDS in bi ga Logar nadomestil. Ali če ni Logar mislil, da še ne namerava izstopiti iz SDS?
Logarja je Janša potisnil v kot, saj zdaj prav dolgo ne bo mogel več odlašati z ustanovitvijo stranke, če pa je ne snuje vsaj v ozadju in ne dela veliko na terenu, lahko marsikaj zamudi. Očitno je v SDS zaradi Logarja kar precej nemira, zato je Janša moral reagirati in umiriti nemirno članstvo, pa naj sta še tako zelo dogovorjena. Vendar preuranjene odločitve lahko omejijo Logarjev morebitni poznejši uspeh na parlamentarnih volitvah.
Sta Janša in Logar presodila, da bodo kmalu? Malo verjetno je, da se bo to zgodilo, kot vemo, se poslanci držijo poslanskih klopi »kot pijanci plota«, saj je jasno, da marsikdo, sploh pa iz novih strank, ne bi bil oz. ne bo več izvoljen. Če pa bi koalicija razpadla, Logar še nima dovolj moči in bi moral daleč stran, če bi si želel ohraniti ugled. Vse kaže, da bo Logarjev pohod na Evropski parlament neobhoden; je sicer tvegan, a bi predvolilna soočenja lahko bila dobra javna promocija.
Logar bo tako moral slej ko prej izstopiti iz SDS in ustanovitvi vsaj poslansko skupino. Poleg E. Irgl bo moral pritegniti še katerega od levosredinskih poslancev in pritegniti še kakšno odmevno ime z leve in desne sredine. Kaj pa njegov morebitni prevzem SDS? Bi dosegel tisto, kar želi? Prepričana sem, da ne. SDS je profilirana stranka, ima svoje trdno jedro volivcev, Logar bi s svojo držo kvečjemu koga iz bazena SDS izgubil, zagotovo več, kot bi jih pridobil. S premišljeno držo in programom bi s svojo stranko najbrž lahko našel volivce na desni in levi sredini, tudi na račun NSI, SLS in celo Svobode. Stranko bo torej ustanovil, in kot smo zapisali, sicer je njegove politične poti bolj kot ne konec. Vse skupaj je oz. sta z Janšo pripeljala tako daleč, da nima več drugega izhoda. In zdaj očitno tudi nima več možnosti, da bi lahko izbral pravi čas. Ima pa možnost, da pritegne »prave« ljudi.
Kaj pa Logarjev odnos z Janšo? Že tretji mandat je poslanec SDS, 23 let je z njim; vodil je urad za komuniciranje v času Janševe vlade, bil je uradni govorec predsedstva med prvim predsedovanjem Slovenije Svetu Evropske unije in bil je zunanji minister v tretji Janševi vladi. Nespodobno bi bilo, če bi zdaj postal Janšev kritik in nasprotnik. Zakaj bi se prepiral z Janšo in mu s tem omogočil, da mu izmika tla pod nogami? In povsem vseeno je, ali se z Janšo zares ali samo navidezno prepira. Prepričana sem, da je v ozadju dogovor.
Dejstvo je, da je Logar poleg Janše lahko najmočnejši igralec na desni politični sredini, moder, razumen, tudi izmuzljiv in torej nevaren. Je drugačen od Janše in je nanj treba računati. Nikoli se mu ne bo povsem podredil. To najbrž Janša niti ne pričakuje. Ko bo dovolj močan, ko bo imel dovolj podpore, bo delal po svoje. Logar tudi ne bi bil novi obraz na politični sceni, bil bi pa lahko novi močnejši akter, ki bi lahko sodeloval z levo in desno stranjo.
V določenih krogih jih je strah, da bi se v Sloveniji oblikovala t. i. rdeče-črna koalicija. Berem, da je ta koalicija nevarna za Slovenijo!? Nevarna je za sedanje pozicije in fevde. Toda nasprotnika je praviloma vedno bolje imeti ob sebi kot proti sebi – če ste seveda dovolj modri in močni, ga v svojem okrilju lahko celo obvladujete.
Več možnosti je, da bi se Slovenija normalizirala, če bi vlado sestavljali desna in leva stran. J. Drnovšku je to uspevalo, a so tranzicijske bitke za privatizacijo državnega premoženja in osebni interesi posamičnih politikov to pot zaprli. Če bi ena stran brzdala drugo, ne bi bilo nič narobe, da sta skupaj. Prišlo bi do drugačne razporeditve moči, razpršila bi se in ekstremi bi se nekoliko pogladili, levi in desni. Logar je za to možnost »nevaren«.